בע"ה י"ג תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

יד לאחים: הסוכנות חילקה ספר מיסיונרי לניצולי שואה

לספר ניתנה ברכתו של יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי. הסוכנות בתגובה: "ישפוט כל איש אם הספר הוא לטעמו או לא"

  • יח"צ
  • כ"ד טבת תשע"ח - 15:00 11/01/2018
גודל: א א א
כריכת הספר המיסיונרי.
כריכת הספר המיסיונרי.

בארגון יד לאחים מאשימים את הסוכנות היהודית בחלוקת ספר בעל מסרים מיסיונרים, לניצולי שואה. ביד לאחים דיווחו כי ניצולי שואה שפנו אליהם סיפרו כי באירוע מטעם 'עמותת ניצולי מחנות הריכוז והגטאות בישראל' בתל-אביב, בשיתוף עם הקרן הקיימת לישראל, קיבלו במתנה את הספר 'הגרסא של יחזקאל' מאת יואל רוזנברג.

שמו של יואל רוזנברג מוכר היטב לארגון 'יד לאחים' כמיסיונר נוצרי נודע, וגם הספר הנוכחי שזור לפי הארגון בקטעים מיסיונריים לא מעטים. לתדהמת אנשי יד לאחים, בראש הספר מופיעה ברכה אישית של יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, הממליץ על הספר ועל מחברו, במילים אלו: "הסופר ג'ואל רוזנברג סופר מוכשר וחבר נאמן של מדינת ישראל וכל עם ישראל. הוא מבין טוב את הבעיות במזרח התיכון, מבין בזה יותר טוב מכל שאר סופרים אמריקניים. בשל כך הספר הזה מאוד מרגש, נבואי ופשוט בלתי נשכח".

ביד לאחים מצביעים על קטעים קשים ביותר המופיעים בספר, שאת רובם ככולם לא ניתן לצטט כלשונם אך המכנה המשותף של כולם הוא היותם בעלי אופי מיסיונרי מובהק. כך, למשל מצוטטת אחת מגיבורות הספר כפונה אל אותו האיש בשמו ואומרת: "אני צריכה אותך. אני כל כך מצטערת שלא הגעתי אליך קודם" עפ"ל.

הרב שמואל ליפשיץ מיד לאחים פנה אל יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי במכתב המצטט את פסקאות הבישור המיסיונרי המופיעות בספר ופורש את דמות העומד מאחוריו. "הפונים אלינו", נאמר במכתב, "קבלו כי המילים שלך הכתובות על הספר, יש בהן כדי לגרום לאדם התמים לפתוח את הספר ולקרוא בו, ובכך להיות שותף למסע הצייד המיסיונרי של רוזנברג".

"הכיצד יושב ראש הסוכנות היהודית נותן המלצה לספרות מיסיונרית בוטה?", תמה הרב ליפשיץ ודורש: "בקשתנו כי תחזור בך מההמלצה על הספר, וזאת כדי שלא לתת יד למיסיונרים העושים כל שביכולתם, כדי להמיר את דתם של יהודים – לנצרות".

מיד לאחים נמסר כי הפנייה ננקטה במקביל גם אל משרד התפוצות ולקהילות יהודיות ברחבי העולם לבל ייעשה שימוש בספר זה, לנוכח ברכתו הנלהבת והתמוהה של יו"ר הסוכנות לו. "לא יעלה על הדעת שהגופים הרשמיים של מדינת ישראל נותנים יד לספר מיסיונרי בוטה", נאמר בפנייה.

מהסוכנות היהודית מסרו בתגובה: "הסופר יואל רוזנברג הוא אוואנגליסט אמריקאי שידוע, מצד אחד, בהיותו תומך נלהב של ישראל, ומצד שני בהיותו סופר רב מכר. בהיותו ידיד ותומך מובהק של מדינת ישראל, הוא התוודע לנתן שרנסקי וזכה ממנו למחמאות הכתובות בהמלצה שציטטתם. לא ידוע לנו על כל פעילות מיסיונרית מטעמו, ופעילות כזו היא ממילא בלתי חוקית בישראל ולא היה מתאפשר לו לבקר ולהתגורר בישראל אילו עסק בשידול יהודים להמרת דתם.

הוא פועל לתמוך במדינה ברוח תפיסתו הדתית, וספרו הנ"ל הוא יצירה עלילתית בדיונית ברוח דומה. איננו מתכוונים להיכנס לדיון ספרותי בנוגע לאיכותה של היצירה, וגם לא בנוגע להתאמתה לאירוע ולקהל – שאלות ממין זה יש להפנות למי שהחליט להעניק אותה במתנה. נאמר רק שהאיש וספריו אינם מטיפים להמרת יהודים בשום צורה ולפיכך אינם נחשבים למיסיונרים באופיים. מעבר לכך, ישפוט כל איש אם הספר הוא לטעמו או לא."

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד