בע"ה ח' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המורחק המנהלי החדש: "הגבעה תקום למרות הצו"

אמש קיבל משה אורבך, שהקים לאחרונה גבעה חדשה סמוך לישוב עמונה, צו הרחקה מנהלי משטחי יו"ש לתקופה של שנה. "הם רצו להרוס גבעה אחת ובעזרת ה' הם יקבלו לפחות שתיים", אומר אורבך לקול היהודי.

  • אלחנן גרונר
  • כ' כסלו תשע"ג - 13:47 04/12/2012
גודל: א א א

 אמש קיבל משה אורבך, שהקים לאחרונה גבעה חדשה סמוך לישוב עמונה, צו הרחקה מנהלי משטחי יו"ש לתקופה של שנה. "הם רצו להרוס גבעה אחת ובעזרת ה' הם יקבלו לפחות שתיים", אומר אורבך לקול היהודי.

\
r\n[caption id="attachment_50591" align="aligncenter" width="448" caption="הקים מאחז והורחק בצו מנהלי - משה אורבך (הקול היהודי)"]

לפני כשנה וחצי פנו אנשי המחלקה היהודית בשב"כ למשה אורבך, אז בחור ישיבה חרדי מבני ברק שנהג לבקר במאחזים ביהודה ושומרון, בניסיון לגייס אותו כ"שטינקר" שידווח על הנעשה בגבעות. למרות סכומי הכסף הנאים שהציעו אנשיו של א. א. מכפר א., סרב אורבך לשתף עימם פעולה, וכעבור זמן מה החל להתגורר בקביעות במאחזים בבנימין.

לאחרונה הוא אף הקים בעצמו גבעה חדשה סמוך לעמונה, עובדה שהפריע לאנשי המחלקה היהודית בשב"כ, שהחליטו לספח לתחומי עיסוקם כך נראה, גם את עבודתם של פקחי המנהל האזרחי.

"לפני כשבוע הגיעו רכזים של המחלקה היהודית בשב"כ לסיור בגבעה ודיברו גם עם כמה תושבים מעמונה", מספר אורבך בשיחה עם הקול היהודי. "הם ניסו לשכנע אותם שאנחנו מסוכנים וקיצוניים ושלא יאפשרו לנו להקים את הגבעה".

נחום שוורץ, תושב עמונה עמו שוחחנו אישר את קיומו של הסיור, וסיפר כי אנשי השב"כ ניסו לצייר בפניו את אורבך וחבריו כאנשים מסוכנים. לדבריו, השיחה לא הותירה עליו רושם, והוא מספר כי ילדי עמונה מתלהבים מאוד מהגבעה החדשה ואף החלו לאסוף כסף בכדי לסייע להקמתה.

הקמת גבעה? תקבל הרחקה

כשראו בשב"כ שאנשי עמונה לא מתכוונים למנוע את הקמת הגבעה, החליטו לעבור שלב. אתמול (שני) אחר הצהריים, בשעה שצעד אורבך עם חבר בירושלים, התנפלו עליו מספר שוטרים והגישו לידיו לו צו הרחקה מנהלי משטחי יהודה ושומרון לתקופה של שנה. באופן חריג, התלווה לשוטרים רכז מהמחלקה היהודית בשב"כ המכונה "איתמר". "הוא ניגש אלי ואמר לי מזל טוב, כי היום הוא יום ההולדת שלי, ואז הם עזבו אותי והלכו".

צו ההרחקה המנהלי נחתם בידי אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, ככל הנראה בהמלצת השב"כ, והוא נכנס לתוקף יממה לפני שאורבך קיבל אותו לידו, מה שמנע ממנו להתארגן לקראת הגלות הארוכה.

\
r\n[caption id="attachment_50592" align="aligncenter" width="461" caption=""חשוב לחזק את הנוכחות באיזור" - עמונה (דף הפייסבוק הרשמי של עמונה)"]

לאורבך ברור כי הסיבה היחידה לקבלת הצו, המיועד בחוק בכדי למנוע פעילות טרור, היא הגבעה שהקים. "המקום רגיש ונמצא כיום בסכנת הריסה אז חשוב לנו לחזק אותו", מסביר אורבך את ההחלטה להקים גבעה חדשה דווקא סמוך לעמונה. "חוץ מזה, זה מקום יפיפה עם נוף מרהיב ותצפית חשובה על הסביבה, וכמובן זה כיבוש מקום נוסף בארץ ישראל שיחזק את הרצף היהודי באזור".

צו הרחקה מנהלי, יש לציין, אמור להחתם עבור חשודים בכוונה לבצע פיגועים או פעולות אלימות, וזאת רק לאחר שלא ניתן היה לאסוף ראיות ולהעמידם לדין פלילי. אולם בשנתיים האחרונות, נחתמו במשרדו של אלוף הפיקוד אבי מזרחי, ואחריו ניצן אלון,  עשרות צווי הרחקה כנגד יהודים, בכמויות שלא זכורות ביהודה ושומרון.

"כנראה שמאוד כאב להם שרוצים להקים גבעה חדשה בארץ ישראל והחליטו להביא לי את הצו", אומר אורבך ומציין כי בעזרת ה' הגבעה תקום למרות הצו, וזאת בידי גרעין בחורים שמתכונן לעלות למקום.

אורבך עצמו מסרב להיכנע לרצון של צה"ל והשב"כ למנוע הקמת נקודות התיישבות חדשות. "אני בודק אפשרות להקים גבעה בגליל או לפעול במקום אחר בארץ", הוא אומר. "הם רצו להרוס גבעה אחת ובעזרת ה' הם יקבלו לפחות שתיים".

עוד בנושא:
צו ההרחקה המנהלי החדש לא הצליח לקלקל את המסיבה
תג מחיר של השב"כ: הרחקה מנהלית לתושב בת עין
גירוש מנהלי נוסף – הפעם לשנה לתושב יד בנימין
הבוקר: 12 צווי גירוש מנהליים ליהודים
הבוקר: 12 צווי גירוש מנהליים ליהודים – חלקם לתקופה של שנה
ההכנות לספטמבר: צו הרחקה מנהלי לתושב מאחז בבנימין
תגובות (11) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד