בע"ה ט' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קרן קיימת לישראל או לעזה?

קק"ל תרמה לערביי עזה 8,000 עצים להגברת ייצור הדבש. הדבוראים מעוטף עזה עדיין מתחננים לפיצויים על הכוורות שנשרפו

  • דוד אור שחר
  • כ"ח אדר תשע"ט - 11:40 05/03/2019
גודל: א א א
כוורות בוערות בקיץ (מימין) תעודת ההוקרה (משמאל) (צילום הכוורות: אלון סגרון. תעודת ההוקרה: קק"ל)
כוורות בוערות בקיץ (מימין) תעודת ההוקרה (משמאל) (צילום הכוורות: אלון סגרון. תעודת ההוקרה: קק"ל)

קק"ל: קרן קיימת לעזה?

קרן קיימת לישראל, שהוקמה לפני כ-118 שנה כאמצעי לאיסוף כספים מיהודים לשם קניית קרקעות בארץ ישראל והכשרתן להתיישבות יהודית, שינתה מזמן את פניה, אולם כעת מתברר כי קק"ל מכריזה בריש גלי על לא פחות מאשר תרומת עצים בעשרות אלפי שקלים לערביי עזה, אשר עסוקים בימים אלו בפעולות טרור כנגד מדינת ישראל ותושבי עוטף עזה.

על פי הודעה של דוברות קק"ל, משתלת קק"ל בגילת אירחה השבוע את עמאד גזאל, דבוראי ערבי מרצועת עזה, שהגיע להעניק לקק"ל תעודת הוקרה.

בתעודה מודים הדבוראים הערבים מהרצועה על תרומת העצים הצופניים (עצים המייצרים צוף) שנשלחו מקק"ל בשנים האחרונות. "בזכות העצים", אומרים בקק"ל, "הצליחו בעזה להציל את הכוורות ולספק מזון לדבורים".

העצים שנתרמו על ידי קק"ל במהלך השנים האחרונות נשתלו ברצועה כמקור להזנת מרעה הדבורים בעזה. בתעודת ההוקרה נכתב בין היתר: "אנו באגודת הדבוראים של הרשות הפלשתינאית מודים לקרן קימת לישראל על הצלחת ושימור פעילותנו בעזרת התרומה הנדיבה של הארגון". 

פבלו צ'רקסקי, מנהל משתלת קק"ל בגילת, מסר כי "אנו בקק"ל מסייעים רבות למשק הדבוראים באזור הדרום, כולל לעיתים גם לאזרחי עזה... שמחנו כמובן לקבל את תעודת ההוקרה המציגה זווית נוספת של סיוע ועזרה לשכנינו הפלשתינאים. סייענו לדבוראים בהתאמת העצים הנכונים שיפיקו מצד אחד צוף לדבורים אך בו-בזמן שיהיו מספיק חזקים לעמוד בתנאי מזג האוויר הקשים בדרום וברצועת עזה. מהלך זה הוא דוגמה נהדרת לשיתוף הפעולה בין חקלאי הדרום, ולערבות ההדדית בינינו לבין שכננו ברצועה".

   | נזקים אדירים לדבוראים בעוטף עזה

בקיץ האחרון, טרור הבלונים והעפיפונים שניהלו ערביי עזה גרם לנזק אדיר לכוורנים היהודים תושבי עוטף עזה.

מאות רבות של כוורות נשרפו ודבש רב ירד לטמיון יחד עם הדבורים שייצרו אותו.  

"לצערי, רוב שטחי המרעה בהם אני מציב את הכוורות בעוטף עזה נשרפו, מדובר במאות דונם של שטחי צוף המשמשים כמזון לדבורים, כ- 23 כוורות נשרפו כליל ולא אוכל לשקמן ומאות כוורות נוספות נמצאות בסכנה בכל רגע מהצתה נוספת. מדובר באובדן הכנסה שלא נוכל להשיבו", אמר אז ניצן, דבוראי וותיק בעוטף עזה.

בועז כנות, יו"ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל ודבוראי שכוורותיו נשרפו אמר בתקופת השריפות: "אנו נמצאים בעונת רדיית הדבש, בה, לאחר חודשי עמל רבים, היינו אמורים לרדות את הדבש מהכוורות.

 השריפות האחרונות כילו עשרות כוורות מלאות דבש, רגע לפני רדייתן, מדובר בהפסד של מאות אלפי שקלים לענף ולדבוראים וכפועל יוצא גם חקלאי עוטף עזה ניזוקים, מאחר ולא נותרו לנו כוורות עם דבורים להציב בשטחי החקלאות, בכדי להאביק (להפרות) את גידולי החקלאות".

"מועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים, פועלים על מנת שכל הדבוראים שנפגעו, הן במישור הכלכלי והן ברכוש, עקב ההצתות יקבלו את הפיצוי המתאים. אנו בקשר יומיומי עם כל הדבוראים במרחב דרום ובהתאם להנחיות צה"ל, המשטרה וכיבוי אש, מסייעים בהצלת כמה שיותר כוורות".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד