בע"ה ט"ו תשרי תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הח"כים הערבים מבקשים לפסול את "כרמיאל יהודית"

חברי הכנסת הערבים דנו, יחד עם ח"כים כסיף וזנדברג, בהחלטת "כרמיאל יהודית" וקבעו כי "חוק הלאום הוא חוק גזעני". עיריית כרמיאל החרימה את הדיון

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ב כסלו תשפ"א - 09:54 08/12/2020
גודל: א א א
ח"כ ג'בארין בוועדה (אתר הכנסת)
ח"כ ג'בארין בוועדה (אתר הכנסת)

החלטת "כרמיאל יהודית" ממשיכה לעורר סערה, כאשר אתמול (שני) נערך בוועדה לזכויות הילד בכנסת דיון בנושא.

הדיון עסקה בהחלטת רשם בית משפט השלום בקריות, אשר דחה את תביעתם של תלמידים ערבים מכרמיאל שדרשו כי העירייה תממן להם הוצאות נסיעה. התלמידים הערבים טענו כי כיוון שהעירייה לא מעמידה עבורם בית ספר בעיר, עליה לממן להם הוצאות נסיעה לבית הספר בכפר ראמה הסמוך.

הרשם כאמור דחה את התביעה, כשהוא מונה שורה של סיבתו לדחייתה. בהם, העדר סמכות עניינית, העדר קיומה של חובה חוקית המחייבת את העירייה לממן הסעות ועוד.

כמו כן, הרשם התייחס לסעיף 7 בחוק הלאום, אשר קובע כי למדינת ישראל ערך עליון בהתיישבות יהודית והוסיף כי "כרמיאל היא עיר יהודית" ועומדת לה הזכות לשמור על צביונה היהודי. הרשם הוסיף ואמר, כי הקמת בית ספר ערבי בכרמיאל, תקבע בצביונה היהודי של העיר.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

בראשות הוועדה לזכויות הילד שדנה בנושא, עומד ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה הערבית המשותפת. חברי הכנסת הנוספים שהשתתפו בדיון היו ח"כ סעיד אלחרומי, ח"כ ע'דיר כמאל מריח, ח"כ וליד טאהא, ח"כ עופר כסיף מהרשימה הערבית המשותפת וח"כ תמר זנדברג ממרצ.

כמו כן, בדיון השתתף אביהם של שני התובעים הילדים, קאסם בכרי ועו"ד נדאר בכרי. נציגי משרד החינוך ומשרד המשפטים וכן פעילים ממרכז עדאללה, מרכז מוסאווה, נציג המרכז הרפורמי לדת ומדינה ומוזמנים נוספים.

חברי הכנסת נוספים החברים בוועדה, בהם קארין אלהרר, מיכל וונש, יבגני סובה, אריאל קלנר, שלמה קרעי ומיכל שיר, לא השתתפו בדיון בנושא.

עיריית כרמיאל בחרה להחרים את הדיון בכנסת, וראש העיר משה קונינסקי אסר על נציג העייריה שהוזמן לדיון, להשתתף בו.

בסיכום הדיון, אמר יו"ר הועדה ח"כ ג'בארין, כי "חוק הלאום הוא חוק גזעני, הסותר ערכים דמוקרטיים כמו הזכות לשוויון, אין לו מקום בספר החוקים ועליו להתבטל".

"הוועדה מדגישה כי העובדה שמשרד החינוך מממן הסעות לתלמידים במוסדות מוכש"ר חרדים, אבל לא מממן את ההסעות לתלמידם ערבים במוכש"ר, זו אפליה בוטה ואנו קוראים לתקן אותה ולדבוק בעיקרון השוויון בין כלל התלמידים. הוועדה קובעת כי כאשר עלות ההסעה היא זהה, למוסדות רשמיים ומוכש"ר, אז הזכות לחינוך והזכות לשוויון מחייבות לממן את ההסעה ללא אבחנה בין סוגי מוסדות הלימוד, ולהשאיר החלטה זו בידי ההורים".​

תגובות (10) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד