בע"ה י"ג תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מקייטנת יד לאחים לכפר הסמוך לרמאללה

בן לאם יהודיה ואב ערבי השתתף בקייטנת יד לאחים אך נאלץ בסיומה לשוב לכפרו של אביו הסמוך לרמאללה

  • יח"צ
  • י"ב אב תשע"ט - 10:13 13/08/2019
גודל: א א א
הילד נפרד מספר התורה  (צילום: יד לאחים)
הילד נפרד מספר התורה (צילום: יד לאחים)

80 ילדים וילדות, בנים לאימהות יהודיות ואבות ערביים חזרו השבוע לבתיהם לאחר שהשתתפו במשך שבועיים בקייטנות שערך עבורם ארגון 'יד לאחים'.

 מדובר בילדים שהם ואמותיהם חזרו רק בשנה האחרונה לחיק העם היהודי, לאחר שחולצו מהכפרים הערביים בהם התגוררו, ואשר זוכים מאז לליווי הדוק של העובדות הסוציאליות ושל חונכי הארגון. 

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

הקייטנות, האחת לבנים והאחרת לבנות נערכו בשני מתחמים מושקעים, עם בריכות צמודות בכפר נופש בצפון, והילדים נהנו מתכניות ותכנים עשירים לאורך כל שעות היום ומטיולים בחיק הטבע.

בין היתר הספיקו הילדים ללמוד על ימי בין המצרים, קיבלו על עצמם אהבת חינם ויחס טוב לחבריהם והתכוננו כיאות לקראת שנת הלימודים העומדת בפתח. 

"הקייטנות נועדו לתת לילדים את מלוא תשומת הלב לה הם זקוקים יחד עם פעילות יהודית, ולאמותיהם מרחב נשימה שלו הן זקוקות בהתמודדות המורכבת שלהן כאימהות חד הוריות וכמי שזה עתה פתחו דף חדש בחייהן", אומרת גב' שורי קוסטליץ מהמחלקה להצלה מטמיעה ביד לאחים, שניהלה את הקייטנות.

אולם ילד אחד לא זכה כחבריו להמשיך בשגרת החיים היהודית לאחר הקייטנה.

מאור (שם בדוי) הינו ילד יהודי בן 11 אשר נאלץ להישאר בחזקתו של אביו הערבי, בכפר באזור רמאללה, לאחר שזה הערים על אמו והחתים אותה על מסמכים התקפים גם בחוק הישראלי ומקנים לו את המשמורת עליו. רק אחת לחודש מותר לו לפגוש את אמו למספר ימים קצובים.

האם שביקשה להקנות לבנה עוד ועוד מושגים ביהדות ורצתה לעזור לו במציאת חברים עם סיפור חיים דומה, ביקשה לנצל את אותה מסגרת קצרת מועד שבה הותר לה לפגוש את בנה בפעם האחרונה, ומיהרה לרשום אותו לקייטנת יד לאחים. 

עם תום הקייטנה נפרד מאור מחבריו בדמעות, ביודעו לאן מיועדות פניו.

גב' קוסטליץ מיד לאחים העידה כי: "עין לא נותרה יבשה בקרב הצוות ובקרב הילדים בקייטנה כשנפרדנו ממאור. יכולנו להתנחם במעט בכך שהמאבק המשפטי על עתידו עדיין לא הסתיים, כמו גם בחיבוק הגדול, בכוח ובתכנים הרבים שהוענקו לו בימים שבהם השתתף בקייטנה, שבטח ילוו אותו עד הפעם הבאה שייפגש עם החונכים שלו ועם חבריו לקייטנה".

ביד לאחים אומרים כי: "המקרה של מאור מראה לנו כי בד בבד עם השמחה והחוויה שהענקנו לילדים שהשתתפו בקייטנה, עלינו לזכור את אותם מאות ילדים יהודיים שעדיין נמצאים בשבי בכפרים הערביים ורק יכולים לחלום על חזרתם לעמם".

בארגון מדגישים גם כי למרות שמדובר במקרה סבוך, הצוות המשפטי של יד לאחים לא אמר נואש. "לא ננוח ולא נשקוט עד שנביא את הסיפור לסיומו הטוב, ומאור יחזור לאמו לצמיתות, צפויות הפתעות לטובתנו".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד