בע"ה כ' חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המשטרה ערערה - המחוזי אסר תפילת יהודים בהר הבית

לאחר שביהמ"ש השלום קבע שמותר ליהודים להתפלל בהר בצורה שקטה, ערער שר הבט"פ באמצעות המשטרה והמחוזי אסר תפילת יהודים. ח"כ בן גביר: "אם יהודים ישתוללו - זה יהיה על אחריותו".

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' חשון תשפ"ב - 10:54 10/10/2021
גודל: א א א

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל בערב שבת את ערעור שר הבט"פ שהוגש באמצעות המשטרה על החלטת בית משפט השלום, שהתיר ליהודים להתפלל בהר הבית.

החלטת המחוזי באה לאחר החלטת השופטת בלהה יהלום משבוע שעבר, אשר ביטלה צו הרחקה שניתן לפעיל הר הבית, אריה ליפו, לאחר שהתפלל בהר וקבעה כי גם ליהודים מותר להתפלל במקום. "דווקא הגעתו היומיומית להר הבית מלמדת על כך שמדובר בעניין עקרוני ומהותי עבורו", כתבה השופטת בנוגע לליפו. "תפילתו היתה שקטה - לא מצאתי כי הפעולות שביצע היו חיצוניים וגלויים ואין בפעילות זו כשלעצמה כדי לעבור על הוראות המשטרה".

בבוקר שישי ערערה המשטרה על החלטת בית משפט השלום, והשר לביטחון הפנים עומר בר אף הזהיר מפני התלקחות אזורית. לדבריו, שינוי בסטטוס קוו יסכן את שלום הציבור ועלול לגרום להתלקחות. בר לב הוסיף כי המדינה דוגלת בחופש הפולחן והתפילה לכולם, "אך יש לקיים את הסטטוס-קוו הקובע שתפילת יהודים בהר הבית תתקיים לצד הכותל המערבי ותפילת מוסלמים תתקיים באל-חרם א-שריף".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

יו''ר תנועת 'אם תרצו' תקף את שר הבט''פ עמר בר לב על הגשת הערר ועל השימוש במונח 'אל חרם א-שריף' ביחס להר הבית: "קודם כל, שיעור בהיסטוריה לשר הבט''פ - מסגד אל אקצא נקרא אל חרם אל שריף. הר הבית הוא שמו של המתחם כולו, בו עמד בית המקדש, המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, אליו נשאו ונושאים יהודים את עיניהם במשך אלפי שנים".

"העובדה ששר בממשלת ישראל מוציא הודעה שבה הוא מכנה את הר הבית כולו בשם הזה, מהווה חרפה ואימוץ מוחלט של השקר הערבי והניסיון של הערבים להציג את הר הבית כולו כקדוש לאסלאם".

"שנית, נראה כי השר בר לב לא מבין את תפקידו - עדיף לו שיעסוק בלהשיב את הביטחון לערי ישראל. לצערנו הוא ממשיך את התחנפותו לאיימן עודה וחבריו, הכל כדי לא לעסוק באלימות הערבית ובמה שגורם לה".

"אף אחד לא ביקש ממנו לקבוע איפה יהודים יכולים להתפלל. אין בסמכותו, גם אם ירצה, לגדוע את החיבור ההיסטורי בין עם ישראל להר הבית".

"חבל שהוא גם מוסיף על זה עלילות שווא שמומחים בטחוניים הראו לאורך השנים שאין לה קשר למציאות. להפך, בעצם העובדה שהשר 'מזהיר' אותנו מפני 'התלקחות' הוא מכשיר את ההתפרעות הבאה".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר תוקף בחריפות את השר בר לב: "לשופט מחוזי אין שום זכות למנוע מיהודים להתפלל בהר הבית ואת מדיניות הממשלה בנושא בשנים האחרונות לא ניתן להחזיר לאחור. בית המשפט העליון קבע פעם אחר פעם שיש ליהודים זכות להתפלל על ההר. זו מדיניות הממשלה בשנים האחרונות. יהודים עולים ומתפללים. אמנם, בלי סממנים חיצוניים ויש להצר על כך. אבל בכל מקרה מתפללי ההר לא יקבלו שום שינוי במצב".

"אם השר בר לב רוצה לשנות מדיניות ולפגוע בזכות היהודים, אני מציע שייקח בחשבון שאם יהודים ישתוללו, זה יהיה על אחריותו".

"אני מעריך", אומר חה"כ בן גביר, "שאם תהיה עוד פגיעה בזכויות היהודים בהר הבית, המתפללים היהודים לא יוכלו לשתוק ויהיה בלאגן. מציע לשר לחשוב יותר לפני שהוא מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה שיבעיר את המזרח התיכון".

מתנועת "חוזרים להר" מסרו בתגובה: "עומר בר לב כנראה לא מבין שירושלים ובפרט הר הבית שייכים לעם ישראל. זו בושה שבית משפט בישראל מצהיר קבל עם ועדה שהוא מונע אך ורק מיהודים להתפלל בעוד הערבים עושים ככל העולה על רוחם ואין פוצה פה ומצפצף. מה שבכל העולם היה נחשב כאנטישמיות בישראל מתקבל באדישות משוממת".

"אחרי אלפיים שנות גלות הגיע הזמן להחזרת התפילות ועבודת הקרבנות במקום הקדוש. אנו נמשיך להתפלל בהר הבית, עם ובלי האישור של בתי המשפט עד לחידוש עבודת הקורבנות ובניין המקדש".

במטה ארגוני המקדש כתבו לעולים להר בעקבות ההחלטה: "הגל הנוכחי של ההתעניינות בתפילת היהודים בהר הבית, כמו רבים שלפניו בעשרות השנים מאז שחרורו, ישקע ויחלוף עם החדשות הבאות שיבואו בעקבותיו".

"כמו בתהליך הקמת המדינה, מי שמשנים את המציאות בשטח הר הבית, אלו העולים אליו ונוכחים במקום. אנו קוראים גם אחרי פסקי הדין השונים לעלות להר הבית להתייחדות אישית, לבקשות ולתפילות שחרית ומנחה המתקיימות שם כסדרן כבר שנים רבות".

תום ניסני מנכ"ל ארגון "בידינו - למען הר הבית" מסר בתגובה לדברי בר-לב כי "אין סטטוס קוו בהר הבית. בהר הבית הוקם רק לפני שנתיים מסגד חדש, זה סטטוס קוו? מדינת ישראל היא היחידה שמשחקת במשחק הזה. על השר בר-לב להכיר בחוק הישראלי הדמוקרטי שאינו מקבל מניעה מאדם להתפלל לבוראו במקום הכי קדוש לו רק בשל דתו ואמונתו. העולים להר הבית ימשיכו להתפלל, לשיר התקווה ולהניף דגל לפי החוק בהר, ולא יסתפקו בכותל".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד