בע"ה י"ג סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
מה קורה ביפו?

בלעדי: המאיים מהר הבית: בנו של קאדי מוסלמי

​איאד זבדה שפרסם סרטון איומים בהר הבית הוא מתווך נדל"ן, פעיל איסלאמי קיצוני ועבריין מורשע. אביו דיין מטעם מדינת ישראל. סיפורו פותח צוהר לאיסלאמיזציה ביפו

  • אלחנן גרונר
  • ט"ז אייר תשע"ט - 18:09 21/05/2019
גודל: א א א
הקאדי מוחמד זבדה ובנו איאד (משמאל) (צילום מסך)
הקאדי מוחמד זבדה ובנו איאד (משמאל) (צילום מסך)

לפני כשבועיים פורסם ברשתות החברתיות סרטון של ערבי מוסלמי מיפו המאיים בהר הבית על היהודים העולים להר ומעביר מסר לראש הממשלה ולמשטרה.

"אנחנו רואים את המתנחלים עולים לפה ומצטלמים...", הצהיר בלהט. "אני רוצה להעביר מסר לכל האחראים ולראש הממשלה ולכל הקבוצות שלכם. זה לב האמונה שלנו.... ברגעי האמת לא נספור אתכם לא את ראש הממשלה ולא השוטרים שלכם גם ואם צריך נסגור לכם את המדינה...".

בדיקת הקול היהודי העלתה כי מדובר באיאד זבדה, המתגורר ביפו. בכלי תקשורת ערבים דווח שזבדה נעצר בעקבות הסרטון, נחקר ושוחרר עם הרחקה של 15 יום מהר הבית. הסרטון הוסר על ידיו או בידי פייסבוק מעמוד הפייסבוק שלו.

אלא שתחקיר הקול היהודי מגלה כי לא מדובר בסרטון סתמי, וכי איומים, בין השאר באמצעות סרטונים בפייסבוק, אינם זרים לזבדה.

הבן מאיים - האב דיין מטעם המדינה

סיפורו של זבדה, כך נראה, הוא סיפורה של תופעה שמתגברת בשנים האחרונות, במסגרתה מנסים גורמים איסלאמיים קיצוניים ובהם הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, לחזק את אחיזתם ביפו, במסגדים, בעסקים וברשתות החברתיות.

זבדה עצמו הוא מתווך נדל"ן, פעיל איסלאמי קיצוני, ועבריין שהורשע בתקיפת שוטרים ביפו ונעצר פעמים נוספות.

בדיקת הקול היהודי גילתה כי אביו, מוחמד ראשיד זבדה, הוא קאדי בבית דין שרעי של מדינת ישראל. בעבר דווח כי זבדה האב אסלם בבית הדין השרעי ביפו אשה יהודיה ושתי בנותיה.

"כל המדינה שלכם וגם המדינה שלכם יודעת מי אלה ערביי 48 ומיהם הפלסטינים שבתוך הקווים האלה", אמר זבדה בסרטון בהר הבית, את מה שישנם כאלו המבקשים להדחיק או לשכוח. "אנחנו בשביל מסגד אל אקצא נהיה מוכנים לקבל כדור בראש ובשביל מסגד אל אקצא נמכור את הילדים שלנו ולעלות למעלה השמיימה ולא נדפוק חשבון לשוטרים שלך...".

"מוכן לקבל כדור בראש"

איאד זבדה הוא דמות מוכרת ביפו. בעבר היה חבר בעמותה אותה הוא מכנה "העמותה האיסלאמית", ושמה הרשמי הוא "המועצה המוסלמית ביפו".

המועצה מובילה פעילות איסלאמית רדיקאלית ביפו. זבדה פעיל במאבקים שונים במגמה לשמר שטחים ברשות הוואקף והגורמים האסלאמיים, ולהגדילם, בין השאר סביב בנייה מתוכננת בשטח הסמוך לבית קברות מוסלמי שהביא למהומות והפגנות.

המסרים המאיימים בהר הבית אינם חדשים גם כן. לאחר מהומות ביפו בתמוז תשע"ה, במהלכן יידו מאות ערבים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר שוטרים ואזרחים ביפו, צוטט זבדה באתר MAKO כמי שמאשים את המשטרה במהומות שפרצו בהפגנות, בהן לפי הכתבה השתתף.

"המשטרה, שאישרה את הצעדה, הייתה יכולה פשוט לתת לנו לעבור", אמר. לדבריו, "אנחנו ציבור שיש לנו זכות וחשוב לנו לזעוק את זעקת מסגד אל אקצא. אני כמוסלמי מוכן לקבל כדור בראש למען אל אקצא והרבה צעירים כמוני. זה המקום הקדוש ביותר בעבורנו וזה מסר חשוב".

וזבדה לא רק מאיים. עברו הפלילי כולל בין השאר תקיפת שוטר באירוע בו התנפלו קבוצה גדולה של צעירים ערבים מיפו על שוטרים, היכו אותם ואף תקפו אותם בחפצים חדים. כמה מהשוטרים נפצעו.

אולם למרות שלל פעולותיו הבעייתיות, ובניגוד ליהודים שחטאם היה לחלק מנשרים או שהעזו להתפלל בהר הבית, זבדה כבר יכול לשוב להר הבית בימים הקרובים לאחר שהרחקתו הסתיימה.

שדה קרב ביפו?

אלא שלא רק "אל אקצא" חשוב לזבדה. את ה"דו קיום" וניגוב החומוס ביפו עם שכניו היהודים הוא מוכן לפוצץ גם בעד דברים פעוטים יותר.

כך לפני כשנה וחצי פרסם סרטון עם טונים דומים נגד ראש עיריית תל אביב רון חולדאי על רקע הקמת מתחם הדירות של עמותת "באמונה" ברחוב האתרוג בעיר.

זבדה איים כי במידה וחולדאי לא יודיע בתוך חודש על בניית מתחם דיור ציבורי לערבים ויענה לדרישות "צעירי יפו" ו"העמותה האיסלאמית", יהפוך את האזור ל"שדה קרב".

"שדה קרב אני יעשה לך באמצע הכיכר של יפו. יפו משנה פנים תרצו או לא תרצו ומי שלא יודע יכול להתעניין, השב"כ ומי שרוצה", אמר זבדה בסרטון שזכה ל יותר מ-20 אלף צפיות.

"תגידו שזה איום, לא מעניין אותי, קח אותי לאבו כביר, תן לי גירוש מהמדינה...", אמר ואיים להשתלט על המתחם שבבנייה עם 40 משפחות שיביא למקום.

"זה לא אחד שמדבר", הוסיף זבדה. "אנחנו הצעירים ביפו לוקחים את היוזמות לידיים זה 500 ו-600 ו-1,000 צעירים. אם אתה רוצה לראות אותם בא תראה אותם בתפילת אל פג'ר בשעה 5 בבוקר....  20 אלף יפואים הולכים להתפוצץ עליך...".

ואכן, הצעירים הללו הגודשים את המסגדים בעיר. חלקם עבריינים פליליים כבדים שכמו במסגדים בערי אירופה מתקרבים לאיסלאם ונעשים לאומניים יותר ויותר.

זבדה וחבריו דואגים להלהיט את הרוחות בסרטונים, הפגנות ועצרות.

בין השאר ארגנו באחת המחאות ביקור של כמאל ח'טיב, מספר 2 בפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית שהוצאה אל מחוץ לחוק. ח'טיב ידוע באמרותיו הקיצוניות כנגד ישראל והיהודים.

בני החבורה גם מארגנים מפעם לפעם התרמות עבור רצועת עזה.

בשנים האחרונות התפרצו כמה אירועי אלימות לאומניים ביפו שכללו מהומות המוניות, השלכת אבנים, הצתת רכבים ואף ידוי בקבוקי תבערה על שוטרים.

אתר Yaffa48 המזוהה עם הפלגים האיסלאמיסטיים ביפו, מדווח באופן יומיומי על ההתרחשויות השונות, והפך לאתר חדשות פופולארי ומצליח.

לפני כשנה פרצו עשרות מוסלמים בקריאות קבוצות של "אללה אכבר" ו"ברוח ובדם נפדה את אל אקצא" בעת דיון באולם בית המשפט המחוזי בתל אביב בנוגע לעתירה של ארגון איסלאמי. ספק אם קבוצה אחרת היתה מעיזה לצעוק קריאות במשך דקות ארוכות בבית המשפט המחוזי כאשר המאבטחים והשוטרים חסרי אונים.

הצעקות בדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב (אתר יפו48)

מגמה מתרחבת או ניסיון כושל?

אך עד כמה מצליחה מגמת ההתרחבות של התנועה האיסלאמית ביפו? חלק מהתשובה ניתן לשמוע בדבריו של זבדה עצמו, אשר פונה בסרטון לראש העיר חולדאי ואומר לו כי בעלי העסקים לא יעזרו לו. מדבריו נשמע תסכול על בעלי העסקים המוסלמים שלקוחותיהם חשובים עבורם יותר מאשר האידיאולוגיה האיסלאמית.

"צריך להבין שביפו ישנם קודם כל סכסוכים קשים בין הנוצרים למוסלמים, ועוד שכבה של בעלי עסקים אמידים מאוד שעוצרים את האלימות הלאומנית כדי שהעסקים שלהם לא יפגעו", מסביר לקול היהודי גורם שהתגורר מספר שנים בעיר ובשל תפקידו מבקש להישאר בעילום שם.

"הרבה מה"חיילים" של ארגוני הפשיעה ביפו הם בני משת"פים שמוכנים לרצוח כדי לקבל הכרה חברתית. ביפו יש המון פשיעה ומצוקת דיור אמיתית. בתנועה האיסלאמית מנצלים את זה ורוכבים על בעיות אמיתיות בשביל המטרות שלהם. הם מנסים כל הזמן לשלוח זרועות ליפו ומשקיעים בכך סכומי כסף אדירים".

לדברי הגורם, המזוהה עם עמדות שמאל מובהקות, למרות ההשקעה הרבה, התנועה האיסלאמית לא מצליחה יתר על המידה בפעולותיה.

"היו מביאים להפגנות המוני אוטובוסים מהצפון, אבל צריך להבין שבמקום כמו ואדי ערה יש לתנועה האיסלאמית הצלחה אדירה והמונים שסרים למרותה כמו חיילים. לראות אותם מתייצבים ופועלים בסדר מופתי זה פשוט מפחיד. אבל ביפו יש קהילה נוצרית עשירה ובעלי עסקים חזקים שלא מעוניינים בבלגאן כי זה יבריח להם את הקונים, והם מצליחים לעצור חלק מהמהלכים הללו".

האם התנועה האיסלאמית תצליח לסחוף אחריה את תושבי יפו הערבים כולל אלו שלבנתיים מעדיפים חיים נוחים ופרנסה בשפע?

והאם דבריו של זבדה כי "כל המדינה שלכם יודעת מי אלה ערביי 48 ומיהם הפלסטינים שבתוך הקווים האלה", ידליקו נורת אזהרה בקרב הגורמים הרלוונטיים?

יש להניח שעוד נשמע על השאלות הללו בשנים הקרובות.

פנינו אל הקאדי מוחמד ראשיד זבדה בשאלה האם הוא מזדהה עם מעשי בנו אך הוא לא מסר תגובה לכתבה.

במשטרה סירבו להגיב לטענות נגד איאד זבדה.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד