בע"ה ג' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המאבק על הפארק העירוני. "אלו הערכים שחשובים לנו"

בעפולה ביקשו להקל על תושבי העיר ולמנוע מערביי הכפרים הסמוכים להיכנס לפארק. ארגוני שמאל פנו למשנה ליועמ"ש שהודיעה כי הדבר אסור. "נלחם על צביון העיר"

  • יהודה פרל
  • ל' סיון תשע"ט - 22:02 03/07/2019
גודל: א א א
הפארק העירוני בעפולה (עפולוני, ויקיפדיה)
הפארק העירוני בעפולה (עפולוני, ויקיפדיה)

שכונת רובע יזרעאל בעפולה, הממוקמת בין עפולה תחתית לעפולה עילית וגבעת המורה, היא שכונה די חדשה בעיר והיא נמצאת במקום אסטרטגי. תחנת הרכבת החדשה ממוקמת בקרבת מקום, כמו הקאנטרי, מרכז רפואי העמק ואתרי בילוי וסחר.

באותה השכונה ממוקם גם הפארק העירוני של עפולה. מדובר על פארק גדול ורחב ידיים, הכולל בין היתר מדשאות, אמפיתאטרון להצגות ומופעים, שבילי הליכה ומסלול אופניים, רחבת משחקים לכל גיל, מתקני כושר שדה, רחבת פעוטות, גן-חי עם פינת ליטוף. כמו כן, במקום גם מגרשי ספורט שונים ומגוונים, פארק חבלים, קיר טיפוס ועוד.

אלא שלתושבי המקום לפעמים לא נעים להגיע לפארק. "הרבה ערבים מהכפרים הסמוכים מגיעים לפארק העירוני בעפולה ולא נעים לתושבי העיר להסתובב שם", אומר לקול היהודי תושב העיר יהודה פואה. "בנושא הזה יש הסכמה מלאה מקיר לקיר בין התושבים בעיר".

לקראת החופש הגדול הודיע ראש העיר החדש אבי אלקבץ כי יפעל בנושא. כעת, על תושבי חוץ המעוניינים להיכנס לפארק יש לשלם 25 ₪ לאדם. עבור תושבי העיר הכניסה היא חינם. יחד איתם יוכלו גם להיכנס אורחים שהגיעו איתם, ללא תשלום.

מוטי אלוש, חבר מועצת העיר ונציג סיעת הליכוד מבקש להסביר לנו את המצב. "מפריע לתושבים שאנשים מבחוץ מגיעים לפארק. אותם אנשים מגיעים בחמולות וזה יוצר הרבה בלאגן, עומס ולכלוך. זה לא נעים והתושבים לא אוהבים את זה".

"יש לא מעט מתחמים ציבוריים ואתרי תיירות בכפרים או בקיבוצים הסמוכים ותושבי עפולה לא נכנסים אליהם. רק תושבים או חברים של תושבים יכולים להיכנס לאותם מתחמים. אין סיבה שלא נוכל לעשות זאת גם כאן אצלנו".

   |  דינה זילבר חוששת כי סגירת הפארק "מכוונת כנגד אוכלוסייה ערבית"

מספר ארגונים פנו למשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר וטענו כי הסיבה לסגירת הפארק לתושבי חוץ היא "גזענית". לדבריהם, "ההחלטה התקבלה משיקולים זרים שמטרתה הדרה ואפליה של אזרחים ערבים מן המרחב הציבורי, אך בשל מוצאם והשתייכותם הלאומית".

בין הארגונים שפנו ללשכתה של זילבר נמנים האגודה לזכויות האזרח, ארגון עדאללה, חבר הכנסת אוסאמה סעדי, ח"כ היבא יזבק וראש לשכת עורכי הדין החדש אבי חימי. במכתבה ציינה זילבר כי את פרטי המקרה בעפולה היא מקירה מתוך כתבה בעיתון 'הארץ'.

זילבר נענתה לתלונות ופנתה במכתב לעיריית עפולה בדרישה לקבל תשובות על מדיניות הכניסה לפארק והשימוש במתקנים שבו.

"אכן, העירייה מופקדת בראש בראשונה על טובתם ועל צורכיהם של התושבים בתחומה, ומשכך היא רשאית במקרים מסוימים להבחין בין מי שהם תושבי העיר לבין מי שאינם, באשר להספקת שירותים".

במכתבה הזכירה זילבר את פרשת "פארק רעננה", בה שופטי בג"ץ קבעו כי יש לכלול ולאזן בין שיקולים שונים בהחלטה על גביית דמי תשלום לתושבי חוץ עבור שימוש בפארק העירוני. בין היתר יש לשקול את האינטרס של התושבים ליהנות מהפארק שהם מימנו במסיהם, הצורך להתחשב בפערים סוציו-אקונומיים בין הרשויות ועוד. במסגרת ההליך של פארק רעננה, הוקמה ועדה בין משרדית שקבעה כי ניתן יהיה לגבות דמי תשלום מתושבי חוץ כאשר לא מדובר בפארק רגיל עם מדשאות ומשחקים, אלא בכזה שעלויות האחזקה שלו חורגות וגבוהות יותר. כמו כן, לצורך כך יהיה ניתן לגבות תשלום רק על פי אישור שיינתן מראש בידי משרד הפנים.

בסוף מכתבה טענה זילבר, כי כל עוד לא מדובר במקרה חריג ולא ניתן לכך אישור מיוחד, אין אפשרות לאסור את הכניסה לפארק לתושבי חוץ. כמו כן, הגבלת השימוש לתושבי חוץ בתשלום בלבד גם היא "מוקשה לכשעצמה". עוד ציינה זילבר כי "החשש כי סגירת השימוש בפארק אינה מכוונת לכל מי שאינם תושבי העיר אלא היא מכוונת כנגד האוכלוסייה הערבית ותוצאתה היא הפליה פסולה על בסיס השתייכות לאומית".

   | בכרמיאל הפרידו בין הפארק העירוני למתקנים והאטרקציות

"המוציא מחברו עליו הראיה" אומר לנו אלוש, חבר מועצת העיר ומציין כי קרוב ל-5% מבין תושבי העיר הם ערבים ודרוזים. "זילבר צריכה להוכיח שסגירת הפארק לתושבי חוץ הם בגלל הדרת ערבים. זה שטויות. הרי ערבים ודרוזים המתגוררים בעיר יכולים להגיע ולהיכנס כמו כל תושב אחר. אין כאן שום גזענות", אומר אלוש.

עם מקרה דומה התמודדו בעיריית כרמיאל לפני קרוב לחמש שנים. אז ביקשו בעירייה לגבות תשלום מתושבי חוץ המגיעים לפארק. באותה התקופה, תושבים מרבים מכרמיאל כמעט ולא ביקרו בפארקים העירוניים כיוון שאלו היו מלאים במבקרים ערבים מהכפרים הסמוכים. בעירייה ביקשו לכל הפחות להבדיל את "פארק המשפחה" שיהיה זה פתוח אך ורק לתושבי העיר.

מבקר המדינה פנה אז לעירייה וטען כי אינם יכולים לסגור את הפארק עבור תושבי חוץ. בשל כך, בעירייה בנו גדר בין הפארק למתקנים המושקעים שנבנו בו (מדובר על מתקני מים, טיפוס ואטרקציות רבות). הכניסה לפארק הינה חופשית ואילו השימוש במתקנים היה בתשלום עבור תושבי חוץ ובחינם עבור תושבי כרמיאל. בכך, הצליחו בעירייה להחזיר את תושבי העיר לפארק שנבנה ממסיהם.

אלוש מבקש להגיד עוד משפט אחד לסיום. "עם ישראל היה בגלות הרבה שנים. אחרי שהגענו כאן לארץ ישראל, יש אנשים ששכחו את הערכים ואת מה שחשוב לעם שלנו. אנחנו צריכים לשמור על צביונה של העיר".

בימים אלו עובדת המחלקה המשפטית של עיריית עפולה על תשובה למכתבה של זילבר בניסיון להמשיך ולהקל על תושבי העיר את השימוש בפארק הציבורי. עיריית עפולה סירבה להתייחס לנושא בשלב זה וציינה כי היא "תציג את עמדתה בבית משפט".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד