בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מסתננים: "כבר לא נחמד לנו פה - נעזוב את ישראל"

עוד ועוד מסתננים שהגיעו לישראל במטרה לצבור כאן את הונם, מודיעים לאחרונה כי יעזבו את ישראל לאור היחס המתנכר אותו הם מקבלים לאחרונה. "גיליתי שישראל היא לא גן העדן שהבטיחו לי", אמר אחד המסתננים. "אני לא יכול להישאר פה, זה נעשה מסוכן מדי", אמר אחר.

  • אלחנן גרונר
  • י"ג סיון תשע"ב - 13:28 03/06/2012
גודל: א א א

עוד ועוד מסתננים שהגיעו לישראל במטרה לצבור כאן את הונם, מודיעים לאחרונה כי יעזבו את ישראל לאור היחס המתנכר אותו הם מקבלים לאחרונה. "גיליתי שישראל היא לא גן העדן שהבטיחו לי", אמר אחד המסתננים. "אני לא יכול להישאר פה, זה נעשה מסוכן מדי", אמר אחר.

בשבוע שעבר פנה מוחמד עלי אחמד מחמוד, מסתנן אפריקאי מצפון סודן, אל מערכת העיתון ואתר האינטרנט 'ערב ערב' באילת, ובפיו רק בקשה אחת: "בבקשה סייעו לי ולחבריי במימון כרטיס חזרה לאפריקה".

"גיליתי שישראל היא לא גן העדן שהבטיחו לי"

אחמד מחמוד סיפר כי הסתנן לישראל לפני שלוש שנים, בתקווה למצוא כאן עבודה וביטחון. תחילה התגורר בתל אביב, אולם לאחר שראה שם את השנאה כלפי האפריקנים, עבר לאילת בתקווה לחיים רגועים יותר. אותן התופעות התגברו לאחרונה גם באילת, והוא מבין כי אינו רצוי כאן.

"כל כמה דקות מקללים אותי וקוראים לי כושי", הוא סיפר לאתר "ערב ערב". "כל מה שאני מבקש זה כרטיס טיסה לאתיופיה. משם אמשיך חזרה לביתי בסודן".

מחמוד סיפר לעובדי העיתון, כי לאחר שגילה שישראל אינה גן העדן שהובטח לו, הוא לא ישוב לכאן לעולם. לדבריו, גם רבים מחבריו ישמחו לעזוב את ישראל בדרך זו.

\
r\n[caption id="attachment_33970" align="aligncenter" width="490" caption=""נהיה מסוכן פה" - מהגר מאפריקה שרכבו נרגם באבנים בדרום תל אביב (אקטיביסטילס)"]

"איך אפשר להישאר לגור בקרב אנשים ששונאים אותנו?"

נראה שמחמוד אינו לבד.

בשבועות האחרונים צצים בכלי התקשורת עוד ועוד סיפורים על מסתננים מאפריקה, בעיקר מאילת ומתל אביב, שקצו בחיים בישראל והודיעו כי בכוונתם לעזוב את הארץ לאור היחס לו הם זוכים. במקביל נשמעים יותר ויותר מקרי אלימות כלפי מסתננים.

בשבוע שעבר הוגש כתב אישום כנגד קבוצת צעירים יהודים מדרום תל אביב שנהגו לתקוף מסתננים.

לפני כשבוע וחצי התקיימה הפגנה גדולה בדרום ת"א שעוררה סערה תקשורתית, בה ניזוקו בתי עסק של מסתננים ורכב ובו מהגרי עבודה מחוף השנהב נרגם באבנים.

"אני רק מחפש כיצד ללכת מפה", אמר לאתר mynet, לוקה ויטו־דימו, מראשי קהילת הדרום סודנים באילת. "מאז שמשרד הפנים הפסיק להאריך את אשרות השהייה לתושבי דרום סודן והם פוטרו מהעבודה, המצב הפך לבלתי אפשרי", אמר ויטו־דימו.

ויטו־דימו סיפר ל mynet שלא פעם הותקף על ידי תושבים מקומיים בשל צבע עורו. "גם חברי הותקפו, בני בן ה־11 הותקף והוכה עשרות פעמים רק בגלל שהוא שחור", הוא אמר. "בתקופה האחרונה אני אוסר עליו לצאת מהבית לאחר השעה חמש, ומאוד דואג בכל פעם שהוא יוצא לרחוב".

ויטו דימה סיפר כי בכוונתו לחזור יחד עם בני משפחתו לדרום סודן. "אין שם ביטחון, אין תרופות ואין מזון. אבל כל דבר יהיה יותר טוב מהגזענות והיחס הנורא שאנחנו מקבלים כאן.  איך אפשר להישאר לגור בקרב אנשים ששונאים אותנו?".

\
r\n[caption id="attachment_33968" align="aligncenter" width="530" caption=""לא רוצה לחיות במקום ששונאים אותי" - דרום תל אביב (אקטיביסטילס)"]

"אני לא יכול להישאר פה, זה נעשה מסוכן מדי"

גם הכתב יובל גורן מאתר nrg פגש מסתננים מאפריקה שבכוונתם לעזוב את ישראל, בעקבות היחס מצד תושבי השכונות בדרום תל אביב שנהיה תקיף יותר ויותר.

גורן מספר כי פגש את נאגה אטמיקל, בעלת מכולת בשכונת התקווה שהיגרה לישראל מאריתריאה.

בעקבות ההפגנה שהתקיימה לפני שבוע וחצי בשכונת התקווה, בה נגרם נזק לבתי עסק של מסתננים, החליטה אטמיקל לסגור את החנות ולעזוב את ישראל.

"היא מספרת שמאז המהומות היא לא קונה יותר אספקה. רק מחכה שהלקוחות יקנו את המלאי שנמצא על המדפים, ואז היא תלך מכאן", כותב גורן.

גורן מתאר כי גם אמינה טקלה, בעל הבר ממול, לא פתח אותו מאז ההפגנה , טקלה מתכוון לפנות לנציבות האו"ם לפליטים בבקשה לסייע לו לעבור למדינה אחרת. "אני לא יכול להישאר פה, זה נעשה מסוכן מדי", אמר טקלה לגורן.

מעדויות המסתננים עצמם ניתן ללמוד כי הם מגיעים לישראל בכוונת מכוון. השמועות על החיים הטובים בישראל, מדינה בה עשרות ארגונים מסייעים לכל דורש והעיריות מעסיקות מסתננים שהגיעו זה עתה, הביאה עשרות אלפי אפריקאים לנסות ולשפר את איכות חייהם כאן במדינת ישראל.

כעת, כשהעסק מתחיל לצאת משליטה, מתחילים להבין המהגרים כי גן העדן שהובטח להם משנה את פניו.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד