בע"ה ט"ו תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרב אריאל: "הר הבית - המקום בו יהודי נטהר מחטאיו"

הרב ישראל אריאל ראש מכון המקדש מספר בשיחה עם הקול היהודי על הקשר למקום המקדש דוקא בימי התשובה וביום הכיפורים. "לאן אנחנו נעלמים דוקא בימים האלה?", שואל הרב אריאל. "המצוה של דורינו היא לשוב לחצרות ה'"

  • אלחנן גרונר
  • ח' תשרי תשע"ג - 17:40 24/09/2012
גודל: א א א

הרב ישראל אריאל ראש מכון המקדש מספר בשיחה עם הקול היהודי על הקשר למקום המקדש דוקא בימי התשובה וביום הכיפורים. "לאן אנחנו נעלמים דוקא בימים האלה?", שואל הרב אריאל. "המצוה של דורינו היא לשוב לחצרות ה'"

\
r\n[caption id="attachment_43145" align="aligncenter" width="512" caption="תלמידי ישיבת מעלה אדומים והרב שילת בהר הבית (PLS48)"]

במהלך עשרת ימי תשובה עלו להר הבית מאות יהודים במטרה לחזק את הקשר למקום הקדוש בימי התשובה, וכהכנה ליום כיפור בו נעשתה העבודה בבית המקדש.

אתמול (א') עלו להר הבית תלמידי ישיבת ההסדר ברכת משה ממעלה אדומים יחד עם חלק מרבני הישיבה בהם הרב יצחק שילת. יש לציין כי תלמידי הישיבה עולים מדי שנה להר הבית לאחר לימוד הלכות מורא מקדש.

מחר (ג') ערב יום כיפור יעלו תלמידי ישיבת ניר מקרית ארבע יחד עם ראש הישיבה הרב ולדמן.

\
r\n[caption id="attachment_35976" align="alignleft" width="100%" caption="הרב ישראל אריאל (ויקיפדיה)"]

"הקב"ה מחכה שבניו יחזרו לחצרות בית ה' "

לקראת יום כיפור פנינו לרב ישראל אריאל ראש מכון המקדש בכדי שיתאר את חשיבות הקשר להר הבית והמקדש דוקא בימים אלו.

"צריך לדעת שהנושא של העלייה להר הבית הוא מצווה כמו כל מצווה אחרת בתורה", פותח הרב אריאל. "יש מצווה בתורה שאומרת ומקדשי תראו. איך אדם ירא מהמקדש? יש כאלו שחושבים שככל שהם יברחו מהמקדש אז היראה שלהם גדולה יותר..."

הרב מביא משל על הדברים, "יש סיפור על שר רוסי שהגיע לביקור בעיר אחת וכולם התחבאו מפחד השר. הוא הלך ברחובות והם היו ריקים, אז הוא נתן פקודה שמחר כולם יצאו לכבודו כי הוא רוצה לראות את אנשי העיר, ולמחרת כולם יצאו וחלקו לו כבוד. זה נקרא מורא מלך או מורא שר".

"גם אנחנו, אם אנחנו מתחבאים ובורחים מהקב"ה זה פחד מעצמינו", אומר הרב אריאל. "זו הגדלות של מקום המקדש שהולכים בו מתוך פחד ויראה ורעדה".

"לאחרונה שמענו שעלו מליון ערבים ברמדאן להר הבית והפכו אותו למרכז האיסלאם. אין חרפה גדולה מזאת למקום השראת השכינה. כל היהודים מתפללים אל המקום הזה, והשכינה נתונה בבושה וכלימה מהעובדה שהמוסלמים עולים והיהודים אינם".

"כתוב שהקב"ה כל לילה ולילה שואג על המקדש "אוי לי שבעונות הבנים החרבתי את ביתי ושרפתי את היכלי" והוא מחכה שהבנים יחזרו אל בית המקדש", אומר הרב אריאל.

 "2000 שנה נעלמו הבנים ועכשיו חזרו לארץ ישראל והקב"ה זיכה אותנו בזכות הגדולה לכבוש את המקום. כמובן שיש פה עלבון לשכינה, הרי כתוב ש"בכל יום ויום יוצאת בת קול ואומרת אוי להם לבריות מעלבונה של תורה. אז אוי להם לבריות מהעלבון של הקב"ה שמחכה למקדש - שיהודים יבואו ויחזירו את העבודה ליושנה".

\
r\n[caption id="attachment_43153" align="alignleft" width="100%" caption=""זה הזמן לתשובה" - הכהן הגדול ביום הכיפורים (מכון המקדש)"]

"המקום שבו יהודי נטהר מחטאיו"

"זאת המצוה שנצטווה דורנו לאחר 2,000 שנות גלות וחורבן, לעלות לראות במקום הזה, במיוחד בימים האלו – ימי הדין והרחמים והתשובה", מדגיש הרב אריאל.

"ביום הכיפורים ובחג הסוכות כל ישראל היו מתכנסים בעזרה, וכשהכהן הגדול היה מתוודה כולם היו כורעים  ומשתחווים ארצה ונופלים על פניהם כשהיו שומעים את השם המפורש".

"למה היו נופלים? כי הכהן הגדול היה אומר את הפסוק "כי ביום הזה יכפר עליכם לטהר אתכם מכל חטאותיכם לפני ה' תטהרו", עכשיו אתם לפני הקב"ה - תטהרו מן העונות, תחזרו בתשובה. והיו משתחווים ארצה וכל אחד היה מתוודה על חטאיו, בזמן שהכהן הגדול היה מניח את ידו על ראש הפר ומתוודה בשם הכהנים", מתאר הרב אריאל.

"הכהן הגדול היה מניח ידו על השעיר והיו שולחים את השעיר לעזאזל עם כל העבירות. זה הזמן לתשובה. איפה? לפני ה' תטהרו - בבית המקדש. זה המקום שבו יהודי נטהר מחטאיו, מהטומאה שרובצת כל השנה כולה".

"ומה אנחנו עושים? לאן אנחנו נעלמים דוקא בימים האלה?", שואל בכאב הרב אריאל.

"הלל הזקן היה אומר אם אתה תבוא אל ביתי אני אבוא אל ביתך – אם אתה תבוא אל בית המקדש אני אבוא אל הבית שלך ואשכון איתך. אבל אם אתה לא תבוא אל בית המקדש אני לא אוכל לבוא להשכין את השכינה בביתך".

"לכן זו המצוה שבכל דור ודור, ובמיוחד בדורינו לאחר אלפיים שנה, לשוב אל חצרות הקודש", מסיים הרב אריאל. "מצד אחד ביראה ומצד שני בגאווה ושמחה וטוב לבב, להחזיר עטרה ליושנה ולהחזיר את עבודת המקדש למקומה כימי עולם וכשנים קדמוניות".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד