בע"ה ט"ו תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך או כך: הערבים יכריעו את תוצאות הבחירות

בינתיים נראה כי עיקר תעמולת הבחירות עוסקת סביב גודל הגושים. הגוש הגדול, ימין או שמאל, יקים ממשלה. בעוד שההפרש בין הגושים אינו גדול, בעלי זכות ההצבעה שאינם יהודים עומד על כ-20%.

  • יהודה פרל
  • י"ב אלול תשע"ט - 07:17 12/09/2019
גודל: א א א

לקראת הבחירות לכנסת ה-22 שיתקיימו בעוד ימים ספורים, אספנו לכם מספר נתונים מעניינים:

32 רשימות מועמדים הוגשו לוועדת הבחירות המרכזית של הכנסת. בהשוואה לבחירות הקודמות שהתרחשו רק לפני מספר חודשים: אז הוגשו 40 רשימות, מתוכם נבחרו 11 רשימות.

ביום הבחירות, שיערכו ביום שלישי י"ז באלול (17/09), יציבו 10,543 קלפיות ברחבי הארץ. מתוכם, 3,993 קלפיות יהיו נגישות לבעלי מוגבלויות. 96 קלפיות נוספות יוצבו בנציגויות ישראל בחו"ל.

על פי מרכז המחקר והמידע של הכנסת (מ.מ.מ) ישנם 6,394,030 בעלי זכות בחירה, שהינם אזרחי ישראל בגילאי 18 ומעלה. מדובר על עליה של כ-54 אלף בעלי זכות בחירה נוספים על בעלי זכות הבחירה בבחירות הקודמות.

ספירת הקולות לאחר הבחירות הקודמות (קובי ריכטר, tps)

   |  מי יכריע את הבחירות?

על פי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), כ-5.8 מיליון בעלי זכות בחירה חיים היום בישראל. ומדובר על עליה של כ-48 אלף בעלי זכות בחירה המתגוררים בארץ.

הפרש המספרים בין נתוני ה-מ.מ.מ לבין נתוני הלמ"ס (כ-570 אלף איש, 10%) נובע מכך שה-מ.מ.מ מחשב את בעלי זכות הבחירה בפנקס הבוחרים, הכולל אזרחים שאינם מתגוררים דרך קבע בישראל וכן כאלו השוהים זמן רב בחו"ל ויתכן שנפטרו ולא נמסרה הודעה למרשם האוכלוסין.

מתוך אותם 5.8 מיליון בעלי זכות בחירה המתגוררים היום בישראל, רק 79% הם יהודים. 16% הם ערבים מוסלמים, ערבים נוצרים ודרוזים ו-5% נוספים הם אינם יהודים המשתייכים לקבוצות אוכלוסייה שונות.

תעמולות הבחירות מתמקדות, בעיקר בקרב מפלגות הימין אך לא רק, על גודל הגושים. המפלגות מבינות כי במידה וגוש הימין לא יעמוד על 61 חברי כנסת, לא תקום ממשלת ימין בראשות בנימין נתניהו ויתכן כי זה האחרון יפנה להקמת ממשלת אחדות או לחילופין תקום ממשלת שמאל בראשות בני גנץ ויאיר לפיד ממפלגת כחול-לבן.

בעוד יש מי שאומר כי הבחירות האלו הינן גורליות למדינה היהודית, מי שעשוי להכריע את הבחירות, לכאן או לכאן, יהיו אלו בעלי זכות ההצבעה שאינם יהודים.

בעוד ההפרש, על פי כל הסקרים, בין שני הגושים הוא אינו גדול, בעלי זכות ההצבעה שאינם יהודים עומד על 20% מבין כלל בעלי זכות הבחירה. הדבר מלמד, כי אלו עשויים להכריע את הבחירות ולקבוע מי יעמוד בראשות הממשלה.

לאחר הבחירות הקודמות לכנסת ה-21, בדקנו, מה היה קורה אילו בעלי זכות הבחירה בישראל היו יהודים בלבד. אלו התוצאות >>

    | כמה הצעירים יצביעו וכמה שווה אחוז החסימה?

כ-14% מבעלי זכות הבחירה הם צעירים בני 24-18, 30% בני 39-25, ו-31% בני 59-40. חלקם של בעלי זכות בחירה בני 60 ומעלה, עומד על כ-25%.

אחוז החסימה עומד על 3.25% מסך הקולות הכשרים. לשם השוואה, בבחירות הקודמות אחוז החסימה עמד על 139,902 קולות כשרים, כאשר אחוז ההצבעה עמד על 68.5%. אז, מנדט היה שווה -35,910 קולות.

נתונים נוספים לבחירות לכנסת ה-22 >> 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד