בע"ה י"ב תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פרס היצירה התורנית לרב גינזבורג – השמאל מתקומם

פורום תג מאיר מבקש לפסול את הענק הפרס לרב גינזבורג וגורמים שונים מפעילים לחץ על חברי ועדת הפרס. השר סמוטריץ' הבטיח לכבד את הטקס בנוכחותו וחברים בועדה הבהירו שהפרס יינתן

  • ט"ו תמוז תשע"ט - 18:36 18/07/2019
גודל: א א א
(צילום: אברהם שפירא)
(צילום: אברהם שפירא)

הקתדרה לתורה ולחכמה בגבעת שמואל תערוך ביום חמישי בעוד כשלושה שבועות (ז' מנחם אב. 08/08) יום עיון בנושא 'חסידות, קבלה וגאולה' ובסיומו יוענק הפרס השנתי ליצירה תורנית לרב יצחק גינזבורג שליט"א.

הועדה שבחרה ברב גינזבורג כחתן הפרס לשנת התשע"ט, נימקה את החלטתה ב-6 סעיפים שכללו בין היתר את פריצת הדרך שעשה הרב גינזבורג בתחומים שונים ומגוונים, תחת הכותרות: תורת הנפש, תורת החשבון העברי, תורת הייחודים, נשמת ההלכה, בעל מנגנן ואולם ללא ספק, כלשונם.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לאנדרואיד >>

"גולת הכותרת של כל מפעליו הינה בכך שהביא ומביא לידי ביטוי מעמיק את תורת החסידות שיסודה בתורת הנסתר הקדומה, המעשירה ביותר את עולמנו הרוחני, ואת החזון הגאולה המאתגרת", כתבו חברי ועדת הפרס.

אלא שיש מי שהתקומם למשמע הדברים.

יו"ר פורום 'תג מאיר' אש השמאל גדי גברייהו, אביו של מנכ"ל ארגון שוברים שתיקה, פנה במכתב עם בקשה דחופה "לשקול מחדש" את הענקת הפרס לרב גינזבורג.

   | חברים בועדה לא נרתעים: "יוצר מחונן, גאון על פי כל קנה מידה"

את המכתב שיגר גבריהו למשרד החינוך, לעיריית גבעת שמואל, למועצתה הדתית המקומית ולקתדרה לתורה ולחכמה, החתומים על אירוע הענקת הפרס. בין יתר טענותיו של גבריהו צוטטו קטעים חלקיים משיעור שהעביר הרב גינזבורג בישיבת פרי הארץ ברחלים לפני כשנה וחצי, לאחר רצח הרב רזיאל שבח הי"ד. מדובר על שיעור ממנו פורסם ציטוט חלקי ברדיו גלי צה"ל מייד לאחר השיעור המדובר וכבר פורסם כי לצורך הכתבה הכתבת השמיטה חלקים מהשיעור ש"הפריעו לאייטם". בזמנו, עלה לשידור שר החינוך לשעבר נפתלי בנט שגיבה את הרב גינזבורג ואמר "אני לא שמעתי מה שאתם שמעתם" והסביר מה באמת נאמר בשיעור.

בין החתומים על הענקת הפרס לחתן ה'תשע"ט: הרב יצחק שילת, הרב מאיר מזוז, הרב אליעזר מלמד, הרב שמואל יניב, הרב יהושע שפירא, הרב ד"ר יהודה יונגסטר, פרופסור שלום רוזנברג, פרוספור אליהו רייפס וד"ר שי שגב.

במכתב שכתבו ד"ר שי שגב והרב שמאול יניב, הגיבו השניים לדבריו של גבריהו כשהם מבהירים כי יעניקו את הפרס, למרות הלחצים. "נימוקי‏ ועדת ‏הפרס ‏מעידים ‏בעד ‏עצמם. הרב ‏גינזבורג ‏הוא ‏יוצר ‏מחונן, ‏בהחלט ‏גאון‏ על ‏פי ‏כל ‏קנה ‏מידה, ‏בעל ‏יצירה ‏ענפה ‏ומרשימה ‏בתחומים ‏מגוונים. ‏מעטים, אם ‏בכלל,‏ היוצרים ‏בדורנו ‏הזוכים ‏לשפע ‏רוחני ‏כזה, וראוי ‏לעודדה".

"עוד ‏ראוי ‏לציין", כתבו ד"ר שגב והרב יניב, כי "‏איכות‏ היצירה היא ‏שעמדה‏ לנגד‏ עינינו.‏ והלוואי ‏וכל ‏מגזר ‏ילמד ‏לכבד ‏איש‏ את‏ רעהו ‏כפי‏ שאנו ‏מקפידים ‏לעשות ‏כאן ‏בקתדרה". השניים, שהינם חברים בוועדת הפרס הוסיפו וכתבו: "צר‏ לנו ‏שנעשה ‏שימוש ‏בטענות ‏חסרות ‏יסוד ובסברות ‏הזויות ‏על ‏מנת ‏להשיג ‏הון ‏פוליטי על‏ ידי ‏גורמים ‏שונים, ‏בתקופת ‏בחירות‏".

   | "תג מאיר מעדיפים להשמצות מאשר הידברות"

במקומות שונים פורסם כי משרד החינוך חזר בו ומשך את ידיו מהענקת הפרס לרב גינזבורג. אולם יש לציין כי למשרד החינוך אין חלק בפרס אותו מעניקה הקתדרה, שהינה גוף פרטי שאינו כפוף למשרד הממשלתי.

מקרוביו של הרב גינזבורג מספרים, כי הם פנו מספר פעמים לאנשי 'תג מאיר' בהצעה למפגש והידברות. "לצערנו", אומרים מקורביו של הרב גינזבורג, "הם דוחים בעקביות כל ניסיון כזה ומעדיפים לנקוט בדרך של פרסום השמצות".

הירשם עכשיו וקבל את כל הכותרות החמות אליך לווצאפ! - לחץ כאן 

"מי שרוצה להבין את משנתו העמוקה והמורכבת של הרב גינזבורג, מוזמן ללמוד את ספריו ולשמוע את שיעוריו (המתפרסמים בקביעות בעלון "ואביטה"). אנו שמחים שחברי ועדת הפרס אינם נרתעים מהמסע המתוקשר נגד הרב ויודעים להעריך את תורתו".

   | סמוטריץ': "אני אגיע לכבד ולברך את הרב גינזבורג"

לקול היהודי נודע כי גורמים רבים מבקשים להפעיל לחץ כבד על חברי ועדת הפרס, בכדי שאלו ימנעו את הענקתו לרב גינזבורג.

בצעד אמיץ, בייחוד לפני תקופת בחירות, הצטרף גם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי, שהבטיח לבוא לאירוע לכבד ולברך את הרב גינזבורג.

"פשוט לא יאמן", כתב השר סמוטריץ'. "אנשי שמאל קיצוני מקבלים כאן פרסים על ימין ועל שמאל (בעיקר שמאל) וזה בסדר, אבל לימין אסור".

"הרב גינזבורג הוא גאון ותלמיד חכם עצום עם יצירה תורנית בהיקפים בלתי נתפסים. לא חייבים להסכים איתו על כל דבר כדי להאמין שהוא ראוי לפרס. אני אגיע בעז"ה לטקס כדי לכבד ולברך אותו!".

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד