בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מהכנס יצאה הקריאה לדיינים - "לא לחשוש מהתנגשות עם בג"ץ"

רבנים ואישי ציבור השתתפו בכנס 'עצמאות משפט התורה במדינת ישראל', קראו לדיינים שלא לחשוש לפסוק על פי התורה, גם כאשר עושיה להיות התנגשות עם בג"ץ

  • יח"צ
  • ג' כסלו תשפ"א - 08:35 19/11/2020
גודל: א א א

בית המדרש 'תורת המדינה-בית אורות' בירושלים, ערך השבוע ערב עיון ואזכרה לזכרו של הרב אליעזר וולדינברג, מחבר הספרים 'ציץ אליעזר' והלכות מדינה. בכנס שנערך בשיתוף "מעלה"- המרכז לציונות דתית" ו"קדושת ציון - התאחדות החרדים לדרישת ציון על טהרת הקודש" נשאו דברים רבנים ואישי ציבור. 

בדברים שנשא בכנס, יצא הרב דב ליאור בקריאה לדייני ישראל לא לירא, ולפסוק על פי דיני תורה, גם אל מול ניסיונות של מערכת המשפט להצר את צעדיהם. הרב יואל שוורץ, ראש ישיבת 'דבר ירושלים' דיבר על הצורך לאזור עוז אל מול הקולות המערערים על חשיבותן של מצוות התורה, ולזכור, כי המקור לתוקפן הערכי של מצוות התורה הוא מקורן האלוקי, לדברי הרב שוורץ, למרות ההתקדמות הגדולה בכל המישורים בשיבת ציון, השלב של השבת המשפט הוא השלב הקריטי לפני ביאת המשיח. 

הרב עידו רכניץ, מנהל המחקר במכון 'משפטי ארץ' הציג את המודל של בתי הדין הפרטיים כמוסד אפקטיבי ומוסרי. לדברי הרב רכניץ, היכולת של בתי הדין הפרטיים, לבחור אלו חוקים לאמץ במסגרת פסקי הדין, נובעת מהיותה מערכת פרטית. לדבריו, יכולת בחירה זו, מייצרת מרחב משוחרר המייצר אמון, כי אימוץ חקיקה מסוימת, אכן נובע מהיותה מתאימה לתורת ה'. הרב רכניץ שיבח את מערכת המשפט הישראלית כמערכת יעילה ואפקטיבית, לדבריו, המערכת טובה מאוד לעם שלא ניתנה לו תורה, אבל לא לעם היהודי. 

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

מיכאל פואה, מחבר הספר 'בשורת הצדק' וראש ארגון 'בוחרים במשפחה' דיבר על היתרון הערכי הטמון בתורה, ועל הדיוק של הגדרות המשפטיות של חז"ל, ביחס לכל שיטות המשפט האחרות. הרב אלחנן בן נון, יו"ר ישיבת בית אורות, הגדיר את היכולת  לחוקק חוקים, מעבר לדין תורה, דרך ציר משפט המלך והוראת שעה, כשני מקורות סמכות שונים. 

הרב אוריאל  אליהו, דיין בבית הדין האזורי בנתניה, התייחס לפסק דין חדשני שכתב ביחס לגובה דיני מזונות, לדברי הרב אליהו, גובה המזונות, המושת כיום על ידי בתי הדין ובתי המשפט, גבוה באופן ממשי מהגובה האמיתי של עלות מזונות ילדים. לדברי הרב אליהו, באופן תמוה, בירור מקצועי על חישוב ראלי של דיני מזונות, לא נעשה עד העת האחרונה באופן מקיף. לדבריו, אופן פסיקת המזונות הסתמך על עמדות ולא על עובדות. לדברי הרב אליהו, על פי כל המדדים המקצועיים שבדק, גובה המזונות כיום אינו צודק, והוא גורם עוול ונזק גדול. 

יו"ר האיחוד הלאומי, חה"כ בצלאל סמוטריץ', עמד על  הצורך בכנסים שמלבנים סוגיות משפטיות-הלכתיות, על מנת להעשיר את השיח, ולדייק אותו מתוך הערכה ואמון. לדברי סמוטריץ', חייבים מחד לשמר את האוטונומיה של בתי הדין אל מול הניסיונות לנגוס בסמכותם המבנית והערכית מצד מערכת המשפט, ומאידך, לייצר שיח פנימי כנה ועמוק של בדיקה ודיוק של מערכת בתי הדין הרבניים. סמוטריץ' קרא לדיינים לפסוק על פי עמדת התורה ולא לחשוש מהתנגשות עם בג"ץ.

הרב  יעקב יקיר, ראש בית המדרש 'תורת המדינה -בית אורות'  חתם את הכנס, תוך שהוא בוחן את סוגיית 'בג"ץ הבוגדת'. לדברי הרב יקיר, סוגית 'בג"ץ הבוגדת' מעמידה את מערכת בתי הדין אל מול מערכת המשפט במסלול התנגשות ערכי ומבני. לדבריו, בג"ץ הבוגדת הוא שיאו של הליך משפטי, המנסה לרוקן מתוכן את הנישואים, תוך שהוא הופך את האיסור לא תנאף ללא מוסרי, ואת הבגידה לערך. בנוסף בג"ץ מנסה לייצר ולקבע חקיקה שיפוטית בשם 'השיתוף הספציפי' בניגוד לחוק הכנסת, ולחלוק בגירושין 'נכסים חיצוניים' - נכסי ירושה של בן או בת הזוג עם מישנהו כדי לקדם את פירוק המשפחה. לדברי הרב יקיר, בג"ץ הבוגדת הוא סוגיה שבה שוררת תמימות דעים בין כל דייני בית הדין. הרב יקיר קרא לדייני ישראל לעמוד על עצמאותה של התורה, הן במישור הערכי והן במישור המבני. את הכנס הנחה הרב יאיר קרטמן, ראש מכון 'תורת המדינה'.

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


9 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד