בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חוק המרכולים צפוי לעלות היום להצבעה

הקואליציה מתקשה להשיג רוב להעברת חוק המרכולים. היתר הפעילות לחנויות הנוחות בתחנות הדלק גורר תגובות זועמות

  • אוריאל דויטש
  • כ"א טבת תשע"ח - 13:11 08/01/2018
גודל: א א א
(יהודה פרל)
(יהודה פרל)

חוק המרכוולים שצפוי לעלות היום (ב') להצבעה בכנסת לאחר שנדחה בשבוע שעבר, נתקל בקשיים לאחר שבקואליציה מתקשים להשיג רוב להעברת החוק.

לפני כשבוע היה צפוי לעלות החוק להצבעה בכנסת אלא שבאותו היום נפטרה רעייתו של ח"כ יהודה גליק, ועקב כך הוא נעדר מהכנסת. כמו כן גם השר דוד אזולאי נעדר, לאחר שהיה מאושפז במשך מספר שבועות בעקבות טיפול רפואי. אולם מה שיותר מכל הביא למבוכה בקואליציה היה התנגדותה של מפלגת ישראל ביתינו לחוק.

בעקבות כך, נדחתה ההצבעה להיום, אלא שכעת נראה כי עדין יהיה קשה להשיג את הרוב הדרוש. אמנם ח"כ גליק וכן השר אזולאי חזרו לעבודתם בכנסת, אלא שבינתיים אמו של ח"כ מוטי יוגב נפטרה ועל כן הוא צפוי להעדר מההצבעה, כמו כן גם מפלגת ישראל ביתנו עדיין מתנגדת לחוק, וכן שני ח"כיות נוספות מהקואליציה, שרן השכל מהליכוד וטלי פלוסקוב מכולנו מתנגדות אף הן לחוק.

בדברים שכתב השר אריה דרעי בחשבון הטוויטר שלו על הצעת החוק נאמר כי "‏לפני שכל הטרמפיסטים הקבועים מתחילים עם ההסתה, הנה העובדות: לפני קום המדינה, נחקק בפקודת העיריות כי שר פנים צריך לאשר חוקי עזר. השנה פסק בג"ץ שסמכות שר הפנים היא טכנית בלבד ואינה מהותית. בעקבות בג"ץ, נביא מחר תיקון לחוק שקובע כי סמכות השר מהותית ותשמור על המצב הקיים עשרות שנים".

יש לציין כי בדיון שנערך השבוע בהצעת החוק, הוחלט להחריג את חנויות הנוחות בתחנות הדלק מהחוק, ולהתיר את פתיחתם בשבת. דבר זה נובע ככל הנראה מכך שמאחורי תחנות הדלק עומדים טייקונים בעלי כוח ושליטה, ואין ברצונה של הממשלה להתעמת איתם.

עם המתנגדים נרשמו רשויות מקומיות רבות וכמה מהן אף ניסו לעקוף את החוק כשהחלו לקדם חוקי עזר עירוניים שנועדו לאפשר להם להתיר פתיחת מרכולים בשבת. כך למשל בגבעתיים אישרו לפני כשבוע את חוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת ברחבי העיר. ראש העיר ביקש מדרעי להקפיא את קידום החוק, ואמר כי כיום עירו כי מקום בו "חיים ביחד בשיתוף פעולה מלא, דתיים וחילונים, מזרחיים ואזכנזים, יש לנו סטטוס קוו נהדר", אמר והוסיף כי הוא מבקש שיאפשרו לעירייה לקבל את החלטותיה ללא התערבות השר. "סמכו עלינו שנקבל את ההחלטות האחריות, כמו שהפכנו את עירנו לעיר מרכזית והמבוקשת בישראל".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד