בע"ה ו' אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מגמה? בימ"ש ביטל אירוע נפרד של הכנה לימים הנוראים

בית המשפט המחוזי בחיפה נענה ליועמ"ש ולשדולת הנשים וביטל אירוע שתוכנן בחיפה עבור הציבור החרדי כהכנה לימים הנוראים למרות התנגדות העירייה

  • דוד אור שחר
  • כ"ה אב תשע"ט - 22:07 26/08/2019
גודל: א א א
הופעה לחרדים. ארכיון צילום: אליהו עיני
הופעה לחרדים. ארכיון צילום: אליהו עיני

לאחר שניסתה להתערב בקיומו של מופע מוזיקלי לציבור החרדי שנערך בעפולה, ניסתה שדולת הנשים את כוחה בביטולו של מופע דומה שצפוי היה להתקיים בעיר חיפה.

האירוע, בו תכננו להופיע הזמרים מוטי שטיימניץ ומרדכי בן דוד תוכנן על ידי העירייה עבור הציבור החרדי בעיר לקראת סיום הקיץ.

לתכנים הייחודים והמקוריים של הקול היהודי - הורידו את האפליקציה שלנו >>

כמו באירוע בעפולה אף כאן היה מדובר באירוע יעודי לציבור החרדי אשר כמובן לא ישתתף באירועי תרבות שאינם מתקיימים בהפרדה.

ביום ראשון החליט שופט בימ"ש המחוזי בעיר שלא לאשר את קיום האירוע ובכך להיענות לדרישת שדולת הנשים.

במקרה זה, כמו בעפולה, על אף שהעיריות עומדות בתוקף על זכות התושבים החרדים ומבקשות לערוך עבורם אירועים שיתאימו להם, העדיף בית המשפט את הצידוד בעמדת השדולה הרדיקלית על פני טובת הציבור.

במכתב שהוציאו בעיריית חיפה לפני כשבוע הבהירו את עמדת העירייה. יש לציין כי בראש העירייה עומדת ד"ר עינת קליש רותם שהינה אשת מפלגת העבודה ואיננה אמונה על הציבור החרדי ואף אוחזת בעמדות שמאל מובהקות. עם זאת העירייה בראשותה התייצבה למען הציבור החרדי.

"אין מדובר בסוגיה משפטית דווקא, אלא יותר בסוגיה ערכית-דתית, בדבר זכותו של הציבור החרדי לחיות על פי תרבותו, אורחות חייו, אמונתו האישית ומצוות הדת, אשר הלכה למעשה מאפשרות קיום אירועי תרבות לציבור זה, תחת שתי חלופות בלבד: קיום אירוע בהפרדה או קיום אירועים מקבילים נפרדים".

בעיריית חיפה הוסיפו, "אין מדובר בהפרדה כפויה, אלא בהפרדה וולנטרית שמטרתה מתן מענה תרבותי עירוני הולם, הנותן ביטוי להכרה בקיום אורחות החיים הדורשים הפרדה כזאת שמקורה בתפיסות דתית, ערכית ותרבותית".

קליש רותם אף כתבה בפוסט שהפך לויראלי בעמוד הפייסבוק שלה "הפרדה או לא הפרדה. מה דעתכם?". המשפט עורר עניין ציבורי רב בתגובות.

כך, למרות שמדובר באירוע חרדי למהדרין, הנערך תחת הכותרת: "קומזיץ של התרוממות וכיסופין אל תוך אווירת הימים הנוראים" פסל אמש השופט המחוזי אברהם אלקיים את קיומו של האירוע.

"אני מורה על ביטול ההחלטה בדבר קיום אירוע לגברים בלבד, מחר במרכז הקונגרסים בחיפה. אין בפסק דין זה כדי להביע עמדה לגבי אופן התמיכה באירוע זה או אחר. אין כל מניעה לתמוך גם באירועים לציבור החרדי ומוטב כי עיריית חיפה תלמד את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה ותשקול לפעול בהתאם לאמור בהם".

"שוכנעתי כי הליך קבלת ההחלטה על קיום האירוע נעשה בחוסר סבירות קיצונית וללא תשתית עובדתית מינימלית. למצער, העיריה במעין התנשאות לא סברה כי יש להציג בפני בית משפט מידע כל שהוא, והסתפקה בסיסמאות ואמירות כלליות ללא נתונים. לא שוכנעתי כי התקבלה בעירייה החלטה של גורם מנהלי מוסמך לאחר קבלת יעוץ משפטי ובחינת הנתונים במלואם", הוסיף.

השופט ביקש כי העירייה תיצמד לנהלי היועמ"ש בנושא הפרדה באירועים ציבוריים וטען כי העירייה לא ביצעה זאת.

לסיום נציין, כי היועמ"ש חובש הכיפה ועטור הזקן אביחי מנדלבליט תמך נחרצות בביטול האירוע ואף שלח נציגים מטעמו לבית המשפט על מנת שימדו לצד העותרים משדולת הנשים.

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד