בע"ה ח' כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ה'ציץ אליעזר' מחבר בין העולמות

תחת הכותרת "עצמאות משפט התורה במדינת ישראל" , תיערך אזכרה לבעל שו"ת ציץ אליעזר. בערב עיון שיתקיים בירושלים לזכרו, ידברו על תורותיו בעין האקטואליה

  • יח"צ
  • א' כסלו תשפ"א - 08:51 17/11/2020
גודל: א א א
הרב חיים אינהורן
הרב חיים אינהורן

הערב (שלישי), תיערך אזכרה וערב עיון, לציון 14 שנים לפטירתו של הרב אליעזר וולדינברג מחבר סדרת השו"ת 'ציץ אליעזר' וספר 'הלכות מדינה'.

הרב וולדינברג, שספריו הם מהמצוטטים ביותר בדברי הפוסקים בדורות האחרונים, הקדיש את ספרו 'הלכות מדינה' להכנת תשתית הלכתית לניהול מדינה על פי התורה. בזמן בו התעצבו מוסדות המשטר של מדינת ישראל, פרש הרב וולדינברג בספרו, את עמדותיו במגוון נושאים ביניהם: מבנה המשטר, צורת הבחירה, אופן מינוי השופטים, מבנה הצבא ,שירות נשים והרכב המשטרה.

תולדות חייו של הרב וולדינברג, כללו מגורים בארץ ישראל והגליה לסוריה, כך שתורתו הושפעה מבתי מדרש שונים, אשכנזים וספרדים כאחד. הרב וולדינברג היה מקובל על כל פוסקי דורו כפוסק בעל שיעור קומה. דמותו של ה'ציץ  אליעזר' מייצרת עד היום חיבורים מעניינים, האזכרה היא יוזמה של בית המדרש 'תורת המדינה - בית אורות' בשיתוף 'מעלה' - המרכז לציונות דתית, ואגודת 'קדושת ציון' - התאחדות החרדים לדרישת ציון על טהרת הקודש. ערב העיון יעסוק בעצמאות בתי הדין הרבניים הן מבחינה ערכית והן מבחינה מערכתית.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

לקראת האזכרה שוחחנו עם הרב חיים אינהורן מראשי אגודת 'קדושת ציון'. לדברי הרב אינהורן, 'קדושת ציון' היא גוף חרדי אשר גורס כי יש להתייחס לחזרת עם ישראל לארצו, מתוך ההבנה כי אלוקי ישראל הוא שהשיב אותנו לארצנו הקדושה, ומתוך כך עלינו לדאוג שכל החיים בארץ ישראל יתקיימו על דבר ה ' בתורתו. לדבריו, 'קדושת  ציון' כגוף חרדי משתפת פעולה בנושא זה עם כל  מי שקורא בשם ה' אלוקי ישראל, כהוראת מרן הגאון רבי חיים עוזר גרודז'נסקי כפי שמופיע באגרותיו ובאגרת ששלח לרב הראשי הרב הרצוג. לדברי הרב אינהורן, בית המשפט העליון, הורתו ולידתו בחטא, היות וכל הקמתו היא כנגד תורת משה. וכיון  שכך, צריך לתת כוח למי שדן על פי דין תורתנו הקדושה, ללא כפיפות, לא מנהלית וודאי לא ערכית, לבית המשפט העליון.

בכנס יישא דברים בשם אגודת קדושת ציון הרב יואל שוורץ ראש ישיבת 'דבר ירושלים', בין הדוברים בכנס ניתן למצוא את הגאון הרב דוב ליאור, הרב אלחנן בן נון - יו"ר ישיבת בית אורות, הרב אוריאל אליהו - דיין בבית הדין האזורי בנתניה, הרב עידו רכניץ - מנהל המחקר במכון 'משפטי ארץ', מיכאל פואה ראש ארגון 'בוחרים במשפחה', הרב יעקב יקיר ראש בית המדרש 'תורת המדינה - בית אורות' ויו"ר האיחוד הלאומי חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'. לדברי הרב יאיר קרטמן ראש מכון 'תורת המדינה' ממארגני הכנס, ספר 'הלכות מדינה' הוא חיבור למדני ממדרגה ראשונה שמשוקעת בו תשוקה גדולה ואש קודש להשבת משפט התורה. לדבריו, הכנס אוחז בשיפולי גלימתו של הרב וולדינברג בניסיון לקדם את עצמאות משפט התורה במדינת ישראל.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד