בע"ה י"ט אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך ניסה השב"כ להפוך צעיר חרדי ל"שטינקר"

ניסיונות המחלקה היהודית בשב"כ לגייס מודיעים מקרב אנשי ההתיישבות ומקרב הפעילים בערים המעורבות ממשיכים. הפעם ניסה איש שב"כ להפיל ברשתו את משה אורבך, צעיר חרדי תושב בני ברק שלומד בישיבה בצפת.

  • אלחנן גרונר
  • ד' אב תשע"א - 12:38 04/08/2011
גודל: א א א
אין קשר בין המצולמים לכתבה
אין קשר בין המצולמים לכתבה
ניסיונות המחלקה היהודית בשב"כ לגייס מודיעים מקרב אנשי ההתיישבות ומקרב הפעילים בערים המעורבות ממשיכים. הפעם ניסה איש שב"כ להפיל ברשתו את משה אורבך, צעיר חרדי תושב בני ברק שלומד בישיבה בצפת.

משה אורבך, תושב בני ברק בן 19 וחצי, הלומד בישיבה בצפת, הוזמן לפני מספר ימים לחקירה במשטרת צפת. אורבך הגיע שלשום (ג') לתחנת המשטרה, שם ניגש אליו אדם לבוש על אזרחי שהכניס אותו לאחר החדרים.

"הוא אמר לי להוציא מה שיש לי בכיסים ואז הוציא מגנומטר ובדק אותי. הבנתי שזה לא סתם חקירה ושאלתי אותו אם הוא מהשב"כ. הוא אמר לי שבהמשך אני אדע", מספר אורבך לקול היהודי.

מי שהציג את עצמו בהמשך כרכז המחלקה היהודית בשב"כ באיזור הצפון, החל לשוחח עם אורבך ושאל אותו האם הוא רוצה להתגייס לצה"ל. "השבתי לו שאני בנתיים לומד בישיבה, אז הוא עבר לשאול על המשפחה שלי", אומר אורבך.

"יש לך הרבה אחים. איך המצב הכלכלי בבית? אתה לא צריך קצת עזרה כספית?" שאל איש השב"כ את אורבך,  והחל לחשב לעצמו כמה עולות הסיגריות שאורבך מעשן בחודש.   "הוא ניסה לרמוז לי שוב ושוב שהוא יכול להביא לי כסף" אומר אורבך, "אבל הבהרתי לו שאני עובד בשעות הערב ואני מסתדר".

"אתה אותו דבר כמו ג'ק טייטל"

בשלב הזה עבר איש השב"כ לקטע האידיאולוגי. "הוא שאל אם אני עולה להר הבית והראה לי תמונות של הר הבית. אמרתי לו שאני לא עולה כי הרב שלי לא מתיר לי. הוא שאל מה אני חושב על רצח רבין. האם זה מותר לפי ההלכה. הוא אמר לי גם שהוציאו הבוקר צווי הרחקה לאנשים מיצהר, ושאל אותי מה אני אומר על שריפת מסגדים. אמרתי לו שאני לא קשור לדברים האלה ואני לא יודע מה הוא רוצה ממני".

"פתאום הוא התחיל לומר לי שאני כמו ג'ק טייטל, כי יש לי תיק על תקיפת שוטרים, וגם טייטל רצה לתקוף שוטרים... אמרתי לו שוב ושוב שאני לא יודע מה הוא רוצה ממני" אומר אורבך, שמספר שאיש השב"כ גם ניסה להוציא ממנו שמות של חברים. "הוא גם ראה שאני לובש חולצה שכתוב עליה "צפת יהודית", וניסה להוציא ממני מאיפה השגתי את החולצה ומי מפיץ אותה בעיר".

"למה עידכנת את חננו?!"

"בשלב הזה הוא שאל אותי מי יודע שאני בחקירה" מתאר אורבך. "אמרתי לו שההורים שלי יודעים, שהחברים שלי וגם אנשי עמותת חננו יודעים. מיד הוא שאל אותי בלחץ "למה עידכנת את חננו?". אמרתי לו שהתפקיד שלהם זה לעזור בדברים כאלה, אז הוא התעצבן ושאל מאיפה אני מכיר את עמותת חננו ומי דיבר איתי מטעם העמותה".

כנראה שרכז השב"כ הבין שהוא לא יוכל לגייס את אורבך, מכיון שהוא עבר טון והחל לאיים עליו שיפסיק להסתובב עם חבר'ה מיהודה ושומרון. "הוא אמר לי שהשיחה היא בשביל לאיים עלי ולהפחיד אותי, ושאם אני ימשיך "לעשות בעיות" אז זה יפגע לי בשידוכים ואף אחת לא תסכים להתחתן איתי. אמרתי לו שכתוב 'שארבעים יום קודם יציאת הולד יוצאת בת קול ואומרת בת פלוני לפלוני', ולא השב"כ יחליט מה יקרה עם החתונה שלי".

כשהבין אורבך שכל מטרת בואו לצפת היתה בשביל שיחה עם השב"כ, הוא החל לאבד את סבלנותו, "נסעתי כמה שעות בשביל איזו שיחה? חשבתי שזו חקירה של המשטרה. לפחות תחזירו לו את הכסף של הנסיעות", אמר אורבך לאיש השב"כ.

"הרכז, שבמשך כל השיחה לא הזדהה בכינוי כלשהוא, הוציא 200 שקל, מילא טופס שהוא מביא לי כסף על נסיעות והחתים אותי".

"אחרי שלקחתי את הכסף הוא אמר לי שלא כדאי לי לספר לחברים שלי כי הם יתעצבנו שלקחתי כסף מהשב"כ. הוא אמר לי שכדאי לשמור בסוד את כל השיחה הזאת. אמרתי לו שאני יספר לחברים שלי בדיוק מה היה, ויצאתי מהחדר", מסיים אורבך את תיאור השיחה.

"עכשיו אני מבין שזאת היתה טעות לקחת את הכסף, וכששיחזרתי את מהלך השיחה הבנתי שהוא כל הזמן ניסה לרמוז לי שהוא יוכל לעזור לי בכסף וניסה לפתות אותי. החלטתי לתרום את הכסף שהוא הביא לי לעמותת חננו או לאחד המאחזים".

יש לציין כי אורבך נחקר לפני כשבועיים בחשד להפצת כרוזים נגד השכרת דירות לערבים בצפת.

תגובות (14) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד