בע"ה ז' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המשטרה מנעה מפעילי להב"ה להפגין - ותפצה אותם

בית המשפט על מעצר מתנגדים למצעד המעודד נטיות הפוכות: זכותם למחות. המשטרה תשלם פיצויים. עו"ד בן גביר: מותר להפגין גם נגד מצעד הגאווה"

  • יח"צ
  • י"ז אלול תש"פ - 10:27 06/09/2020
גודל: א א א

שופט בית משפט השלום בירושלים גד ארנברג פסק סכום של עשרים וארבעה אלף ש"ח פיצויים לשלושה פעילי ארגון להב"ה שנעצרו לאחר שביקשו להפגין מול מצעד המעודד נטיות הפוכות, ועוכבו לחקירה בידי המשטרה.

האירוע התרחש לפני כשלוש שנים, אז ביקשו הפעילים להגיע להפגנת מחאה של ארגון להב"ה נגד המצעד שתוכן להתקיים בירושלים. שלושת הפעילים, אשר שניים מהם קטינים, עוכבו בידי המשטרה בדרכם להפגנה, ולמעשה שוחררו רק לאחר סיום המעצד וההפגנה.

בתביעה שהגישו באמצעות עו"ד איתמר בן גביר טענו השלושה כי המשטרה עיכבה אותם לשווא, כאשר לא הייתה כל סיבה חוקית לעיכוב וכי במהלך העיכוב אחד מהם נכבל באזיקים והוא ופעיל נוסף הובלו לתחנת המשטרה ברגל חרף היותם קטינים.

השופט גד  ארנברג קיבל את התביעה וקבע כי אין ספק שהמעצד שבו נרצחה שירה בנקי הותיר טראומות שהיו צריכות להביא להערכות קפדנית של המשטרה כדי שאירועים כגון אלה לא יתרחשו, והערכות היא רצויה והכרחית כדי למנוע פשע נבזה, אולם עם כל החשיבות להערכות זאת, אין לאפשר מצב שבו הערכות ופעולות המשטרה בשטח יפגעו בזכויות יסוד, ויש לאפשר את זכות המחאה גם נגד המצעד.

השופט ארנברג הוסיף כי במקרה דנן המשטרה התעלמה מזכויותהם של התובעים, התעלמה מהאופן שבו ביקשו לקיים מחאה נגד המצעד שכן אושרה ולמרות זאת לא אפשרו להם להגיע לאותה מחאה, המשטרה פגעה בזכותם למחות נגד המצעד וכי בנוסף אחד התובעים נעצר רק בגלל שצילם מעצר חברו, ובמהלך המעצר המשטרה גם הפרה את זכויותהם.

חרף היותם של שנים מהם קטינים הם נאזקו בשטח הובלו רגלית לתחנת המשטרה תוך שהובלה זו נעשתה בניגוד להוראות החוק הקובעות כי קטין לא יובל רגלית לתחנת המשטרה אלא במקרים חריגים שלא התקיימו כאן, ולמעשה מעצרו של אדם רק כי צלם מעצר של חברו הוא מעצר לא חוקי וגם כלפיו הופרו הזכויות.

השופט הורה למשטרה לשלם פיצויים של עשרים וארבעה אלף שקלים בגין מספר שעות עיכוב לכל אחד. עורך דין בן גביר שייצג את הצעירים אומר, כי "ילמדו במשטרה לא לעצור אזרחים שמתנגדים למצעד הגאווה ולבקש לסתום פיות. בית המשפט קיבל עמדתי כי המדובר בעיכוב שווא ואני שמח שבגין מספר שעות התקבלו סכומים ראויים אם כי לטעמי הגיע הזמן לשקול לחייב שוטרים באופן אישי בגין שלילת חירות במיוחד שהיה ברור שאחד הצעירים עוכב רק בגלל שתיעד את מעצר חברו".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד