בע"ה כ"א תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רוצים למכור רק ליהודים? יד 2 תסרב לפרסם

​תושב בנימין ביקש למכור גדיים ליהודים. באתר יד 2 סירבו לפרסם. עו"ד צפורי: "כל אדם רשאי להחליט עם מי הוא מעוניין לסחור"

  • אלחנן גרונר
  • י"ט שבט תשע"ט - 08:00 25/01/2019
גודל: א א א
הגדיים של אבישלום לוי (באדיבות המצלם)
הגדיים של אבישלום לוי (באדיבות המצלם)

אתר "יד2" סירב לפרסם מודעה של תושב בנימין שביקש למכור גדיים ליהודים בלבד.

בשיחה עם הקול היהודי סיפר אבישלום לוי, תושב בנימין, על הענין.

"פרסמתי מודעה על גדיים למכירה, וכמעט כל מי שפנה אלי היו ערבים. ממש הפציצו אותי בטלפונים והייתי צריך לדחות אותם. כשאני מאכיל את הגדיים אני אומר "לכבוד שבת קודש", אז למכור אותם לערבים?", אומר לוי. "לכן פרסמתי מודעה חדשה ובה כתבתי שהמכירה ליהודים בלבד".

אלא שתשובת "יד2" היתה כי המודעה לא אושרה "עקב התוכן במודעה שאינו עומד בנהלי אתר יד2".

לכאורה מדובר בהפליה אסורה על רקע השקפת עולמו של המפרסם, שכן האיסור על הפלייה בשירותים ומוצרים הוא על נותן השירות להפלות במתן השירות.

במקרה זה אתר "יד2" מעניק שירותי פרסום, ומפלה לכאורה את לוי על רקע דעותיו והשקפת עולמו.

לפני מספר חודשים פרסמנו בקול היהודי מקרה דומה כאשר אתר פרסום מכרזי העבודה 2fix סירב לפרסם הודעה של לקוח שציין בהודעתו כי הוא מעוניין בשיפוץ ב"עבודה עברית".

באתר טענו כי מדובר במודעה מפלה שהם מסרבים לפרסם, אלא שעו"ד אורי צפורי, מי שליווה את אתר "לוח עבודה עברית" במאבקו המשפטי מטעם תנועת "דרך חיים", טען אז בשיחה עם הקול היהודי כי מפעילי האתר טועים מבחינה משפטית וכי דווקא הם מפלים לכאורה, דבר שנכון גם למקרה זה עם אתר יד2 הטוען טענות דומות.

"באתר טועים", מסביר צפורי בשיחה עם הקול היהודי. "ראשית, ההודעה שביקש אותו אדם לפרסם איננה מודעה מפלה. כל אדם בישראל רשאי להחליט עם מי הוא מעוניין לסחור, גם משיקולים שהם לחלוטין לא ענייניים כגון דת, לאום וכיו"ב".

"איסור הפליה נוגע רק לגופים ציבוריים או ציבוריים למחצה, ולא לאנשים פרטיים", מדגיש צפורי. "אם האתר היה בעצמו מפלה גולשים מחמת מוצאם הדתי/לאומי הרי שהוא אכן היה מפלה, אבל כאשר האתר רק מאפשר לגולשים לפרסם מודעות, הוא אינו מפר את החוק כאשר הוא מפרסם את הדרישות האישיות של אותו גולש.

האתר בעניין זה משמש כעין מתווך המשקף את דרישת הגולש, שהוא אדם פרטי. בעניין דומה דחתה רשמת המתווכים את בקשת האגודה לזכויות האזרח להורות למתווכי נדל"ן כי אסור להם לתווך את דרישות הלוקח שלהם, ככל שדרישות אלו כוללות התייחסות לדת והלאום של הקונים הפונטציאליים. בתשובתה הבהירה רשמת המתווכים כי לכאורה על פי הדין הקיים אין מניעה בכך", מציין צפורי.

באתר "יד2" מסרו בתגובה לקול היהודי: "כראוי לפלטפורמת הסחר המובילה בישראל, איננו מאשרים מודעות בעלות תוכן מפלה. במודעה להלן כתב המוכר במפורש שהוא מעוניין למכור ליהודים בלבד, קרי אפליה על פי דת. עם הסרת התנאי המפלה, נשמח לאשר את פרסום המודעה באתר".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד