בע"ה ב' אדר תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פרשת האונס עם חשד לאומני: "להקים ועדת חקירה"

חברי הכנסת קיימו היום דיון חירום בנוגע למחדלי חקירת אונס הילדה בת ה-7 וקראו לטיפול רוחבי בתופעה. "לקיים הכשרות לאנשי חינוך" וקבעו להעביר את המשך הדיונים לוועדות הכנסת

  • ז' תמוז תשע"ט - 18:19 10/07/2019
גודל: א א א
 (אסתי דיוזבוב TPS)
(אסתי דיוזבוב TPS)

מליאת הכנסת התכנסה היום (רביעי) לישיבת פגרה דחופה תחת הכותרת: "הצורך הדחוף לבחון את המחדלים והליקויים הקשים שהביאו עד לכדי ביטול כתב האישום נגד החשוד באונס הילדה בת ה-7".

את הדיון יזם חבר הכנסת שלמה קרעי מסיעת הליכוד ועליה חתמו 25 חברי כנסת. בניהם מוטי יוגב, עידית סילמן, מאי גולן, יואב קיש, יזהר שי, אופיר סופר, קטי שטרית, ניר ברקת, יצחק פינדרוס, יעקב מרגי, מיקי זוהר ועוד.

חברי הכנסת שנאמו במליאה העלו מספר נושאים בהם הם דורשים לטפל. בין הנושאים שהועלו: הכשרת אנשי חינוך, חוקרי משטרה, רופאים ועוד לזהות ולהתמודד עם מקרי פגיעה בילדות ונערות, הקמת ועדת חקירה שתבדוק את מחדלי החקירה ותביא לתיקונן, העברת הדיון לאחת מועדות הכנסת להמשך טיפול וקריאה לבדיקת ההיבט הלאומני שבמקרים מעין אלו.

בפתח הדיון אמר ח"כ שלמה קרעי: "אני מעוניין להעלות כאן את התחושות וגם הממצאים כפי שפורסמו על מחדלים טעויות בלבול חוסר מקצועיות ורשלנות בכל הנוגע לחקירה להגשת כתב האישום ולחזרה ממנו".

"הגענו למצב כזה שאחד מה השניים קורה כאן או שכל רשויות החוק במשך חודשיים שלמים עצרו וחקרו ואף הגישו כתב אישום נגד אדם חף מפשע ואנס מסתובב חופשי או שכן תפסו את הפושע ועכשיו שחררו אותו לחופשי בלחץ התקשורת. שתי האופציות מרעידות את הלב ומזדעזעות את הנפש".

בסיום דבריו, קרא ח"כ קרעי להקים ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את מחדלי החקירה בפרשה זו.

ח"כ קטי שטרית סיפרה על המקרה בו נאנסה ונרצחה הילדה בת ה-8 ליפז חימי, הזכירה את הרצח המזעזע של אורי אנסבכר הי"ד ואמרה כי "צריך לתת את הדעת לעובדה שבכמה מקרים מדובר על מקרים בעלי רקע לאומני".

עוד הוסיפה ח"כ שטרית ואמרה, כי "במקרה העופף אותנו יש חשד לרקע לאומני. המקרה הזה העלה את רף הזעם הציבורי למקום גבוה. הדבר הזה עשוי להביא לתוצאות קשות יותר עם השלכות מדיניות שונות ואין צורך להרחיב בנושא. אנחנו, כמחוקקי ישראל, צריכים להבטיח שהדבר הזה לא יחזור על עצמו".

לדבריה, יש להכשיר את גורמי החינוך, הרווחה ואכיפת החוק לטפל במקרים מעין אלו. "אני קוראת להכשרות חובה בתחום הטראומה המינית כתנאי סף למינוי חוקרים ופרקליטים בתיקי עבירות מין".

השר צחי הנגבי השיב בשם שר הביטחון לנושא הדיון במליאה ואמר כי לדעתו אין לדון בנושא זה תוך כדי חקירה משטרתית פעילה.

"המדיניות של הכנסת הייתה שבתקופת קיומן של חקירות אין זה ראוי שנושאים מן הסוג הזה יידונו במליאה וגם אם יש ביקורת כזו או אחרת שומרים אותה עד למועד שבו מסתיים לפחות ההליך של הכרעה בתביעה הכללית. אבל בהחלט אפשר להבין מדוע התחושות כפי שבטאו חברי הכנסת הן כאלה שבאופן מאוד חריג ואני מניח לא תקדימי דיון כזה מתנהל".

   | "אנחנו צריכים לקחת אחריות ולהביא את העבריין לעונשו"

חבר ועדת חוץ ובטחון ח"כ מוטי יוגב הודה לח"כ קרעי על העלאת הדיון ואמר כי מדובר על "אירוע קשה שעוברים חודשים עד שבכלל הוא נחשף לציבור ולכאורה אין איש שם על לב". ח"כ יוגב ביקש להשוות את המקרה ל'פרשת עגלה ערופה' בה נאמר "לא נודע מי הכאו". "בכנסת הקודמת עסקנו בהחמרת הענישה בעבירות של אונס, שיהיו קרובות יותר לרצח מאשר לשוד. הזקנים, אנחנו חברי הכנסת, צריכים לקחת אחריות".

לדבריו, יש כמה צדדים לטיפול במקרה הזה. צד אחד עוסק בהכשרה מקצועית לעבודי הוראה, רופאים וחוקרי משטרה, כפי שאמרה ח"כ שטרית. בצד השני יש לטפל בחקירה ובמערכת המשטרה והפרקליטות.

"מהניסיון שלי בצבא אני יודע להגיד שזריקות אבנים מועברות לטיפול צה"ל, בקבוק תבערה לטיפול השב"כ. במקרה כזה צריך להיות טיפול משולב של ימ"ר וכלים מתקדמים יותר. לא רק תחנה מקומית שתעסוק במילוי טפסים כאילו אין מדינה ואין כלום".

"המקרה המזעזע הזה לא קיבל עדיין את התשובה ההולמת ברמה המקומית. עלינו לדאוג מחד שהילדה תטופל כראוי, ברשויות הבריאות והרווחה, ולדאוג שהמשטרה ויתר גורמי החקירה יפעילו את יתר משאביהם לדאוג שאין כאן אנס שמסתובב חופשי ועלול לפגוע בבנות נוספות".

ח"כ יוגב הציע להעביר את המשך הדיון בנושא לאחת מועדות הכנסת הפעילות בתקופת פגרת בחירות כמו ועדת חוץ ובטחון או ועדת החינוך. "כדי שנוכל להמשיך ולהשפיע ולפעול שיטפלו בילדה כמו שצריך וכדי שנביא את האנס לעונשו".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 32 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד