בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"החלטת הממשלה – פגיעה בעתידו היהודי של הנגב"

הממשלה אישרה בתחילת השבוע (א) את המלצות הוועדה להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב חברי הכנסת הערבים מדברים בגלוי על אינתיפאדה בדואית אם תיושם התכנית, מנגד אומרים בתנועת רגבים "אם אין אומץ לפרסם את תכנית האכיפה, מניין יימצא האומץ לממשה"?

  • אברהם בנימין
  • י"ד אלול תשע"א - 00:50 13/09/2011
גודל: א א א

הממשלה אישרה בתחילת השבוע (א) את המלצות הוועדה להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב חברי הכנסת הערבים מדברים בגלוי על אינתיפאדה בדואית אם תיושם התכנית, מנגד אומרים בתנועת רגבים "אם אין אומץ לפרסם את תכנית האכיפה, מניין יימצא האומץ לממשה"?

בישיבת הממשלה השבועית, אישרו השרים את המלצות דו"ח פראוור על מסקנות הוועדה בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. על פי החלטת הממשלה, שאמורה להיות מיושמת לאורך העשור הקרוב, "יוקצו מיליארדי שקלים לתוכנית בת ארבעה חלקים. הסדרת התיישבות הפזורה הבדואית, פיתוח כלכלי, הסדרת תביעות בעלות בקרקע, ומסגרת יישום ואכיפה מחייבת וקצובה בזמן". החלקים לגבי זכויות הבדואים פורסמו, אך כל החלק שעוסק באכיפת הבניה נותר חסוי ועלום.

ארגוני השמאל הקיצוני מבית הקרן לישראל החדשה, תקפו בחריפות את החלטת הממשלה. חבר הכנסת טאלב א-סנע אף הצהיר גלויות כי "הממשלה המטופשת הזאת תהיה האחראית לאינתיפאדה בדווית בנגב". מנגד, תנועת 'רגבים', העוסקת בשמירה על אדמות הלאום מתריעה כי מדובר "בבכייה לדורות".

לפני כארבע שנים התקבלה החלטה ע"י ממשלת ישראל, להקים וועדה ציבורית בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג ('ועדת גולדברג') על מנת להסדיר את מעמד ההתיישבות הבדואית בנגב. במהלך שנת 2008 קיימה הועדה עשרות ישיבות ושמעה את עמדותיהם של נציגי משרדי הממשלה השונים, נציגי ציבור ועמותות הפועלות בעניין הבדואים בנגב.

 


"יקבלו פיצויי עתק וימשיכו להשתלט על קרקעות". בניה בדואית בדרום. (רגבים)

עם תום השנה האזרחית פרסם השופט גולדברג את מסקנות הוועדה. עיקרן של המסקנות עסקו בצורך המיידי למדיניות ברורה בכל הקשור בהתיישבות הבדואים, בצורך באכיפה נוקשה וחד משמעית ובצורך להסדרת נושא תביעות הבעלות של הבדואים על שטחים נרחבים בנגב, אשר נידונו בבתי המשפט במשך עשרות שנים. הוועדה גם המליצה לכנס את הבדואים לישובים חוקיים ובמקרים מסוימים 'להלבין' כפרים לא חוקיים.

המלצות הוועדה היוו מדיניות עקרונית, אשר לצורך יישומן הוטל על צוות בראשות אודי פראוור, ראש אגף מדיניות במשרד ראש הממשלה, לגבש תוכנית עבודה אופרטיבית לפתרון בעיית הבדואים בנגב.

הפסדת בתביעה? קבל קרקע חלופית

לפני מספר חודשים דלפה לתקשורת טיוטת המלצות פראוור, אשר עוררו ביקורת עזה מימין. במסגרת ההמלצות, הוחלט בתחילה להעביר לידי הבדואים למעלה ממאתיים אלף דונם קרקע, וכן פיצויים של מיליארדי שקלים. על פי הדו"ח, במקרה של תביעת בעלות על 'קרקע מוחזקת', כזו המיושבת כיום על ידי בדואים, יפוצו הבדואים בשיעור של 50% מגודל הקרקע הנתבעת. גם במקרה של תביעת בעלות על קרקע שאינה מוחזקת, יקבלו התובעים קרקעות חלופיות או פיצויים כספיים נדיבים.

סכום הפיצוי שהוצע לבדואים שטענו לבעלות על קרקע עליה הם לא יושבים היום נע בין 2,000 ל-10,000 שקלים לדונם, כך שהסכומים עשויים להגיע למיליארדי שקלים.

יתר על כן, גם קרקעות שתביעת בעלות שהוגשה עליהן בעבר ונדחו מכל וכל על ידי הערכאות השונות, נכנסו להסכמי הפיצויים. על פי המתווה, קרקעות הפיצוי היו אמורים להינתן ממערב לכביש 40 (החוצה את הנגב לאורכו). ראשי הרשויות והערים בנגב הקימו קול זעקה על התכנית המסוכנת, שתביא מכת מוות על היכולת של ערי הנגב להתפתח ולהתרחב, בשל העובדה כי ההתיישבות הבדואית הלא חוקית בנגב צומחת בקצב מסחרר.

כיום קיימים במגזר הבדואי למעלה מ2100 נקודות יישוב בדואיות, ולמעלה משישים אלף מבנים בלתי חוקיים, כאשר כל שנה נוספים כאלפיים מבנים חדשים, מאחר והאוכלוסייה הבדואית היא בעלת הריבוי הטבעי הגדול ביותר בעולם.

 


אלפיים מבנים לא חוקיים בכל שנה (רגבים)

לאחר חשיפת טיוטת הדו"ח, פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש המטה לביטחון לאומי, האלוף במיל' יעקב עמידרור, על מנת לבחון מחדש את המלצות דו"ח פראוור. ביום ראשון אישרה כאמור הממשלה את ההצעה הסופית של הדו"ח, במסגרתו יועברו כמאה אלף דונמים לידי הבדואים, מאה אלף דונם פחות מהמלצות הוועדה לפני מספר חודשים.

בנוסף, על פי החלטת הממשלה, אמורים להיהרס במסגרת התכנית, כ30,000 מבנים לא חוקיים של בדואים, שמקום מגוריהם יועתק ליישובים החוקיים או אלו שהולבנו בעבר בלית ברירה.

בנוסף, תקצה המדינה 1.2 מיליארד שקלים לתכנית שתתמקד בקידום צמיחה כלכלית, בדגש על נשים וצעירים בתחומי התעסוקה והתשתיות, פיתוח אזורי תעשייה, הקמת מרכזי תעסוקה ביישובים, קידום הכשרות מקצועיות ועוד.

החלק הרביעי במסקנות הדו"ח, בדבר "מסגרת יישום ואכיפה מחייבת וקצובה בזמן", נותר חסוי. בארגון 'רגבים' לשמירה על אדמות הלאום, קראו לשרי הממשלה לעמוד על אישורה בממשלה של תכנית האכיפה המפורטת במקביל לאישור מתווה היישום. "הותרתה של תכנית האכיפה חסויה מלמדת על חשש מפרסומה.  אם אין אומץ לפרסם את התכנית, מניין יימצא האומץ לממשה", שואלים ברגבים, אך לא נראה שיש מי שיענה לשאלה זו.

"לפני הצעת פתרונות יש לשנות את האקלים השלטוני בנגב"

אישור התכנית גרר בעקבותיו איומים לא מרומזים מצד הבדואים וארגוני השמאל הקיצוני מבית הקרן לישראל החדשה, שתקפו בחריפות את החלטת הממשלה. חבר הכנסת טאלב א-סנע אף הצהיר גלויות כי "הממשלה המטופשת הזאת תהיה האחראית לאינתיפאדה בדווית בנגב".

"שום פתרון לא יצלח באקלים האכיפתי והריבוני הנוכחי המתקיים בנגב", אומרים ברגבים. "על רקע ניסיון העבר, חובת ההוכחה ליכולת לשנות אקלים זה ולהשיב את הריבונות אל הנגב רובצת לפתחה של הממשלה ועליה לעמוד בכך בטרם ניתן יהיה לדבר על פתרון יציב ובר- קיימא".

"החשוב מכל", אמרו בתנועה, "הצעת המחליטים הנוכחית אינה כוללת ולו מילה אחת על חיזוק במקביל של ההתיישבות היהודית והפריפריה באזור הדרום. לא יתכן מצב בו כל בחור צעיר באוכלוסייה הבדווית יקבל מגרש למגורים ללא עלות בשעה שלמקבילו באופקים, שדרות, נתיבות ובאר שבע, ששירת בצבא ומתייצב לשירות מילואים פעיל מידי שנה, לא תהיה אפשרות לבנות את ביתו בסמוך להוריו. יש לעמוד על כך שלממשלה תובא בהקדם הצעה כוללת לחיזוק ההתיישבות והפריפריה בנגב".

 


בניה חופשית - לבדואים בלבד (רגבים)

"גם בהתאם לתכנית, רבים מאלו שיקבלו קרקעות מדינה וגם כספים רבים, ימשיכו להתיישב באופן לא חוקי ולהשתלט על אדמות המדינה. אין בתוכנית שום מרכיב הקובע סנקציות או אכיפה משמעותית כלפי מי שלא ישתף איתה פעולה או כלפי מי שימשיך לאחר קבלתה לבנות באופן המנוגד לחוק", מתריעים ברגבים.

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


57 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד