בע"ה ט"ו סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

היום: ארגוני המקדש יחנכו מזבח כשר לעבודה

בטקס שנערך היו יערכו ארגוני המקדש חנוכת מזבח כשר לעבודה בבית המקדש. ויערכו במקום הדגמה של הקרבה קרבן עולה

  • יח"צ
  • ב' טבת תשע"ט - 10:46 10/12/2018
גודל: א א א
 (מטה ארגוני המקדש)
(מטה ארגוני המקדש)

ארגוני המקדש חונכים הבוקר (ב') מזבח כשר לעבודות המקדש, בהדגמה של הקרבת זבח עולה. "חנוכת המזבח" תתקיים במעמד רבנים וקהל רב ביום האחרון של חנוכה בגן הבונים שלמרגלות חומות ירושלים המקודשים.

ארגוני המקדש החליטו על הקמת המזבח החדש בעקבות ההתעוררות הציבורית הגדולה לחידוש הקרבנות בבית המקדש ולקיום מצוות זבח הפסח בפרט. 

הדרישה להקרבת קרבן הפסח הולך וגובר ורבים משתתפים במעמדי תירגול קרבן הפסח שמתקיים למרגלות הר הבית בראשות רבני ערים וראשי ישיבות. ביניהם גם הרבנים הראשיים לירושלים צפת וקרית ארבע.

פרופ' הלל וייס קמב"ץ במטה ארגוני המקדש מספר שהמזבח החדש כשר להקרבה מיידית בהר הבית. הוא קטן יותר מהמזבח שהיה בבית המקדש אבל גדול יותר מהדרישות ההלכתיות המינימליות. 

המזבח החדש עשוי לבנים, כדי לעמוד בסף הדרישות ההלכתיות, שהמזבח יהיה בנוי ולא אדמה, ומאידך אינו דורש את ההלכות הייחודיות הנדרשות במזבח אבנים, שחייבות להיות שלמות ללא פגימות ואסור שיגע בהם ברזל. 

פרופ' וייס המכהן גם כיו"ר "המקדש בציון" ודובר "הסנהדרין המתחדשת" מספר כי על הקמת המזבח החדש שקדו תלמידי חכמים, והיא אף הובאה להכרעה בבית דין רבני. הרבנים סמכו על המפורש במכילתא שניתן לבנות את המזבח מלבנים כמו מאבנים, ועל פי דברי מרן הבית יוסף שמפרש בספרו כסף-משנה כי הרמב"ם נקט זאת להלכה.

פעילי המקדש שעסקו בבניית המזבח רואים סימן ברכה בכך שבדיוק בימי בנייתו, החלו גשמי ברכה לרדת בארץ. 

"נזכרנו בנבואת חגי ביום כ"ד כסליו "שימו לבבכם,  מיום שום אבן על אבן בהיכל ה'... מן היום הזה אברך" את העם שוב בשפע", אמרו. עוד הוסיפו בארגונים ואמרו כי "המקדש הוא הלב הפועם של ירושלים והעולם בהיותו מקום החיבור בין הדוד לרעיה, בין כנסת ישראל לקדוש ברוך הוא. משם מקור השפע, הברכה והחיים, לקודש, לחול ולבריאה כולה. ככתוב: יברכך ה' מציון". 

מעמד חנוכת המזבח נערך הבוקר (ב') במדשאת גן-הבונים שלמרגלות חומות ירושלים. צמוד למדרגות "ארמון הורדוס", שבין שער יפו לשער ציון.

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד