בע"ה י"ז תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"היד הקלה על הדק החרמת הנשק עשויה להניב תוצאות הפוכות"

המשרד לביטחון פנים נמנע מזה חודשיים לפרסם את התבחינים החדשים עליהם התחייב מנכ"ל המשרד לאחר דיון סוער בכנסת. תושבים ביו"ש: התנהלות זו מסכנת חיי אדם, ועשויה לדחוף אזרחים להחזקת נשק ללא רישיון.

  • כ"ב אייר תשע"א - 23:14 26/05/2011
גודל: א א א

 
[caption id="attachment_9528" align="alignleft" width="300" caption="מנכ''ל משרד הפנים יעקב גנות. לא עמד בהתחייבות. (צילום: חיים צח)"]
בדיון סוער בוועדת הפנים לפני כשלושה חודשים, הצהיר המשרד לבטחון פנים כי יוגמשו ההליכים, ויגובשו תבחינים חדשים לאחזקת נשק עבור יהודי יו"ש בתוך חודש. בפועל, התבחינים שעוררו את זעם חברי הכנסת לא השתנו עד עתה. תושבים ביו"ש: היד הקלה על הדק ההחרמות תוך עליית הרגישות הביטחונית, מסכנת חיי אדם ועשויה לדחוף תושבים להחזקת נשק ללא רישיון.

בדיון סוער בוועדת הפנים של הכנסת לפני כשלושה חודשים, התחייב מנכ"ל המשרד לבטחון פנים, ניצב בדימוס יעקב גנות כי עד סוף חודש מרץ לכל המאוחר ייבחנו כל התבחינים והקריטריונים לקבלת אישור לנשיאת כלי ירייה מחדש. גנות הצהיר כי תיערך עבודה מקיפה בנושא מכל הבחינות: הקריטריונים לקבלת הנשק, לשלילתו, וכן התארכות מיותרת של הערעור על החלטות שלילה. "תוצאות הבדיקה יוגשו לעיון הוועדה", אמר גנות.

במהלך הישיבה הסביר היועמ"ש של ארגון זכויות האדם ביש"ע, עו"ד ניר צבי כי תושבי יו"ש נמצאים במלכוד: מצד אחד הם אוחזים ביותר רישומים פלילים ותיקים שנסגרו בעקבות פעילות פוליטית שבה הציבור ביו"ש מעורב באופן נרחב יותר, ומאידך נמצאים באיזור בעל סיכון בטחוני גבוה ואין באפשרותם לקבל רישיון לנשק. עו"ד ניר צבי מחה על הליך הערעור על החלטות השלילה במסגרתן נשאר המתיישב חודשים ארוכים ללא נשק ובכך מסכן את עצמו באזורים המסוכנים בהם הוא חי ברמת חיכוך גבוהה עם הערבים שמסביב.

ח"כ אריה ביבי (קדימה) שהשתתף בישיבה הזכיר לגנות את עברם הביטחוני המשותף וטען כי כל נשק שנלקח ממתיישב הוא פגיעה בביטחון של האזור כולו ומשול ללקיחת נשק לחייל שיורד ממצבת הנשקים. ח"כ ביבי הוסיף כי:"צריך לבדוק עם אלו אנשי שמאל מסתובבים קציני המשטרה שמתעסקים עם רישוי הנשק". ח"כ אריה ביבי אף הזכיר לגנות כי "יש דברים שאני ואתה עשינו, שהיום היינו הולכים עליהם אתה יודע לאיפה"..

מה נשתנה? תלוי את מי שואלים

אורית שטרוק, יו"ר ארגון זכויות האדם ביו"ש, פנתה לאחרונה לגורמים במשרד לבטחון פנים, ונאמר לה כי עדיין עובדים על גיבושם המלא של התבחינים החדשים לקבלת רישוי נשק. "עקב חילופי-גברי בראשות וועדת הפנים של הכנסת, זה ייקח עוד זמן", אומרת סטרוק שמשבחת את היו"ר היוצא של הוועדה, חבר הכנסת דוד אזולאי ממפלגת ש"ס. "אזולאי עשה עבודה יפה מאוד בתחום, ולא רק בעניין זה".

סטרוק מספרת כי על אף אי העמידה בזמנים של המשרד לבטחון פנים, היא חשה בשינוי ממשי בהתנהלות המערכת מול האזרחים בענייני הנשק. "מדובר בהחלטה ראויה ומבורכת של השר אהרונוביץ', שהעביר את עיקר המשקל של הרשאות הנשק מהמטה הארצי לפיקוד המרחבי של המשטרה. הדבר יצר הרבה הקשבה והתחשבות במישור הביטחוני. יש כניסה לעומקה של כל בקשה, ואין מענה שלילי אוטומטי כבעבר על כל מי שבידו רישום פלילי זה או אחר".

מנגד אומר עורך הדין עדי קידר, המייצג משפטית מבקשי נשק או שלולי רישיון רבים, כי הוא אינו חש בשינוי שמתארת סטרוק. "המצב גרוע כשהיה. זה בא לידי ביטוי הן בבקשות שנענות בשלילה, הן באי מתן תשובות בפרק הזמן המתחייב בחוק, ובכל מה שקשור לעשרות העררים שתחת ידי".

תושבים בשומרון מאששים את דבריו של עו"ד קידר ומצביעים על התנהלותו של מח"ט שומרון שהחרים לאחרונה נשקים לתושבי גבעת רונן בהר ברכה, ללא כל סיבה מנומקת. בעקבות לחצים כבדים על החטיבה ואיום בביטול חגיגות יום העצמאות המשותפות, הוחזרו הנשקים לתושבים. "ייתכן ובמרחב חברון היחסים בין האזרחים למשטרה נוחים יותר", מוסבר הפער בין סטרוק לקידר.

"התנהלותכם עלולה לדחוף אזרחים להחזיק נשק ללא רישיון"

המתיחות הביטחונית הגוברת בעקבות אירועי יום הנכבה והקריאה לאינתיפאדה שלישית, ולקראת ההכרזה האפשרית על מדינה פלסטינית באופן חד צדדי בשלהי הקיץ הקרוב, מגבירה את המירמור בקרב תושבים רבים ביהודה ושומרון, שחשים באווירת הפקרות ביטחונית.

במכתב לראש אגף כלי הירייה במשרד לבטחון פנים, יעקב עמית, כותב הרב יוסף אליצור כי שלילת הנשקים ממתיישבים שסומנו על ידי מערכת הבטחון ככאלו שלא יהססו להפעיל את נשקם במקרה של סכנת חיים, לא תביא לרגיעה בשטח אלא לתוצאות הפוכות.

"במסגרת תפקידך אתה אמור לאשר לאזרחים להחזיק כלי נשק כדי שיוכלו להגן על עצמם מפני התופעות שתיארתי לעיל, מתוך הנחה שלכל אזרח עומדת הזכות הבסיסית להגנה עצמית. לצערי גם כאן החליט השלטון שהוא ממשיך במגמת הכניעה לאלימות, ואט אט נשללים עוד ועוד רישיונות לכלי ירייה – או שלא ניתנים רישיונות כאלה", כותב אליצור.

"הסברה שאבחנה זו תביא ל"הרגעת הרוחות", אינה נכונה, אלא תדחוף אזרחים שירגישו מופקרים לגורלם – לחוש כאילו אינם מחויבים עוד לתקנות, ויחזיקו נשק ללא רישיון,משום שלהבנתם הזכות להגנה עצמית קודמת לשלטון החוק", טוען אליצור.

לדבריו, "האווירה הזו, שההגנה העצמית חשובה יותר מהתקנות הפורמאליות, הולכת ומחלחלת בעוד ועוד שכבות בציבור. אם תבינו שהמצב דורש לאפשר לכל יהודי לשאת נשק כדי להתגונן בפני הקמים עליו – הדבר יחזיר את האמון בזה שאכפת לכם מהגנת הצד הצודק, ולא רק משמירה על שקט וסדר תוך כניעה בלתי פוסקת לרשעות ולאלימות", מסיים אליצור את מכתבו.

 

עד להעלאת הכתבה לא נתקבלה תגובת המשרד לבטחון פנים. תגובת המשרד תופיע מיד לכשתתקבל.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד