בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"כשאריה דרעי חזר לפוליטיקה הכל התעורר אצלי מחדש"

גאולה הרשקוביץ ששכלה את בעלה ובנה בפיגועי ירי שביצעו שוטרי 'הרשות הפלשתינית', תבעה את אריה דרעי לדין תורה על חלקו בהסכמו אוסלו. בריאיון לקול היהודי היא מסבירה את המהלך ומציינת כי עד עתה התעלם דרעי מכל ההזמנות ששלח בית הדין.

  • אביאל הלוי
  • י"ט אדר תשע"ג - 00:00 01/03/2013
גודל: א א א

גאולה הרשקוביץ ששכלה את בעלה ובנה בפיגועי ירי שביצעו שוטרי 'הרשות הפלשתינית', תבעה את אריה דרעי לדין תורה על חלקו בהסכמו אוסלו. עד עתה התעלם דרעי מהזמנות בית הדין שצפוי להוציא לו קריאה לשימוע בימים אלו. 

\n

בית הדין הירושלמי לענייני ממונות בראשותו של הרב אברהם דב לוין, צפוי להוציא בימים אלו זימון לשימוע נגד אריה דרעי, מראשי מפלגת ש"ס, לאחר שלא התייצב למספר דיונים בתביעה שהוגשה נגדו. לפני מספר חודשים הגישה גאולה הרשקוביץ תושבת עפרה תביעה לדין תורה נגד אריה דרעי על מה שהיא מגדירה חלקו של דרעי ותנועת ש"ס בהסכמי אוסלו. הרשקוביץ, שכלה את בעלה אריה ובנה אסף בשני פיגועי ירי שהתרחשו בהפרש של שלושה חודשים בלבד, לפני למעלה מעשור.

\n\n\n[caption id="" align="aligncenter" width="403" caption="אריה ואסף הרשקוביץ הי"ד (צילום: תנועת 'מעייני הישועה')."]\n

"כל זמן שדרעי ישב בכלא אני גם ישבתי, אבל ברגע שהוא יצא מהכלא, והתחיל ללכת חזרה לכיוון הפוליטיקה ובחזרה לכיסא השר, הרגשתי שהכל מתעורר אצלי מחדש", היא אומרת בשיחה עם הקול היהודי. הרשקוביץ תולה את הקולר להירצחם של יקיריה ושל כ1400 נרצחים נוספים מאז ביצוע הסכמי אוסלו, בצווארה של מפלגת ש"ס.

\n

"לפני עשרים שנה ש"ס נמנעו ולא התנגדו להסכמי אוסלו, והממשלה נתנה רובים ל'שוטרים הפלסטינים'. בשורה התחתונה, בזכות אותם רובים אני היום אלמנה ואם שכולה. אני חושבת שבן אדם שגרם למוות של בעלי ובני, ועוד הוסיף חטא על פשע וישב בכלא על עבירות של הפרת אמונים, אין לו מקום בכנסת וקל וחומר לא בממשלה, כי אני ואתה משלמים לו את המשכורת".

\n

למה בחרת דווקא בדרעי, יש הרי עוד הרבה שהיו שותפים להסכמי אוסלו?

\n

"אני לא אומרת שהוא אישית לקח רובה ורצח את בעלי והילד, אבל ההתנהלות של ש"ס שנמנעה במקום להתנגד, היא שהביאה לידי כך שאני אלמנה ואם שכולה. זה לכל החיים, לא פצע שמגליד ונגמר", היא אומרת בכאב. "דרעי הוא היחיד מש"ס שישב בכלא. יש תביעה דומה בבי"ד גם נגד חבר הכנסת גפני על תכנית ההתנתקות".

\n

בשנים האחרונות ש"ס מתבטאת באופן שמתנער מהחלק שלה בהסכמי אוסלו, זה לא מספק אותך?

\n

"אתה ראית מישהו שבא וביקש סליחה בגלל זה? אני לא ראיתי. זה שמתלהמים בעיתונות שאנחנו עכשיו בסדר, זה לא נחשב אם טעית תבוא ותודה בפומבי. אני תובעת אותו לדין תורה, והיות והוא אדם דתי, הוא מחוייב להגיע לדין תורה,

\n

דרעי כופר בסמכות בית הדין

\n

בית הדין בראשות הרב לוין שלח את כתב התביעה לדרעי כבר בחודש טבת, אולם מזכירו הגיב במכתב לבית הדין, בו נטען כי "אין לבית דין כלשהו סמכות לדון אותו, משום שנתמנה על ידי מועצת חכמי התורה של ש"ס, ורק הם יכולים לדון בזה".

\n

הרשקוביץ ותובעת נוספת לא התעצלו, ופנו במכתב למועצת גדולי התורה כדי לפתוח תיק תביעה נגד דרעי, אך לא הצליחו. בעקבות כך, הוציא בית הדין לפני כשלושה שבועות צו זמני, המורה לדרעי להימנע מהתמנות לתפקיד שר בממשלה, או כל תפקיד שררה אחרת, עד לדיון בינו ובין התובעות. הרשקוביץ מציינת כי מאמציה ליצור קשר ולשוחח עם דרעי באופן אישי על מנת שיגיע לדין תורה עלו בתוהו.

\n\n\n[caption id="attachment_58218" align="aligncenter" width="391" caption="פרוטוקול בית הדין (לחץ על המסמך לקריאה בגודל מלא). "]\n

ארגון 'דין תורה' שסייע להרשקוביץ בהגשת התביעה, אחראי גם לתביעתו של חבר הכנסת משה גפני לדין תורה דומה, על החלק שנטל ביישום תכנית ההתנתקות ועקירת היהודים מחבל עזה וצפון השומרון. "עד עכשיו קיבלתי בשבועות האחרונים תגובות רבות מאנשים בארץ ובעולם, המעודדים בחום את המהלך שעשינו", אומרת הרשקוביץ.

\n

את רואה בתביעה הזו צעד של מחאה או עניין בעל משמעות פרקטית?

\n

זה בהחלט צעד מחאתי במישור הראשוני, אבל לא רק. אני מקווה שבבחירות הבאות אנשים יחשבו פעמיים אם לתת לו את הקול שלהם, שזה לא יהיה בהקלת ראש". הרשקוביץ מסכמת ואומרת "מצידי שהדיון יתקיים בכל בית דין שהוא רוצה. אני לא מבינה גדולה בהלכה. מה שבית הדין יחליט אחרי שישמע את ההוכחות שלנו, דרעי יהיה צריך לעשות".

\n

 

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד