בע"ה י"א סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עשר שנים נמשך הליך משפטי על הדבקת סטיקר

לפני עשור צולם רכבו של נריה אופן כשעליו הסטיקר "אין ערבים - אין פיגועים". השבוע באה אל סיומה סאגה משפטית בה הצליחו המשטרה ובית המשפט לדלג מעל כל מכשול אפשרי במטרה להרשיע את אופן.

  • יהודה פרל
  • י"ג אדר תשע"ב - 12:03 07/03/2012
גודל: א א א
[caption id="attachment_15313" align="alignleft" width="214" caption="נריה אופן (הקול היהודי)"]
לפני עשור צולם רכבו של נריה אופן כשעליו הסטיקר "אין ערבים - אין פיגועים". השבוע באה אל סיומה סאגה משפטית בה הצליחו המשטרה ובית המשפט לדלג מעל כל מכשול אפשרי במטרה להרשיע את אופן.
השבוע הסתיימה בבית משפט השלום בירושלים סאגה משפטית ארוכת שנים, שנסובה סביב דבקית, סטיקר בלעז, שנצפה על רכבו של נריה אופן.
תחילתה של הפרשה לפני כעשור, בימים בהם פיגועים בכבישי יהודה ושומרון, ואוטובוסים מתפוצצים ברחבי הארץ היו תופעה שכיחה למדי.
באחד הימים, צולם רכבה של משפחת אופן נוסע בכביש 60 כעליו מתנוסס סטיקר הנושא את הכיתוב "אין ערבים - אין פיגועים", סטיקר פופולרי באותם ימים.
נריה אופן, פעיל מוכר מהשומרון, הוזמן למשטרת מרחב שומרון, שם נחקר בחשד לגזענות. אופן הוזהר כי הסטיקר אינו חוקי, ואכן - מיד עם צאתו מהתחנה, הסיר אופן את הסטיקר מעל רכבו.
מאז אותו מקרה זניח, חלפו כארבע שנים, ואופן היה סבור כי התיק נסגר מעילה זו או אחרת. אך מכתב שהגיע לביתו של אופן בו הוזמן לבית משפט להקראת כתב אישום בחשד להסתה, הבהירה לאופן כי טעה. 70 תיקים שנחקרו בחשד דומה במהלך אותם ארבע שנים נסגרו, תיקו של אופן לא.
אופן דרש לקיים שימוע בטרם יוגש כתב האישום. אולם טענותיו כי הוא כלל לא נהג ברכב, כי ישנם אלפי רכבים מעוטרים באותה מדבקה, כמות התיקים באותה עבירה שנסגרו וכי באותה עת טרם תוקן החוק בעניין ההסתה לגזענות, לא שכנעו את המשטרה לחזור בה מכוונתה. גם העובדה שאופן הוריד את המדבקה כשהודע לו כי היא אינה חוקית אינה הזיזה את המשטרה מלדבוק בכתב האישום.
בסופו של משפט ארוך שהתקיים באולמה של השופטת שולמית דותן, הורשע אופן ונגזרו עליו 140 שעות שירות למען הציבור.
אופן שלא השלים עם הגזירה ערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. תשובת המחוזי התעכבה זמן רב, ובתשובה לפנייתו של אופן לברר את סיבת העיכוב נמסר לו כי לכשתתקבל תשובה היא תועבר אליו.
שנה נוספת חלפה לה, לפני שקיבל אופן טלפון נזעם ממשטרת אריאל. במשטרה טענו כי לאופן הוצא צו מעצר, מאחר ולא ביצע את שעות השירות שהוטלו עליו.
"רק אז התברר לי", מספר אופן, "כי בית משפט המחוזי דחה את הערער שהגשתי, ואף אחד לא טרח לעדכן אותי".
הפעם גילתה המשטרה התחשבות. בשל העובדה כי אופן פעל בתום לב, ובשל לידת ביתו של אופן (השמינית במספר), הגיעו התובעת והסנגוריה להסכמה לפיה יתייצב אופן לפני בית המשפט, ויצהיר כי הוא מודע לפסק הדין, וכי יבצע את המוטל עליו.
כשהתייצב השבוע אופן כמסוכם באולם בית המשפט, נוכח לדעת כי גם לפרץ החביבות הפתאומי יש גבול. השופטת דותן, שבינתיים הספיקה להתמנות לנשיאת בית המשפט,  נזפה בתובעת על שהגיע לסיכום שכזה. לשיטתה של כבוד השופטת, היה על המשטרה לעצור את אופן ולהביאו לבית המשפט כשהוא באזיקים.
השופטת לא נרגעה לפני שהטילה על אופן 10 שעות נוספת - על "התחצפותו" כהגדרתה, לאחר שקבל על יום עבודה נוסף שהפסיד.
לאופן - שמאחוריו כבר 8 צווי מעצר והרחקה מנהליים, זוהי רק עוד פסקה במגילת הרדיפות מצד השלטונות. רדיפות, שסופם לא נראה באופק.
עוד בנושא:
תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד