בע"ה י' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"גם בארץ ישראל - הזהות היהודית בסכנה"

תנועת 'דרך-חיים' הוציאה השבוע לאור חוברת בנושא "הזהות היהודית בארץ ישראל", חוברת המיועדת ל"כל מי שהזהות היהודית חשובה לו", כפי שמגדירים בתנועה. בחוברת בוחן יהושע הס את האתגרים בשמירת הזהות היהודית דווקא בארץ ישראל, במטרה לנסות ולהוביל גם לפתרונות מעשיים.

  • יהודה פרל
  • ג' ניסן תשע"ב - 16:21 26/03/2012
גודל: א א א

[caption id="attachment_5482" align="alignleft" width="100%" caption="יהושע הס - תנועת דרך חיים"]
תנועת 'דרך-חיים' הוציאה השבוע לאור חוברת בנושא "הזהות היהודית בארץ ישראל", חוברת  המיועדת ל"כל מי שהזהות היהודית חשובה לו", כפי שמגדירים בתנועה. בחוברת בוחן יהושע הס את האתגרים בשמירת הזהות היהודית דווקא בארץ ישראל, במטרה לנסות ולהוביל גם לפתרונות מעשיים.

"החוברת מתמקדת יותר במה שיש מאשר במה שהיינו רוצים שיהיה", אומר יהושע הס, חבר תנועת דרך-חיים ומי שכתב את החוברת. "בחוברת ישנו חלק נכבד הסוקר בצורה פרטנית את הבעיות, וחלק נוסף המדבר על הצורה בה מתקדמים על מנת לפתור אותן".
בעיות של 'זהות יהודית' דווקא בישראל
"בדרך כלל אנחנו רגילים לחשוב, שדווקא זהותם היהודית של יהודי התפוצות עומדת במבחן ואילו בארץ ישראל הדבר ברור מאליו", מסביר הס את הרעיון העומד בבסיס החוברת.
"התרגלנו לחשוב משום שבסופו של דבר יש כאן מדינה שהסמלים והטקסים שלה יהודיים, באחוזים ישנם יותר יהודים מגויים והאווירה בארץ היא יהודית. אולם בדיקה 'אחד לאחד' של פרטי המציאות מראה, שהשקט והביטחון היחסי הזה בשמירה על הזהות היהודית, משתנה אט-אט מסביבנו בלי שנשים לב לכך".
אתמול פורסם בקול היהודי ראיון עם חבר הכנסת אריה אלדד, שהגיש לאחרונה הצעת חוק במטרה לעצור את "הסחף והכרסום בזהותה היהודית של המדינה", כלשונו. גם הס מתייחס בדבריו לאותה שחיקה נמשכת. "כשמסתכלים על השינוי בחקיקה ובפעולות של הממסד בשנים האחרונות, רואים שהיום הרבה יותר קשה ליהודי  לשמור על סביבה יהודית".
הס מביא דוגמאות לדבריו. "עבודה עברית כיום היא פעולה לא חוקית, בתי ספר ממלכתיים מחויבים לקבל ילדים גויים ללימודים במוסד. בג"ץ מחייב ישובים לקבל ערבים כחברים ביישוב. אמנם, הציבור הדתי הצליח להציב מגננות שונות המרחיקות ממנו את הבעיה לעת עתה, אך לא ירחק היום בו תגיע לפתחו הבעיה במלו חריפותה.
החוברת הזאת היא בעצם בדיקה ראשונית של מצב השמירה על הזהות היהודית, בעיקר בארץ ישראל".
למה אתה קורא 'זהות יהודית'?
"זהות יהודית זוהי הגדרה עצמית של יהודי - שאדם מגדיר עצמו כיהודי. נכון, זוהי לא ההגדרה היחידה, בסופו של דבר להיות יהודי זה כולל גם קיום תורה ומצוות, אך בכללות הכוונה להגדרה עצמית של אדם כיהודי".
מה מטרתה של החוברת?
"מטרת החוברת היא, להעלות את המודעות הציבורית לכך שזהות יהודית היא התמודדות ולא דבר המובן מאליו. בנוסף, אנחנו רוצים להכווין את היהודים דרך הצגת הבעיה - לפתרונה.
פתרון הבעיה הוא, בראש ובראשונה לאגד את כל יהודים בתור 'יהודים'. ליצור סביבה שבה קל ליהודי לשמור על זהותו היהודית בכל מקום, בתעסוקה, חינוך, מגורים וכו'. בכל אחד מהמקומות יש המון מה לפעול, ובחוברת מוצעים כיוונים ראשוניים.
הדבר הראשון והחשוב מכולם הוא ההבנה, שהיהודים צריכים לשים את סוגיית הזהות היהודית במקום מרכזי ולהתאגד יחד סביבה, על מנת לאפשר לעצמם לשמור עליה לטווח ארוך", אומר הס לסיכום.
החוברת, אותה ניתן לקרוא כאן, היא החוברת השלישית במספר שהוציאה תנועת 'דרך חיים'. החוברת הקודמת עסקה בהצעה לשיטת ממשל יחודית.
 
תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד