בע"ה י"ט אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קרנות העסקה עבור עובדות ערביות בלבד

משרד הכלכלה והתעשייה פתח במיזם למימון עובדות ערביות ממזרח ירושלים "אזרחיות ישראל או תושבות". מסלול דומה עומד להפתח עבור בדואים מהנגב. בעל אולם: הקרנות על חשבון הציבור היהודי

  • שלום פרידמן
  • י' אייר תשפ"ב - 09:52 11/05/2022
גודל: א א א
(צילום מסך - פירסום משרד הכלכלה)
(צילום מסך - פירסום משרד הכלכלה)

הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה פתחה מסלול למענקים עבור בעלי עסקים שיקבלו למקום עבודתם ערביות ממזרח ירושלים.

על פי הנאמר בפירסום כל תאגיד או עסק מורשה למעט קבלני כח אדם, שמעסיק לפחות שתי עובדות "מהאוכלוסייה הערבית, שמתגוררות בשכונות מזרח ירושלים, ומוגדרות כתושבות או כאזרחיות מדינת ישראל", יוכל לקבל סיוע מטעם הרשות בהשתתפות בשכר העובדות למשך שנתיים.

הסכום הכולל שהוקצה למיזם עומד על 7 מליון ₪, וכל בית עסק שיעסיק לפחות 2 עובדות ערביות ממזרח ירושלים, יוכל להגיע עד לתיקרת השתתפות של 115,000 ש"ח עבור כל משרה.

מסלול דומה עומד להפתח בקרוב גם עבור העסקת עובדים בדואים מהנגב, ויש לציין כי מסלול כזה התקיים כבר לפני כשנה וכפי שנכתב בפירסום של "הרשות להשקעות" כי המסלול החדש עבור הבדואים נפתח "לאור הצלחת המסלול בשנה שעברה".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

מאיר, בעל אולם מירושלים, אומר בשיחה לקול היהודי כי לדעתו "הקרנות הללו באות על חשבון ציבורים יהודים אחרים".

"בכל השנים", אומר מאיר, "היו קרנות עבור אוכלוסיות שונות שרצו לשלב אותם במעגל העבודה, אבל כשהתקשרתי לשאול אם יש קרנות גם עבור נשים חרדיות אמרו לי לא, זה רק לנשים ערביות".

"אני מחזיק כמות גדולה של עובדים, כשרבים מהם ממשפחות אברכים", מספר מאיר, וללא סיוע מהמדינה בהעסקה שלהם מאד קשה להחזיק אותם, כי בענף של בעלי האולמות להחזיק עובדים במשרה מלאה, כשהעסקה שלהם מאד נזילה, כי יש תקופות בשנה כמו שלושת השבועות או חגים שבהם אין עבודה, ואם אתה רוצה לעזור לפרנס משפחות כשהבעל הוא אברך ולומד תורה, צריך עזרה. אולם חתונות", מסביר מ' "זה עסק שפועל רק 150 יום בשנה".

"עכשיו", מסיים מ', "בגלל שאין קרנות כאלה אלא רק עבור ערביות, אז אני לא יכול להחזיק ולתמוך במשפחות אברכים".

בתגובה לפניית הקול היהודי נמסר ממשרד הכלכלה והתעשייה כי הרשות להשקעות מפעילה מגוון מסלולי סיוע שתכליתן השקעה בהון האנושי. מסלולים אלו נועדו לעודד מעסיקים לקלוט עובדים חדשים לשוק העבודה , לצד שמירה על מצבת כח האדם הקיימת, באמצעות מנגנון של השתתפות בשכר".

לדברי המשרד, המסלול לעידוד העסקת עובדות ממזרח ירושלים נקבע בהחלטת ממשלה מלפני כ-4 שנים הקובעת כי "על מנת לתמרץ מעסיקים להעסיק עובדות ממזרח ירושלים, הרשות להשקעות ולפיתוח התעשייה והכלכלה במשרד הכלכלה והתעשייה תיתן למעסיקים סיוע עבור קליטת עובדות ממזרח ירושלים בהתאם להוראות תכנית סיוע לקליטת עובדים נוספים בישראל". המשרד ביקש גם להבהיר כי "הסיוע במסגרת מסלול זה ניתן למעסיקים בגין העסקת עובדות שהינן אזרחיות או תושבות בלבד".

עוד נמסר כי "האוכלוסייה היהודית כלולה במסלולי ההון האנושי כאשר מדובר בעובדים עם מוגבלות, הורים יחידים, חרדים  (במסגרת מסלול סיוע הוראת מנכ"ל 4.17 שצפויה להתפרסם בקרוב) או עובדים המתגוררים באזורי עדיפות לאומית (במסגרת מסלול סיוע הוראת מנכ"ל 4.18 שכר גבוה באזורי עדיפות וירושלים שצפויה להתפרסם ברבעון הקרוב)".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 48 מהשבוע האחרון