בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
"גאה בזה"

גנץ: "סיכנתי את חיילי גולני-למען חיי אזרחים ערבים"

הרמטכ"ל לשעבר גנץ הצהיר בנאום שנשא כי הוא גאה בכך שסיכן את חייהם של לוחמי גולני על מנת שלא יפגעו "אזרחים" ערבים. "גאה שאני בצד הנכון מוסרית"

  • דוד אור שחר
  • ח' שבט תשע"ט - 12:19 14/01/2019
גודל: א א א
הרמטכ"ל לשעבר גנץ. ארכיון (דובר צה"ל)
הרמטכ"ל לשעבר גנץ. ארכיון (דובר צה"ל)

סרטון שפורסם בימים האחרונים והגיע לידי הקול היהודי מעורר סערה ברשתות החברתיות.

בסרטון מדבר גנץ אודות התנהלותו בזמן מבצע צבאי בעזה ככל הנראה מבצע צוק איתן. גנץ מתאר סיטואציה בה נורו טילים לעבר כוחות צה"ל רכובים ולוחמים רגליים משטח בית חולים בעזה.

לוחמי גולני היו סביב לבית החולים וניתנה הפקודה להפציץ את הבניין ממנו יורים המחבלים, אלא שכאן נכנסו שיקולי 'טוהר הנשק' המזוייף שפשה בצה"ל, הפעם בהנהגתו של גנץ שישב בחפ"ק.

מבניין בית החולים נורו יריות לעבר הכוחות וגנץ ביקש לוודא שוב ושוב כי אין בבית החולים "אזרחים". "הזהרנו מראש את בית החולים לוודא שאין שם אף אחד. ביצענו בדיקות", מתאר גנץ, "ואז גולני רצו לבדוק ואני הייתי שם בצד ואמרתי להם חכו. ולקחנו סיכון על חשבון חיילי גולני, אני באופן אישי" הוא מספר.

"שוב פעם וידאנו שאין שם אף אחד. ושוב קראנו למנהלי בית החולים, רק לאחר שביצענו בדיקות שוב נתתי אישור לתקוף את המקום".

לאחר תיאור המקרה באופן מעשי החל לספר גנץ לספר למשתתפי הכנס אודות עמדתו המוסרית האישית, ממנה נחשפת השקפה הדוגלת בהעמדת לוחמים בסיכון ממשי ומסוכן מול האוייב על מנת לא לפגוע בחיי אזרחים שלעיתים רבות מחפים על פשע שמבצעים מחבלים.

"באמת אף אחד לא נפגע בהתקפה. אף אחד מהאזרחים לידיעתי. במהלך האירוע עצמו. אבל", אומר גנץ, "סיכנתי חיילי גולני לשם כך. אני עשיתי את זה אני לא מתבייש בזה. אני גאה בזה. אפילו שזה לא נשמע הגיוני בהתחלה אבל אני מגש גאה על זה שאני בצד הנכון מבחינה מוסרית ולא רק מבחינה אסטרטגית. ואני חושב שאנחנו צריכים להמשיך בדרך הזו אפילו אם זה הופך את החיים לקשים יותר".

כעת, עם תחילתה של מערכת הבחירות אשר מבין המתמודדים לכניסה לממשלה הוא הרמטכ"ל לשעבר גנץ, רצינו בקול היהודי לברר מהי עמדתו כיום והאם במידה וייבחר האם אלו העמדות אותם הוא מתכוון להנחיל למערכת הבטחון.

כמו כן פנינו לדובר צה"ל בשאלה האם צה"ל כיום מזדהה עם אמירותיו של גנץ. בצה"ל סירבו להגיב לכתבה.

ממטהו של גנץ גם טרם התקבלה תגובה והיא תפורסם לכשתתקבל.   

 

תגובות (15) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד