בע"ה ח' כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ילדה שחולצה מכפר ערבי חגגה בת מצווה כיהודיה

הילדה שעד לפני שנתיים ידעה לדבר רק בערבית חולצה על ידי יד לאחים והשבוע היא חגגה את בת המצווה

  • יח"צ
  • כ"א טבת תשע"ח - 22:13 08/01/2018
גודל: א א א
כפר ערבי. אילוסטרציה. (צילום: חיראא מסארווה)
כפר ערבי. אילוסטרציה. (צילום: חיראא מסארווה)

בת מצווה מיוחדת נערכה השבוע בגדרה וסימנה סגירת מעגל של בת המצווה. מעגל שנפתח לפני כשנתיים וכעת הגיע לציון דרך.

עד לפני כשנתיים, לא ידעה י' מילה אחת בעברית. השפה היחידה שהייתה שגורה בפיה הייתה ערבית. היא גם הייתה משוכנעת שהיא וכל משפחתה ערבים לכל דבר. לא הייתה לה כל סיבה לחשוב אחרת. הם חיו בכפר ערבי בצפון הארץ כערבים לכל דבר.

לפני כשנתיים, בבוקר חורפי אחד, אמא שלה העירה אותה בשעת בוקר מוקדמת ולחשה באוזניה ובאוזני חמשת אחיה: "קומו! הזדרזו! יוצאים!". יחד עם חמשת אחיה הם נחפזו להימלט מהבית. רק כשהם היו בתוך רכב החילוץ של יד לאחים, אמרה להם אמם את האמת - דעו לכם שאנחנו יהודים. אני יהודייה ולכן גם אתם יהודים. זו הסיבה שבגללה אתם כל כך סובלים כל השנים מאבא ומכל החמולה בכפר.

הילדים, וי' בתוכם, התרגשו ושיתפו פעולה. הם עברו במשך שנים מסכת סבל והשפלות בל תתואר. בכל השנים הללו לא פצתה אמם את פיה ולא סיפרה להם דבר, כדי שלא לבלבל אותם עוד יותר ולהוסיף מבוכה על הצער הגדול שהוא מנת חלקם. במשך החודשים שקדמו לכך נוצר קשר בין האם לבין יד לאחים. היא הייתה נפגשת בסתר עם עובדת סוציאלית מטעם הארגון וכך הלכה והתפתחה תכנית החילוץ.

לאחר החילוץ הועברה המשפחה לדירת מסתור מצוידת ומאובזרת היטב בעיר גדרה, שנועדה לקלוט משפחה נרחבת. יד לאחים גייס לטובת קליטת המשפחה גם את נשות הגרעין התורני המקומי המעניקות למשפחה תמיכה וחברה טובה.

במעמד הבת מצווה השתתף ראש מועצת גדרה, מר יואל גמליאל. הוא סיפר על הילדות שחווה בבית עני וצפוף ותיאר כיצד הדבר לא מנע ממנו להצליח בחייו, בהזכירו את מאמר חז"ל: היזהרו בבני עניים כי מהם תצא תורה. הוא ברך את האם והבת שיזכו להמשיך ולהתקדם בדרך העולה. את האירוע כיבד בנוכחותו הרב יובל מיטלמן, רב הגרעין התורני בגדרה, שנשא אף הוא דברי ברכה וחיזוק נרגשים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד