בע"ה י' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חיילי גבעתי נבגדו פעמיים

"התחושה – סכין בגב" אומר חבר לצוות של שני החיילים מחטיבת גבעתי שהורשעו בראשית השבוע על שימוש בנוהל שכן | חיילים זועמים: "אסור לירות במסתננים" | ויש שכבר בחרו: "אנחנו לא חלק מהמשחק הזה".

  • כ"ט תשרי תשע"א - 14:49 07/10/2010
גודל: א א א

בית משפט צבאי הרשיע בתחילת השבוע שני חיילים מחטיבת גבעתי, על שימוש ב"נוהל שכן" במהלך מבצע עופרת יצוקה. האירוע התרחש כאשר צוות פלחה"ן מגדוד הסיור של גבעתי חיפש אמצעי לחימה בבית מגורים בשכונת תל אלהווא בעזה. במהלך האירוע, שהתנהל תחת אש כבדה, דרשו החיילים מילד תושב הבית לפתוח עבורם תיקים ומזוודות. בית המשפט הצבאי קבע כי החיילים "חרגו מסמכותם עד כדי סיכון חיים ופעלו בהתנהגות שאינה הולמת". הפרקליטות הצבאית  דורשת עונש מאסר בפועל. העונש לסעיף אישום זה עשוי להגיע עד שלוש שנות מאסר.  חבריהם ליחידה של החיילים הגיעו להכרעת הדין לבושים בחולצות עליהם נכתב "אנחנו קורבנות גולדסטון".

\
r\n[caption id="attachment_621" align="alignleft" width="300" caption="חולצת התמיכה בחיילי גבעתי (מתוך קבוצת התמיכה בפייסבוק)"]חולצת התמיכה בחיילי גבעתי (מתוך קבוצת התמיכה בפייסבוק)

כפי שפורסם בקול היהודי, הרוח החיה מאחורי הגשת כתבי האישום בעקבות 'עופרת יצוקה' הוא הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט. החקירה נגד לוחמי גבעתי נפתחה לאחר שחרורם מצה"ל בעקבות פרסום 'דוח גולדסטון'. מתחקיר האירוע שפרסם ארגון 'בין הכוונות' עולה, כי ניהול הליך פלילי (ולא משמעתי) בעקבות אירוע מבצעי, הינו נדיר ביותר. "למרות פסיקת בג"ץ, המתעלמת מן הצרכים המבצעיים, 'נוהל שכן' מופעל ביחידות הלוחמות כדבר שבשיגרה. יחס הפצ"ר לאירוע הנידון, מעלה חשד לחוסר ענייניות ולקיום משפט ראווה המשרת צרכים פוליטיים ומדיניים (דו"ח גולדסטון) אך לא את צה"ל".


"זה משפט ראווה בגלל גולדסטון"

עזריאל דותן, חבר לצוות החיילים המורשעים, מחדד: "התחושה היא של בגידה - המדינה שלחה אותנו להילחם, ולא מגבה אותנו. יתירה מזאת, ההתנהלות של המשטרה הצבאית שחקרה את האירוע היתה חסרת הגינות. החוקרים לא יידעו את הנחקרים שזכותם להיוועץ בעורך דין ולשמור על זכות השתיקה בחקירה. מתוך תמימות ואמונה מוחלטת בצבא, הלוחמים בעצם הפלילו את עצמם. בית המשפט אמנם פסל את חקירת מצ"ח, אך בכל מקרה זה מראה שהמערכת ששה לפגוע בלוחמים כדי לקיים משפט ראווה נגדם". דותן מוסיף "החמור מכל, כי שרשרת הפיקוד כולה, החל ממפקד הצוות בשטח וכלה במפקד החטיבה לא נתנו גיבוי ללוחמים. איפה אחוות הלוחמים? איפה ערכי צה"ל?"
כיצד תתייחס לקריאה לשירות מילואים בעקבות ההחלטה?
אני מאמין שבסופו של דבר, אני וחבריי לצוות נגיע למילואים, מתוך תחושת שליחות של הגנה על עם ישראל.
מה יקרה אם תיתקל בעתיד בסיטואציה דומה?
"זה לא עתיד", הוא משיב. "זה כבר כאן. חיילים נתקלים בשאלות האלו באופן יומיומי. אני חושב שזו היתה טעות לנהוג כפי שנהגנו".
זה לא מוסרי בעיניך להשתמש בנוהל שכן במהלך לחימה? לי פשוט שחיי חיילינו יקרים יותר מחיי אוייב.
"האמת היא", הוא אומר בהקלה, "שברור לי שזה כן מוסרי. היום זה לא מקובל להתבטא ככה, וזה התקליט שאני משמיע לתקשורת הצבועה. הלוואי שהתקליט הזה ישתנה".

קו התפר – "אסור לירות במסתננים"

בראשית השבוע חוסל ערבי מאיזור חברון שחצה את גדר 'עוטף ירושלים' סמוך לכפר עיסאוויה - ככל הידוע אחרי שניסה לחטוף את נשקו של השוטר. בעקבות אירוע זה, שוחחנו עם חיילים המשרתים בגזרות שונות בקו התפר על נהלי הפתיחה באש. מסתבר כי חל איסור מוחלט על פתיחה באש לעבר ערבים שעוברים את גדר ההפרדה. חיילים מיחידה מובחרת בגולני המוצבים באיזור בו בניית הגדר טרם הושלמה, ציינו כי תפקידם למנוע מעבר רכבים, אך אין להם כמעט יכולת לאכוף זאת. "מותר לנו לפתוח באש רק כאשר מנסים לדרוס אותנו", הם כועסים. "לפני כן אסור לנו אפילו לירות באוויר. בכל מקרה, החבר'ה חוששים לירות גם כאשר זה מותר, כי אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו בכלא בגלל שעשה את תפקידו. הערבים עוברים לידינו וצוחקים".
א', המשרת ביחידת המסתערבים של מג"ב, תיאר באוזנינו תחושת מרמור קשה בקרב הלוחמים. "אנחנו מסכנים את חיינו למען העם היהודי, ומקבלים בתמורה בית כלא". לדבריו, "הפיקוד של מג"ב שולח לוחמים לפגוע באחינו היהודים ביו"ש, אך חושש מכל עימות עם הערבים. בכל הבלאגן שהיה בירושלים לפני החג – ניתנה הוראה 'להכיל' את ההתפרעויות. הרגשנו כמו עדת שפנים מבוהלים במקום להילחם במחבלים".

"אנחנו בוחרים צד"

"מכיוון שהפיקוד מיצר את צעדינו ולא מאפשר לנו להילחם באויב הערבי, אנחנו נאלצים למצוא פתרונות יצירתיים לעשות זאת ללא פתיחה באש", מספר ו', חייל בגזרת בנימין. "במהלך פעילות שגרתית לפני מספר שבועות, צוות של חבריי ליחידה חסם בשעת לילה מאוחרת ציר מרכזי בגזרה, וביצע בידוק שגרתי של הרכבים שעברו שם. לפתע הגיע רכב של מתנחלים, כולם חבושים בכובעי גרב מגולגלים", מספר החייל. "הצוות במחסום הבין מיד במה מדובר ואמרו ליושבי הרכב: "תג מחיר, הא? יאללה, תעברו". הוא מגחך. "ככה זה נגמר". סיפורים דומים נשמעו מפי חיילים נוספים שביקשו שלא לפרסמם מחשש להיפגע.
לתמיכה במאבק המשפטי של חיילי גבעתי, לחץ כאן
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד