בע"ה ז' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עמותה הנהנית בעקיפין מתקציב המדינה מנהלת קמפיין פוליטי

פרסום ראשון: עמותת סיכוי מפרסמת קמפיין שמטרתו לעודד את המגזר הערבי להצביע לחברי הכנסת הערבים. "הקול שלך יכריע את הבחירות"

  • יהודה פרל
  • ב' אלול תשע"ט - 11:01 02/09/2019
גודל: א א א

פרסום ראשון בקול היהודי: "#יודע_איפה_הקול_שלי", זהו האשטאג שייצרו בעמותת סיכוי כחלק מהפעילות שלהם לקראת הבחירות הקרובות לכנסת ה-22, ויחד עם פרסומים נוספים נראה שהעמותה לכאורה מעודדת להצביע לחברי כנסת ערביים.

בשנים האחרונות, על רקע חשיפות של התבטאויות קיצוניות של חברי כנסת ערביים, בפרט מהרשימה המשותפת, נשמעים קולות גם במגזר הערבי על כך שחברי הכנסת הערבים עסוקים בנושאים לאומניים ודאגה ל"פלסטינים", במקום עיסוק בבעיות של אזרחי ישראל הערבים.

לתכנים הייחודים והמקוריים של הקול היהודי - הורידו את האפליקציה שלנו >>

הירשם לתפוצת המייל של הקול היהודי >>

בעקבות כך, התפרסם קמפיין של עמותת סיכוי ברשתות החברתיות, הפונה למצביעים הערבים וקורא להם להצביע לחברי כנסת ערבים.

במודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק והטוויטר של עמותת סיכוי, ועליה הלוגו של 'סיכוי', נכתב כי 97% מהצעות החוק שהגישו הח"כים הערבים בקדנציות האחרונות בכנסת, התמקדו בשיפור חייהם של האזרחים הערבים בישראל. רק 3% מהצעות החוק שהגישו, נוגעות ל"נושאים לאומיים ולכיבוש".

באותה מודעה הוצגו תמונותיהם של חברי כנסת מהרשימה הערבית המשותפת, כמו הח"כית הטרייה היבא יזבק שעוררה סערה לאחרונה ועוד. לצדם, הוצג גם חבר הכנסת לשעבר עיסאווי פריג' ממרצ המוצב במקום ה-6 ברשימת המחנה הדמוקרטי. במודעה לא הוצגו תמונות של מועמדים מסיעות נוספות, כמו שאדי חלול מישראל ביתנו ועוד.

בעמותת סיכוי כתבו סמוך למודעה, כי "זו לא רק זכותם אלא חובתם – הן כחלק מהעם הפלסטיני והן כמנהיגים המחוייבים לקידום צדק ושלום".

    | "תמכו בח"כים הערבים... הקול שלך יכריע את הבחירות"

בפוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק והטוויטר של העמותה, מבקשים בעמותת סיכוי להסביר לגולשים על הפעילות של חברי הכנסת מהרשימה הערבית המשותפת בנושאים אזרחיים עבור הערבים בישראל. "האמת היא, שהח"כים הערבים מובילים בשימוש בשאילתות כמעט פי 2 מכל שאר המפלגות".

לסיום הפוסט כתבו ב'סיכוי': "רוצים חברי כנסת שדואגים לחברה העברית ופועלים כדי לקדם אותה? תמכו בח"כים הערבים, חזקו את כוחם והתנגדו לשקרים של הימין".

בסרטון אחר שפרסמו ברשתות החברתיות, הציגו אנשי עמותת סיכוי אמירות שונות מהשר ארדן, מראש הממשלה נתניהו, השר לשעבר משה יעלון, אביגדור ליברמן ועוד. אותם אמירות עסקו בכך שחברי הכנסת הערבים פועלים אך ורק בנושאים לאומניים ואינם דואגים לאזרחים הערבים. מנגד, ביקשו בעמותת סיכוי לחשוף כי מדובר בשקר, לטענתם.

"הימין משקר ומשקר כי הוא מפחד מהקול שלך. כי הקול שלך יכריע את הבחירות הקרובות", נכתב בסרטון.

   | הפרסומים – בניגוד לכאורה לתנאי קבלת זיכוי מס על תרומות

עמותת סיכוי הוקמה לפני קרוב ל-30 שנה והיא פועלת בכדי "ליצור מציאות של חברה משותפת ושוויונית" בין יהודים לערבים בישראל. העמותה נהנית מתקציבים בגובה של למעלה מ-7,000,000 (שבעה מיליון) שקלים, נכון לשנת 2018.

רוב ההכנסות של העמותה מגיעות מתרומות מחו"ל, בין היתר מהאיחוד האירופי, מהממשל בארצות הברית, מקרן רוזה לוקסמבורג הגרמנית ועוד.

בשנה הלועזית הקודמת, נהנתה העמותה מתרומות הגבוהות ממיליון שקלים שהגיעו מתורמים בישראל. בישראל, זכאית עמותת 'סיכוי' לזיכוי מס לתרומות, לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה. הווי אומר, שהעמותה נהנית מתקציבים ממשלתיים.

לפי כתב ההתחייבות עליו חותמת עמותה המבקשת להעניק לתורמיה בישראל זיכוי מס בגין תרומות לעמותה, עליה להימנע מפעילות מפלגתית. "לא לסייע בין במישרין ובין בעקיפין לפעילות מפלגתית".

בחוק v15 שאושר בכנסת לאחרונה, הוטלה הגבלה על פעילות להצבעה בעד או נגד מפלגה או מועמד ספציפי, החל מסכום כסף בגובה מסוים. מותר לעודד הצבעה כללית אם הדבר עומד במטרות הארגון, אך בתנאי שאין בדבר קריאה או עידוד להצביע למועמד או מפלגה ספציפית.

יש לציין, כי ג'אבר עסאקלה, מי שהיה מנכ"ל שותף בעמותת סיכוי לשעבר, מועמד היום במקום ה-12 לכנסת ברשימה הערבית המשותפת. הוא התמודד בבחירות גם לכנסת ה-21.

בתגובה לדברים, ביקשו בעמותת סיכוי להכניס את התגובה המלאה כלשונה: "אמג׳ד שביטה ורון גרליץ, מנכ"לים שותפים בעמותת סיכוי, מסרו בתגובה כי עמותת סיכוי מקדמת שוויון ושותפות בין האזרחים הערבים והיהודים בישראל. סיכוי מאמינה שחברה משותפת כוללת השתתפות פוליטית ומעודדת את האזרחים הערבים לצאת להצביע ולהשמיע את קולם".

עוד אמרו, כי "סיכוי מעולם לא תמכה במפלגה מסויימת ולא קוראת לבחור באף מפלגה. הימין כבר שנים מספר סיפור שקרי נגד הנציגים הלגיטימיים של האזרחים הערבים ואנו בעמותת סיכוי, שעובדים צמוד ובאופן מקצועי עם חברי הכנסת הערבים בועדות המקצועיות, מספרים לאזרחים הערבים את מה שהתקשורת לא מסקרת, שחברי הכנסת הערבים מהמפלגות השונות פועלים באינטנסיביות למען החברה שלהם והגיעו להישגים ענפים", אומרים ב'סיכוי'.

- מילה אחרונה לסיום -

בכתבה הזו שקראת כעת הושקעו שעות רבות של מחקר, איסוף נתונים, אימות המידע, כתיבה ועוד.

עיתונות עצמאית זקוקה למימון כדי לפעול - בא ועזור לנו להשמיע קול יהודי ברור וללא פחד.

לתרומות לחץ כאן >>

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד