בע"ה י"ז אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חברי כנסת מגיבים לתחקיר הקול היהודי: "נגיש שאילתא"

חברי הכנסת סטרוק וסמוטריץ' מגיבים לסירוב משרד הרווחה למסור לקול היהודי נתונים על היעדרות קטינות: "חשיפת הנתונים היא תנאי בסיסי לשינוי גישה". להב"ה: "הפקירו את הבנות לגורלן"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ב' אלול תשפ"א - 10:27 10/08/2021
גודל: א א א
(צילום: שלו שלום/TPS)
(צילום: שלו שלום/TPS)

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ ואורית סטרוק מסיעת 'הציונות הדתית' שסייעו במקרים רבים של נעדרות בסיכון ממוסדות הרווחה הגיבו לתחקיר הקול היהודי וסירוב משרד הרווחה למסור נתונים אודות היעדרות קטינות ממוסדות הרווחה.

השניים מסרו כי בכוונתם להגיש שאילתא בכנסת לשר הרווחה בנושא.

"לא יתכן שמשרד ממשלתי מסרב למסור לציבור נתונים כה חשובים אודות קטינות בסיכון שנמצאות תחת אחריות מדינת ישראל", אמר ח"כ סמוטריץ'. "להגיד שאין אינטרס ציבורי בנתונים?? מישהו כאן איבד את הכיוון. כנבחר ציבור טיפלתי במקרים של נעדרות בשעות לא שעות, משטרת ישראל צריכה להשקיע משאבים גדולים כדי לאתר את הנערות הללו, וגם סיכויי השיקום של אותן נערות נפגעים באורח אנוש כתוצאה מכל היעדרות וההשלכות הציבוריות הן נרחבות מאוד".

ח"כ אורית סטרוק אמרה בתגובה: "נערות צעירות הנעדרות ממוסדות רווחה הן טרף קל לגורמים אלימים ונצלנים, אורבות להן סכנות חמורות, עד כדי סכנת חיים וטראומות קשות. מנסיוני בטיפול בנושא, רשויות המדינה בכלל וגורמי הבטחון בפרט, אינם משקיעים באיתור הנערות את המאמצים והמשאבים הנדרשים או אפילו האפשריים, והמשפחות והמוסדות נותרים בודדים במערכה. חשיפת הנתונים היא תנאי בסיסי לשינוי גישה, ועל כן היא חיונית".

ענת גופשטיין ראש מערך הטיפול בארגון להב"ה שמסייעת רבות במקרי נערות הנעדרות ממוסדות הרווחה מסרה בתגובה לתחקיר כי "מסתבר שלמשרד הרווחה אין אינטרס לדאוג לחייהן של נערות קטינות בסכון גבוה הנעדרות ונתונות לסכנת חיים וניצול מחפיר. מדובר בנערות החוסות תחת צו של בית משפט שהרווחה מחוייבת לדאוג להן. אנו זועקים על זה  שנים אך לבני המשפחה הדואגים אין מענה. זו החצר האחורית של מדינת ישראל ולכן זה לא בכותרות. עצוב שמדינת ישראל הפקירה בנות אלו לגורלן".

בתגובה לתחקיר הקול היהודי, מוסר יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר: "אילו משרד הרווחה היה דואג לקטינות במוסדות הרווחה, הייתה לו רשימה מדויקת של כל הבנות הקטינות שנעדרות ממוסדות הרווחה, והוא יכול היה להעביר נתונים און ליין לעמותות המסייעות באיתור הקטינות. לצערי, כמי שנחשף לא פעם לסיפורים על נערות קטינות שנעדרות ממוסדות רווחה, למעשה משרד הרווחה מפקיר את הקטינות לחסדי הרחוב ולניצול שלהן, לא מנהל רישום מסודר מי נעדרת ממוסד רווחה ולא מנסה להחזיר את הקטינות למוסדות. אפנה לשר הרווחה ואדרוש הכנת נוהל אחיד לכלל מוסדות הרווחה באשר לאופן הטיפול בקטינות נעדרות, ולהעברת מידע לעמותות שמסייעות באיתור הקטינות".

במקום להתלונן על המצב - בואו לייצר שינוי!
אלו ימי הקמפיין להגדלת מערכת התחקירים המשפיעה
​של הקול היהודי,

הצטרפו עכשיו וקחו חלק!

"אין אינטרס ציבורי מספק בחשיפת הנתונים"

כפי שפרסמנו הבוקר (ג'), משרד הרווחה מסרב למסור נתונים אודות כמות הקטינות בסיכון שנעדרות או בורחות ממוסדות חסות הנוער שתחת אחריות המדינה.

את הנתונים ביקשנו באמצעות בקשת חופש מידע, אולם למרות שבעבר התחייבו במשרד לאסוף את הנתונים, כעת טוענים ברווחה כי אין אינטרס ציבורי באיסוף וחשיפת הנתונים.

לפני שנתיים ולאחר מאבק ארוך שכלל דרישה של משרד הרווחה לתשלום כ-3,000 ואיום שלנו בעתירה לבית המשפט, נמסרו לקול היהודי ממשרד הרווחה נתונים אודות השנים 2017 ו2018. אז עלה כי מדובר ב-כ60% מהקטינות שנעדרות ובמאות מקרים בשנה.

במשרד הרווחה התחייבו אז במענה כי יאספו את הנתונים של שנת 2019 והלאה, ולתומינו חשבנו כי כעת הנתונים ימסרו בקלות. אולם הפעם סירבו במשרד הרווחה באופן מוחלט להעביר את הנתונים של השנים 2019 ו-2020 בטענה שהדבר מצריך השקעת משאבים בלתי סבירה.

יתרה מזאת במשרד הרווחה אף טענו כי "אין אינטרס ציבורי בחשיפת המידע באופן שמצדיק את השקעת המשאבים העצומה" שבאיסוף הנתונים, למרות שמדובר בקטינות בסיכון גבוה ותחת אחריות המדינה, וכל מקרה היעדרות שכזה מצריך הקצאת שוטרים שיחפשו את הנעדרת וגורמים רבים שיתערבו בעניין.

במשרד הרווחה לא הגיבו לבקשת התגובה שהגשנו בקול היהודי. בעקבות החשיפה הודיע ח"כ בצלאל סמוטריץ' כי יגיש שאילתא בנושא לשר הרווחה.

רק לאחרונה נמצאו בעקבות מידע של הקול היהודי ופעילות של חברי הכנסת בן גביר וסטרוק, שתי נערות בנות 16 מבתים דתיים לאומיים שנעדרו. הן אותרו בידי כוחות צבא באל עזרייה לאחר ששהו מספר ימים עם עבריין ערבי מבית חנינה ואף נלקחו על ידו ליריחו.

בעבר פרסמנו מקרים רבים של קטינות נעדרות שבמשך שבועות ואף חודשים לא אותרו, חלק ניכר מהן נמצאות בתקופת ההיעדרות בכפרים ערבים ומנוצלות בצורה קשה.

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 68 מהשבוע האחרון