בע"ה כ"א אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מענדל ראטה: "אני נער גבעות בלב"

המשפיע והמוזיקאי התרגש מביקור נערי גבעות בישיבת בעלזא. "הציבור החרדי צמא לאמירה רחבה. אביי ורב פפא זה קודש קודשים, אבל הנפש צריכה עוד חלקים"

  • אלחנן גרונר
  • י"ג אב תשע"ח - 21:27 25/07/2018
גודל: א א א
מענדל ראטה (באדיבות המצלם)
מענדל ראטה (באדיבות המצלם)

הביקור המיוחד של נערי  גבעות בישיבת בעלזא בירושלים, הפתיע רבים, אך יש מי שבטוח שמדובר בחלק מתופעה רחבה יותר שנותנת את אותותיה בתוככי הציבור החרדי. מענדל ראטה, משפיע חסידי צעיר ומוזיקאי, נכדו של האדמו"ר משומרי אמונים, אומר בשיחה עם הקול היהודי כי הביקור הוא חלק משינוי.

בפוסט שהעלה בדף הפייסבוק הפופולארי שלו כתב ראטה על מפגש שהיה לו עצמו לאחרונה עם נערי הגבעות. בשיחה עם הקול היהודי הוא מסביר את מה שהוא מזהה כתהליך היפתחות של הציבור החרדי, שצמא להוספת נדבכים נוספים לחיי התורה שלו. את הקשר לנוער הגבעות הוא תולה דווקא בסבו האדמו"ר משומרי אמונים, ואף מגלה כי בעקבות המפגש עליו שמע, פנה בעצמו לראש ישיבה מסויים והציע לו לארגן מפגש עם נערי גבעות גם אצלו בישיבה.

"הנוער הזה הוא נוער זהב"

"חברים, זה ענק.  בישיבת בעלזא החסידית בירושלים, הזמינו את נערי הגבעות לשיחה הדדית של היכרות עם החבר׳ה כאטרקציה ואתגר מחשבתי, לימי בין הזמנים", כתב ראטה.

"זה לא סוד שאני אוהב מאוד את נערי הגבעות. כשהייתי בחור, לא פעם שחתי את ליבי לפני חבריי על המחשבות הזרות הפוקדות אותי, לערוק יום אחד אל אחת הגבעות שביהודה ושומרון ופשוט להתחיל לגור שם.. גם ממקום של ׳ישוב ארץ ישראל׳, וגם מתשוקה של לחיות חיים רוחניים, בלב הטבע של ארץ-ישראל, ארץ נחלי מים עיינות ותהומות. קרוב יותר לטבע, קרוב יותר אל המעיין והסלעים, וקרוב יותר אל ה׳ריבונו של עולם׳. בבלוג שכתבתי, לא פעם איזכרתי את נוער הגבעות כנוער אידיאלי ומיוחד.

לפני כשבועיים פגשתי כמה מהם בתחנה המרכזית בירושלים, בדרך אל הכותל המערבי. עצרתי שם לשיחה מעמיקה עם החבר׳ה. יש אולי כמה דברים שאנחנו לא מסכימים, כדרכם של יהודים טובים. אבל הנוער הזה הוא נוער זהב. הם מלאים חיות, רוצים להחיות את מלכות ישראל ככבימי תיקונה, ובתכלע׳ס, יותר מכל הגישות שישנם בפוליטיקה, הגישה שלהם הכי קרובה לאמת התנכי״ת. הרבה הרבה יותר מהגישה החרדית הקלאסית.

הם למדו את תורת ד׳, למדו תנ״ך, הסיקו מסקנות, והם מיישמים. ילדים לבד. ללא פחד ומורא. מיישבים את גבעות ארץ ישראל, לומדים שם ביחד תנ״ך ורבי נחמן, גמרא והרב קוק, והם הכי מזכירים לי את הנערים היהודיים מלפני אלפיים שנה ויותר. הנערים של ימי התנ״ך והמקדש.

איך אומרים חילונים? אני דתי בלב. ובכן חברים, אני נער גבעות, בלב", סיים ראטה.

"שישמעו קולות שונים שיש בהם נקודת אמת"

בשיחה עם הקול היהודי הוא מסביר את מה שעומד מאחורי השינוי שמתחולל לדבריו בחברה החרדית, ואומר כי דווקא מהציבור "החרד"לי" צומחת הבשורה.

"יש משהו מאוד גדול שקורה בדור שלנו - היפתחות לשונה. אפשר לקורא לזה פוסט מודרניזם או  שמות אחרים, אבל איך שלא תסתכלו על זה, ריבונו של עולם מסדר פה משהו. שישמעו קולות שונים שיש בהם נקודת אמת", הוא אומר.

"הציבור החרדי מאוד צמא לאמירה יותר רחבה, אמירה שמתייחסת לחיים עצמם. היו רגילים ב-70 שנים האחרונות לעסוק רק בהיבט של הלימוד ולא לחלק הנפשי של התורה, מחשבת ישראל, החיבור הנפשי עם המצוות וביטוי ליצירה, לארץ ישראל כל מיני דברים שהיו דווקא אצל הרב קוק.

אבל בשנים האחרונות נוצרה מהפיכה גדולה ממש. כשאני הייתי בישיבה עם מאות בחורים היו עלי המון דיבורים וויכוחים והיום אני פוגש את אותם חברים שבאים מתוך החסידויות ואפילו מסטאמר והם אומרים לי תשמע, דיבורים שאמרת לפני חמש שנים ואמרנו שאין סיכוי שמישהו יקשיב לך, היום בתוך החסידויות הכי סגורות מדברים עליהם".

ראטה עצמו נותן מענה לציבור רחב, בעיקר של צעירים מהעולם החרדי. הוא לא מפחד לגעת בשלל נושאים ולקרוא תיגר על מוסכמויות חברתיות, ולצד זאת הוא דבק בהלכה ובעבודת ה'. בקרוב הוא אף עתיד להוציא לאור ספר שכתב מטוריו.

"הדור השלישי"

"אנחנו היום בדור השלישי. בדור של הקמת המדינה כל אחד היה עסוק בלבנות את הציבור שלו והמוסדות שלו, אם זה החילונים או הדתיים לאומיים או החרדים. הדור השני היה עסוק בלבסס, ואנחנו רואים את הדור השלישי שכבר מוכן לקום ולשאול שאלות.

בציבור הדתי לאומי הרבה לקחו את זה למקום של להיות "חרד"לים", להתחזק בעבודת ה', ובציבור החרדי זה מתחיל להתעורר. נוער שגדל על כך שאסור לשאול שאלות מתחיל לשאול שאלות ורואה שדווקא הרבה מהמענה מגיע מהציבור הזה החרד"לי".

מענדל תולה את הדברים דווקא מהבית מסבו האדמו"ר משומרי אמונים זצ"ל שנסתלק לפני כ-6 שנים.

"אם תשאל מאיפה אני שואב את זה סבא שלי שהיה אדם קדוש, והיה איש ארץ ישראל השלימה. הוא היה מדבר מזה כל הזמן. אבא שלי אמר לי פעם שאם סבא לא היה אדמו"ר הוא היה הולך להצביע כהנא, ובשנים האחרונות בתקופת כהונת אובמה הוא כמעט כל סעודה שלישית מקלל את אובמה כי לא הרשה לבנות בירושלים.

אחת השיחות האחרונות שלי איתו לפני פטירתו הוא שמע שאני קצת מחובר לענייני הרב קוק וקרליבך אז הוא אמר לי ביקורת אבל הוא אמר לי דע לך שאני יודע מה אתה מחפש שם אצל החרד"לים נכנסים אלי לפעמים ויש שם המון נשמות גבוהות".

"הגאולה צומחת"

"יש פה משהו משיחי", הוא אומר על השינוי בקרב נוער חרדי. "מדברים על מושגים כמו מקדש ונבואה וארץ ישראל וגאולה. ודבר שני יש גם התפקחות בנושאים הפוליטיים. בעוד שלפני אוסלו וההתנתקות היה דיבור שזה פיקוח נפש לעשות הסכמים או דברים כאלה, היום גם הציבור במדינה בכלל וגם החרדים נהיו יותר ימניים והבינו שפנינו לגאולה וארץ ישראל השלמה ומשיח".

"אני עצמי עשיתי בחודשים האחרונים מסע עם חברים והיינו ביצהר ובכוכב השחר והחבר'ה אומרים לי וואו - איזה יהודים עובדי ה'. בציבור החרדי לא מילאו את הנפש בעוד מימדים חוץ מאביי ורב פפא. אביי ורב פפא זה גיוועלד – קודש קודשים, אבל הנפש צריכה עוד חלקים כמו מחשבת ישראל. ודווקא הציבור החרד"לי הם אלו שעומדים היום ושיש להם אמירה לאתגרים של הדור.

והחרדים היום לפחות 50 אחוז בארץ ובאמריקה יש 80 אחוז שנחשפים לאינטרנט. זה המענה לנושאים שלא מדברים בישיבות. הנוער יש לו המון שאלות אתם לא מתייחסים לא מביאים אמירה.

מנדל מספר כי במקביל לגעת נערי הגבעות לישיבת בעלזא שמע על אירוע נוסף שריגש אותו – תלמוד תורה חסידי ממונסי ארה"ב, שערך אירוע פרידה לאחד הילדים שעלה עם משפחתו לישראל. "עשו לו אירוע ואפילו שמו דגל ישראל וזה חידוש גדול שמי היה מאמין לכזה דבר, ומדובר על תלמוד תורה שלומדים בו ילדים של עסקנים חשובים, והכל בא מתוך קדושה ועבודת ה'.

כשאני ראיתי את זה שהגיעו נערי הגבעות לישיבת בעלזא אמרתי וואו. ואני גם הצעתי לישיבה אחרת ושלחתי לראש הישיבה והמלצתי לו על האתגר להזמין אותם. אבל הוא אמר לי תקשיב אנחנו באותו ראש אבל בגלל שיש לאנשים דעות קודמות עלי ועל הישיבה אז אני מפחד שיבואו לכאן.

אבל למרות שמפחדים אני ראיתי את הישיבה בבעלזא והתלמוד תורה במונסי ואני אומר יש תקווה לעם ישראל. יש אנשים פסימיים כי יש המון נפילות רוחניות, אבל מי שיש לו טיפה עיניים בראש וקצת פרספקטיבה מבין שזה מתחיל. כמו שהציונות התחילה, כך הגאולה צומחת. לפעמים אני רואה את הדברים האלו ובוכה מהתרגשות".

זה הזמן!

הפרויקט מוגבל בזמן, אם לא נגיע ליעד - כל הכסף שגייסנו עד כה ילך לטמיון. הצטרפו עכשיו להקמת מערכת תחקירים שתשפיע במציאות הרבה יותר.

יש תשורות שוות ומעניינות - אל תפספסו!

היכנסו עכשיו ותתמכו

תגובות (15) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד