בע"ה י' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרב ערוסי: "טרוריסט הוא לא עבריין פלילי אלא לוחם"

הרב ערוסי מתייחס לפסיקת בית הדין הצבאי בתיק זמורה לפי המחבל לא התכוון לרצוח. "טרוריסט ערבי אינו עבריין פלילי. זו מלחמה - וזה רצח!"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ג סיון תשע"ח - 09:35 27/05/2018
גודל: א א א
זירת פיגוע דקירה סוכנות TPS
זירת פיגוע דקירה סוכנות TPS

בעקבות פסיקת בית הדין הצבאי, שזיכה את המחבל שדקר את נירית זמורה מאשמת נסיון רצח והאשימו בגרימת חבלה, קורא הרב ד"ר רצון ערוסי, חבר מועצת הרבנות הראשית וד"ר למשפטים, למערכת המשפט להתעשת ולהבין כי אנו מצויים במצב מלחמה.

הרב ערוסי קובע שהפסיקה מנוגדת למשפט העברי.

"מבחינת העבירה הפלילית כשאדם חשוד בניסיון בהריגה כמו בכל עבירה פלילית צריך להוכיח שני דברים: את עצם המעשה ואת הכוונה הפלילית. לא די שהאדם עשה מעשה, צריך להוכיח שהיתה לו כוונה פלילית בעניין. אז ורק אז הוא מורשע בפלילים באותה עבירה שרוצים להרשיע אותו. היה ואין לבית הדין הוכחה על כוונתו הפלילית, לא יורשע באותה עבירה. זה יסוד מוסד גדול מאוד בדין הפלילי", מסביר הרב ומוסיף כי "גם משפט התורה מסכים לדבר הזה. אבל כאן בדיוק ההבדל בין משפט התורה ובין גישתו של אותו הרכב בבית הדין הצבאי".

טרוריסט זה לא עבריין פלילי

"יאמר משפט התורה, שטרוריסט לא נקרא עבריין פלילי, אלא לוחם. יש מלחמת טרור. והרי אנו רואים את המלחמה הזו בעינינו כבר עשרות שנים. הטרוריסטים באים בכל מיני דרכים, אם זה בסכינים, אם זה בנשק, אם זה ברכבים ומחבלים מתאבדים במסעדות ואוטובוסים. זהו טרור! זוהי מלחמה! ולכן, כל שהאדם בא וצועק "אללה ואכבר" ודוקר, הוא לא יחיד, אנו רואים את זה כשיטה של אותם טרוריסטים, ומשום כך די בכך כדי לזהות את האדם הזה כטרוריסט. כי זה סגנון הטרוריסטים", מסביר הרב.

"עלינו לדעת שבתחום הפלילי, להבדיל מדיני מלחמה, גם אז יש מה שנקרא להרשיע עבריין על בסיס שיטה. כי אם רואים שהוא מתנהג בדפוס שיטתי מסויים, אז זה כבר מסביר אותו. זה נקרא הוכחת שיטה. כאן מעין זה, הרי אנו רואים את דפוס הטרור מהסוג הזה לא על ידי אחד ולא על ידי שניים, אלא על ידי עשרות אם לא מאות. ולכן, אין צורך להתאמץ כדי לדעת שמדובר כאן בטרוריסט מסוג מסויים. ולכן, בדיני מלחמה בוודאי ובוודאי יש להרשיע אותו".

עוד בנושא:

בית הדין מאשר לקונות בחוק שתפקידו לתקן אותם

הרב ערוסי מסביר כלל הלכתי השייך גם למקרה הזה. "אפילו גם אם לא היינו דנים בדיני מלחמה, יש כלל שנקרא "בית דין עונשין שלא מן הדין", בהוראת שעה.

כשבית דין רואים שיש דפוס התנהגות מסויים של עבריינים שמאיימים על שלום הציבור, אף על פי שבאותו דפוס פעולה לא נשלמו כל היסודות הפליליים שעל פיהם ניתן להרשיע, בא הכלל "בית דין ועונשין שלא מן הדין". כלל זה הוא הוראת שעה שתפקידו לבלום את העניין הזה שאותם פושעים מנצלים אם אפשר להגיד את הלקונה, ומתנהלים בדרך הזו ופוגעים בשלום הציבור. אזי, המשפט חורג מכלליו ואז כבר אין הולכים לפי הכללים הראייתים המקובלים והנדרשים בדין הפלילי" הסביר.

לדבר קיימות מספר דוגמאות בתנ"ך. "למשל, יהושע הרג את עכן במעל בחרם הממון לא על פי דין הפלילי. שהרי לא היו עורכי דין. לא היו עדים. אמר הרמב"ם זה מדין הוראת שעה "בית דין מכין ועונשין שלא מן הדין". ואז מקבלים אפילו עד אחד. אפשר אפילו בהודעת פיו, שהוא מודה באשמה. כל זה בשונה מהכללים הרגילים. כי זה מה שנקרא הוראת שעה, יש ניסיון לגדור גדר. יש ניסיון להגן על שלום הציבור ולכן חורגים מן הכללים ופועלים בשביל להגן על הציבור שלא יהיו קורבנות נוספים".

במקרה זה-בית דין יכול לחרוג ממנהגו בהוראת שעה

"הדבר פשוט, שהתופעת "טרור הסכינים", שכבר זכתה לשם משלה, מסכנת את שלום הציבור. משום כך אין צורך לפעול בכללים הפליליים המדוקדקים.

יתרה מזו, אחרי שהוכרע הדין שאין להרשיעו בניסיון הריגה אלא בחבלה, אך לא ניתן עדיין גזר הדין, הפרקליטות ביקשה לפתוח את הדיון מחדש כי נתגלתה ראייה שאותו פושע הודה בחקירותיו שהוא בא להרוג. ואמר בית הדין, אחרי שכבר זיכינו אין אפשרות לפתוח מחדש. בדין הרגיל הדבר נכון, אבל בדין של הוראת שעה אין את הכלל הזה. כי כאמור, בית דין שפועל בהוראת שעה רואים לנגד עיניהם כמטרה עיקרית את ההגנה על שלום הציבור ובלימת עבריינות מסוכנת כזו.

נתפלל לבורא עולם שיחון את המנהיגים והשופטים, להשכיל לשלב את עמדת משפט התורה במערכת המשפט ולהושיע את העם מתופעות מעין אלו, ולקיים "ציון במשפט תפדה ושביה בצדקה".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד