בע"ה י"ז אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שמים רגל לעולים

בשבוע הבא, חג הסוכות, ניפגש כולנו בירושלים, בבית המקדש – ולמצער, ליד שרידיו. שמחה ועצב משמשים בערבוביה במקום הקודש החרב, אליהם מצטרפת לאחרונה דאגה ממצב השליטה היהודית בעיר העתיקה ובירושלים רבתי. לאחרונה נראה כי השליטה באזור נשמטת מידי משטרת ישראל ועוברת לידי הערבים יותר ויותר.

  • י"ג תשרי תשע"א - 20:45 21/09/2010
גודל: א א א

\
r\n[caption id="attachment_532" align="alignleft" width="300" caption="סיבוב שערים. (הקול היהודי)"]סיבוב שערים. (הקול היהודי)

בשבוע הבא, חג הסוכות, ניפגש כולנו בירושלים, בבית המקדש – ולמצער, ליד שרידיו. שמחה ועצב משמשים בערבוביה במקום הקודש החרב, אליהם מצטרפת לאחרונה דאגה ממצב השליטה היהודית בעיר העתיקה ובירושלים רבתי. לאחרונה נראה כי השליטה באזור נשמטת מידי משטרת ישראל ועוברת לידי הערבים יותר ויותר. ביטוי אחד של אבדן השליטה הזה הוא סיבוב השערים, שמשלים בסוכות הזה תשע שנות פעילות. תשע שנים התקיים האירוע כסדרו, למעט בחדשי הרע-מדן, אך בשבעת החדשים האחרונים התקיימו שלשה סיבובים בלבד! היתר בוטלו על ידי המשטרה.

[flashvideo autostart=false file=https://www.hakolhayehudi.co.il/wp-content/uploads/2010/09/rav-eliyahu-sivuv-shearim.flv /]
הרב מרדכי אליהו זצ"ל בסיבוב השערים.באדיבות 'אל הר המור'

רגל לעולים

בראש חודש אב האחרון, התקיים האירוע הגדול ביותר בתולדות סיבוב השערים, למעלה מעשרת אלפים משתתפים. "האירוע נולד בין השאר בשל הפגיעה המתמשכת בסיבוב השערים בשנה האחרונה" אומר הרב יוסי פלאי, מנחה סיבוב השערים. "לפני שנה היה חילופי גברי בפיקוד המשטרה בתחנת העיר העתיקה, ודומה שמאז החלו הבעיות. הוטלו הגבלות שונות, בהתחלה בשל נימוקים בטחוניים. העצירות מול שערי ההר לקריאת מזמורי התהילים, צומצמו לשלוש בלבד. היום כבר אומרים בפירוש שהדבר נועד כביכול למנוע פגיעה במהלך החיים התקין של ערביי העיר העתיקה". ללמדך על סדר העדיפויות המשטרתי.

"הפגיעה חמורה", מציין נריה אופן, ממייסדי סיבוב השערים. "צביון סיבוב השערים – כאירוע של תפילה, נפגע, והופך לתהלוכה חפוזה. הביטולים התכופים פוגעים במספר המשתתפים, שלא יכולים לדעת מראש האם האירוע יתקיים כסדרו או יבוטל". אנשי אל הר המור אומרים כי אם יחושו שהגיעו מים עד נפש, הם ישקלו את המשך העבודה המתואמת עם המשטרה. "ואמרנו להם את זה בצורה גלויה ומפורשת".

גם כשהאירוע מתבטל, ישנם כאלו שלא מוותרים על המסורת, ומקיימים מיוזמתם "סיבוב שערים פרטי". "כדאי לדעת" אומר משה, בחור מישיבת מיר המקפיד להגיע לכל סיבוב שערים, "דווקא כשאין אירוע מאורגן ורשמי, ניתן להגיע ממש ולהתפלל בשערי הר הבית ולא לראותם מרחוק בלבד".


דרדור בטחוני חריף. המשטרה: שקט בכל מחיר

"הגדרת הפעולה של המשטרה כיום, היא שמירה על שקט בכל מחיר", אומרת לנו בשיחה תושבת כפר השילוח. "בשביל השקט צריך לשלם מחיר – אותו משלמים היהודים כמובן. בחודשים האחרונים יש דרדור חמור מאוד במצב הביטחוני שגבה כבר מספר פצועים, ולצערי הדבר מתאפשר בגלל שהשוטרים לא עושים דבר, אם בשל חוסר מוטיבציה או חשש להיפגע, או אולי בהכוונה מגבוה. רק נזכיר את שריפת הרכבים של יהודי כפר השילוח, זריקות האבנים שהפכו למעשים שבכל יום, יידוי בקבוקי התבערה וירי של זיקוקים לעבר בתי היהודים. המשטרה מגיעה לאירועים כאלו אחרי שעתיים, ולא עושה דבר, למעט פגיעה נוספת ביהודי מזרח העיר, כמו חסימת ציר הר הזיתים לשעות רבות".


אבנים על רכבו של המפכ"ל

לאחר תקופה ארוכה בה התכחשו בפיקוד המשטרה לעלייה דרסטית באירועי הטרור, ובשל לחצים כבדים מצד חברי הכנסת אריאל, בן ארי ומוזס, החליטו במשטרה לבחון את הסוגיה מקרוב. מפכ"ל המשטרה, דודי כהן זכה להתרשמות בלתי אמצעית מהמצב הקשה. "ראיתי מחלון ביתי את רכבו של המפכ"ל בזמן הסיור, סופג פגיעות של אבנים ופשוט מתחמק מהמקום", מספרת התושבת בצחוק מר. "ערביי סילוואן גאים במעשיהם, ולא חוששים לתעד ולהעלות לאינטרנט סרטונים של זריקת בקבוקי תבערה על הג'יפים של משמר הגבול".

במקביל לשליטה הנשמטת מידי המשטרה במזרח העיר והאנרכיה המתגברת, מתחזקת ההגירה המואצת של ערבים לשכונות היהודיות בבירה כפסגת זאב ונווה יעקב. שם, הבינו כבר יהודי השכונות את חריפות הבעיה והחלו לנקוט בצעדים כנגדה. כעת נותר לצפות ולראות, מי ירים את הכפפה כנגד ההשתוללות הערבית בעיר העתיקה?

ליהושע הס, ששימש בעבר מנכ"ל עמותת "אל הר המור" המארגנת את הסיבוב, יש תשובה לשאלה הזו. "הממסד, במקרה הזה – המשטרה, הולכים ונחלשים, זאת בעוד הציבור עצמו מתחזק. לפני כמה שנים השתתפו מתי מעט בסיבוב השערים, והר הבית היה מקום שאסור לדבר עליו. היום המצב אחר, האחיזה של ההר בלב העם, או ההיפך, חזקה הרבה יותר". - מה צריך לעשות? "כל אחד יכול לבוא, לסייר ולהתפלל. בשביל זה לא צריך את המשטרה. האחיזה במקום נקבעת לפי כמות היהודים שיחליטו שחשוב להם לבוא ולהתפלל. בסופו של דבר, השינוי בידיים שלנו".


ערב חג הסוכות - יריית הפתיחה להמשך הבירור

הבוקר (חמישי) ירה מאבטח למוות בשני מחבלים תושבי כפר השילוח. המאבטח נתקל במחסום מאולתר מפחי אשפה, ואבנים יודו לעברו. המאבטח ירה ופגע בשני ערבים. זהותו של אחד מהם, סאמר סרחאן - מוכרת למשטרה וגם לתושביים היהודים כאחד ממארגני ההתפרעויות. נראה כי ירי זה מהווה את "יריית הפתיחה" להמשך הבירור בסוגיית השליטה היהודית בירושלים. אנו בקול היהודי נמשיך ונעדכן בע"ה.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד