בע"ה י"ב אדר ב תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לביא: בביה"ח שיבא יותר קל לשלוח ילד יהודי הביתה

ביה"ח שיבא: מספר המטופלים הגבוה מהרש"פ במחלקה ההמטואנקולוגית מגיע עקב ההעדפה לשלוח הביתה ילדים יהודים ולהשאיר את הערבים לטיפול

  • יח"צ
  • כ"ח תמוז תשע"ח - 10:09 11/07/2018
גודל: א א א

 

מנתונים חדשים שחושף ארגון לביא, הפועל להחלת פיקוח על תיירות המרפא הערבית, עולה כי מגמת העלייה במספר תיירי המרפא מהרש"פ הולכת ועולה. מדובר בנתוני בית החולים הממשלתי הגדול בישראל, 'שיבא' - תל השומר, לגבי תיירות מרפא מהרש"פ בין השנים הלועזיות 2012 ל-2017. 

מהנתונים שהתקבלו בימים האחרונים במסגרת בקשת חופש מידע שהגיש ארגון לביא, עולה שבתוך חמש שנים אלו, הוכפל פי עשרה מספר ימי האשפוז של מטופלים ערבים מהרש"פ במחלקות אונקולוגיות והמטו-אונקולוגיות לילדים בבית החולים שיבא.

ארגון לביא שלח תחקירן סמוי למחלקה ההמטו-אונקולוגית בשיבא, על מנת לתעד את ההשלכות של העליה בהיקף המטופלים הערבים במחלקה, על זמינות ואיכות הטיפול שמקבלים המטופלים הישראלים.

התחקירן שנשלח מטעם הארגון, תיעד מספר אנשי צוות שאומרים במפורש שרוב המטופלים במחלקה הם ערבים "והסיבה היא שאנחנו לא יכולים לשלוח אותם באותה קלות שאנחנו יכולים לשלוח מהמחלקה ילד יהודי". בארגון לביא מזכירים את נתוני משרד הבריאות המלמדים על עומס חריג במיוחס במחלקות השתלות מוח העצם, ועל זינוק חד שחל בתפוסת המיטות במחלקות אלו בשנים האחרונות.

על פי נתוני משרד הבריאות, עד ללפני שלוש שנים הייתה תפוסת המיטות במחלקות אלו בשיעור של כ-100%, אך מאז החל זינוק כאמור ותפוסת המיטות הגיעה לכדי 120%. זה לא נעצר שם, בשנה הלועזית 2017 שברה תפוסת המיטות במחלקות להשתלת מוח עצם שיא חריג במיוחד, והגיעה ל-171% תפוסה. מדובר במחלקות הנמצאות בקריסה, והיקף עליית מספר המטופלים מהרש"פ גורם לעומס גדול הפוגע בחיי אדם.

לאחרונה דנה ועדת הבריאות של הכנסת בשאלה האם להחיל את חוקי תיירות המרפא גם על תושבי הרש"פ. החלת החוק עליהם  תגרור הגבלות על מספר תיירי המרפא הרשאים לקבל טיפול בבתי החולים בישראל, ותמנע העדפת מטופלים ערבים על פני מטופלים ישראלים.

חלק מחברי הועדה מתנגדים להחלת החוק והפיקוח על מטופלים מהרש"פ, בעוד חברי הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) ונורית קורן (הליכוד) עושים מאמצים על מנת שמטופלים מהרש"פ לא יוחרגו מהוראות החוק.

מארגון לביא הפועל להחלת פיקוח על תיירות המרפא הפלסטינית, נמסר: "אנו נמצאים בנקודת זמן קריטית, בימים אלו מגבשת וועדת הבריאות את הנוסח הסופי של חוק תיירות מרפא. למרבה הצער ביוזמתם של ארגוני שמאל, מחריגה וועדת הבריאות את המטופלים הפלסטינים מהוראות החוק. המשמעות היא שסעיפי החוק שמטרתם להגן על המטופלים הישראלים לא יחול אל מול מטופלים פלסטינים. 

בארגון הוסיפו "בשנים האחרונות הוכפל היקף המטופלים הפלסטינים בבתי החולים הישראלים, ובעיקר במחלקות האונקולוגיות והמטו-אונקולוגיות לילדים. בבית החולים שיבא, הוכפל מספר המטופלים הפלסטינים במחלקות אלו פי עשרה בתוך חמש שנים! מדובר במחלקות הסובלות גם כך מעומס כבד, והיקף הולך וגובר של מטופלים מהרש"פ פוגע באופן ישיר ביכולת להעניק טיפול לחולים הישראלים".

בזכות קוראים כמוך – נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!

הפוסט שקראת עכשיו, לא במקרה נמצא כאן, בקול היהודי. צוות הקול היהודי משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לגולשים שלנו חדשות ומידע שאין בשום מקום אחר, ולתת במה לקול היהודי, שפעמים רבות מושתק בידי כלי התקשורת והרשויות במדינה.

כעיתונות עצמאית, אנו פועלים ללא מטרות רווח. כעת יצאנו לקמפיין גיוס המונים מוגבל בזמן, כדי להקים מערכת תחקירים חדשה שתיצור שינוי משמעותי במציאות.

הצטרפו עכשיו לפרויקט – והיו שותפים בתקשורת יהודית-ערכית ועצמאית

לחץ כאן

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


4 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 32 מהשבוע האחרון