בע"ה ח' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
מעקב הקול היהודי:

חשיפה: משרד הרווחה מסרב לפרסם נתונים על היעדרות קטינות

למרות התחייבות משרד הרווחה בעקבות פניית הקול היהודי, טוענים כעת במשרד כי אין אינטרס ציבורי בפרסום הנתונים אודות היעדרות קטינות בסיכון.

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ב' אלול תשפ"א - 09:54 10/08/2021
גודל: א א א
(צילום: יהודה פרל)
(צילום: יהודה פרל)

מעקב הקול היהודי אחר תופעת היעדרות קטינות בסיכון חושף: משרד הרווחה מסרב למסור נתונים אודות כמות הקטינות בסיכון שנעדרות או בורחות ממוסדות חסות הנוער שתחת אחריות המדינה.

את הנתונים ביקשנו באמצעות בקשת חופש מידע, אולם למרות שבעבר התחייבו במשרד לאסוף את הנתונים, כעת טוענים ברווחה כי אין אינטרס ציבורי באיסוף וחשיפת הנתונים.

לפני שנתיים ולאחר מאבק ארוך שכלל דרישה של משרד הרווחה לתשלום כ-3,000 ש"ח ואיום שלנו בעתירה לבית המשפט, נמסרו לקול היהודי ממשרד הרווחה נתונים אודות השנים 2017 ו2018. אז עלה כי מדובר ב-כ60% מהקטינות שנעדרות ובמאות מקרים בשנה.

במשרד הרווחה התחייבו אז במענה כי יאספו את הנתונים של שנת 2019 והלאה, ולתומינו חשבנו כי כעת הנתונים ימסרו בקלות. אולם הפעם סירבו במשרד הרווחה באופן מוחלט להעביר את הנתונים של השנים 2019 ו-2020 בטענה שהדבר מצריך השקעת משאבים בלתי סבירה.

יתרה מזאת במשרד הרווחה אף טענו כי "אין אינטרס ציבורי בחשיפת המידע באופן שמצדיק את השקעת המשאבים העצומה" שבאיסוף הנתונים, למרות שמדובר בקטינות בסיכון גבוה ותחת אחריות המדינה, וכל מקרה היעדרות שכזה מצריך הקצאת שוטרים שיחפשו את הנעדרת וגורמים רבים שיתערבו בעניין.

במשרד הרווחה לא הגיבו לבקשת התגובה שהגשנו בקול היהודי. בעקבות החשיפה הודיע ח"כ בצלאל סמוטריץ' כי יגיש שאילתא בנושא לשר הרווחה.

רק לאחרונה נמצאו בעקבות מידע של הקול היהודי ופעילות של חברי הכנסת בן גביר וסטרוק, שתי נערות בנות 16 מבתים דתיים לאומיים שנעדרו. הן אותרו בידי כוחות צבא באל עזרייה לאחר ששהו מספר ימים עם עבריין ערבי מבית חנינה ואף נלקחו על ידו ליריחו.

בעבר פרסמנו מקרים רבים של קטינות נעדרות שבמשך שבועות ואף חודשים לא אותרו, חלק ניכר מהן נמצאות בתקופת ההיעדרות בכפרים ערבים ומנוצלות בצורה קשה.

 הפלה פיראטית ואונס קבוצי

יש להבין שלא מדובר בנוער נורמטיבי ש"הבריז" ממוסד הלימודים לצורך בילוי של כמה שעות בקניון הקרוב. מדובר בקטינים וקטינות במצבי סיכון מהחמורים שיש.

בשל רשימות ההמתנה הארוכות לכניסה למוסדות אלו, נושא כאוב וחמור בפני עצמו, נערה שמגיעה למוסד חסות הנוער בדרך כלל נמצאת כבר במצב קשה של התמכרויות לסמים ואלכוהול, תקופה של שבועות ולפעמים חודשים ברחובות, ובמקרים רבים היתה חשופה למקרי פגיעה וניצול קשים.

אותן נערות מגיעות למוסדות בצו בית משפט ונמצאות תחת אחריות המדינה, כאשר אפילו שהות של מספר שעות יכולה להביא לסיכון חיים, קל וחומר כאשר חלק מהבריחות הן לתקופה של שבועות ואף חודשים.

בזמן הבריחה הנערות במרבית המקרים אינן מגיעות לביתן מכיוון שבדרך כלל אין להן בית לחזור אליו או שהן לא רוצות להגיע אליו. המשטרה אמורה לחפש אותן, ובעצם הן מתגלגלות ברחובות או אצל עבריינים וגורמים מפוקפקים המנצלים את מצוקתן.

בין המקרים שאליהם נחשפנו וחלקם סוקרו בעבר בקול היהודי: קטינה בת 13 שברחה למספר שעות מההוסטל בו שהתה ועברה אונס קבוצתי בידי שלושה צעירים בדואים. בעקבות האונס הקטינה הגיעה מספר פעמים למצבים של סכנת חיים ממשית וחלה הידרדרות קשה במצבה.

קטינה אחרת נמלטה יותר מ-6 פעמים כאשר בפעם אחת אותרה בידי שו"פים באזור שכם לאחר חודש של בריחה, במקרה אחר נעדרה ארבעה חודשים ורק פרסום של הקול היהודי והעיתונאי אראל סגל בתכניתו ברדיו 103 FM הביא לאיתורה באזור טול כרם יום לאחר הפרסום בנושא.

קטינה נוספת שנכנסה להיריון מעבריין ערבי נמלטה בסיועו מהמוסד הנעול בו שהתה, נלקחה על ידו לצימר ושם עברה הפלה "פיראטית" באופן שכמעט והביא למותה.

אלו רק חלק מסיפורים קשים ורבים שהגיעו בשנתיים האחרונות לקול היהודי, רבים מהם מידי ארגון להב"ה ונוספים מידי משפחות הנערות, עובדי נוער שונים ועוד.

במקום להתלונן על המצב - בואו לייצר שינוי!
אלו ימי הקמפיין להגדלת מערכת התחקירים המשפיעה
של הקול היהודי,

הצטרפו עכשיו וקחו חלק!

60% הקטינות נעדרו

תופעת בריחה והיעדרות של קטינות בסיכון אינה חדשה, אולם זוכה להתעלמות רבתי מצד רשויות המדינה.

דיון שנערך בוועדה לזכויות הילד בכנסת בשנת 2004 נראה כאילו נכתב היום, ומאז במשך כ-17 שנה לא נעשה שום צעד משמעותי כדי לפתור את המצב. כאמור, אפילו נתונים מסודרים על היקף התופעה לא נשמרו במשרד הרווחה.

תנ"צ סוזי בן ברוך, אז ראש מדור נוער במשרד לביטחון פנים, תיארה בדיון שנערך אז מדם ליבה את התופעה הקשה והמאבק למציאת מקום לבנות הנעדרות לאחר שהן מאותרות בידי המשטרה.

יואב בר, שהיה אז קצין הנוער של מרחב מוריה מספר בדיון: "מעבר לטיפול זה כואב. קשה לראות את הדברים האלה, גם כאשר אתה תופס את הילדה בידיים... ילדה שהיתה חודשים בבריחה, הגיעה למסילה. עוד לא נקלטה  וכבר ברחה באותו היום".

בעקבות המעקב שלנו אחרי התופעה הגשנו כאמור לפני כשנתיים וחצי בקשת חופש מידע. מהנתונים שנמסרו אז לקול היהודי בבקשת חופש המידע הקודמת שהגשנו לפני כשנתיים וחצי עלה כי מתוך 423  נערות המושמות במוסדות חסות הנוער, 270 נעדרו בשנת 2017, ומתוכן 110 נעדרו או ברחו פעמיים ויותר. בשנת 2018 מדובר על 248 נערות שברחו או נעדרו ומתוכן 120 פעמיים ויותר.

מדובר על מעל 60% מהקטינות שנעדרו או נמלטו מהמוסדות ומעל 26% שנמלטו או נעדרו פעמיים או יותר.

מתוך 590 נערים נעדרו 266 פעם אחת לפחות ב-2017 ומתוכן 107 פעמיים ויותר. בשנת 2018 היו 269 נערים שנעדרו או ברחו ומתוכם 99 פעמיים ויותר.

בסך הכול מדובר על 536 קטינים וקטינות שנעדרו או ברחו בשנת 2017 ומתוכם 107 פעמיים ויותר, ובשנת 2018 517 קטינים וקטינות שברחו או נעדרו פעם אחת לפחות ו-99 שנעדרו או ברחו פעמיים ויותר.

מכלל הקטינים והקטינות מדובר על יותר מ-40% שנמלטו או נעדרו מהמוסדות לפחות פעם אחת.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד