בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שר המשפטים יחליט האם להסגיר חסיד חב"ד לארה"ב

בימים אלו אמור שר המשפטים להחליט האם להסגיר לידי ארה"ב את יצחק שוחט, חסיד חב"ד המואשם בתקיפת אפרו-אמריקני במסגרת פעילותו בארגון "שמירה" בניו יורק. רבנים רבים חתמו על מכתב נגד ההסגרה

  • אלחנן גרונר
  • ז' טבת תשע"ג - 15:06 20/12/2012
גודל: א א א
[caption id="attachment_52211" align="alignleft" width="183" caption="יוסגר? יצחק שוחט"]

בימים אלו אמור שר המשפטים נאמן להחליט האם להסגיר לידי ארה"ב את יצחק שוחט, חסיד חב"ד המואשם בתקיפת אפרו-אמריקני במסגרת פעילותו בארגון "שמירה" בניו יורק. בתי המשפט המחוזי והעליון קבעו כי שוחט הוא בר הסגרה, ורבנים רבים חתמו על מכתב נגד ההסגרה

יצחק שוחט, חסיד חב"ד המואשם כי תקף כושי על רקע גזעני במסגרת התנדבותו בארגון משמר אזרחי בניו יורק, ממתין בימים האחרונים להחלטת שר המשפטים יעקב נאמן אם להסגירו לארצות הברית.

כנגד שוחט, נשוי ואב לשני ילדים, הוגש בארצות הברית כתב אישום באשמת תקיפה על רקע שנאה. לאחר שנמלט לישראל הגישה ממשלת ארה"ב בקשה להסגרתו.

לפי הנטען בכתב האישום שהוגש בבית המשפט העליון במדינת ניו יורק במחוז קינגס, לפני כארבע וחצי שנים תקף שוחט שני צעירים אפרו אמריקנים בשכונת קראון הייטס בניו יורק. השניים תיארו כי בשעה שצעדו בשכונה בשעות הערב התקרב לעברם אדם כשהוא רכוב על אופניים, התיז לעברם גז מדמיע ונמלט.

מיד לאחר מכן, עצרה בסמוך לשניים מכונית בצבע שחור ולפי כתב האישום יצא ממנה שוחט, צעק על השניים "מה עשיתם לבחור?", היכה אחד מהם מספר פעמים באמצעות אלה ונסע מהמקום. עד ראייה לאירוע רשם את מספר הרכב ומסר תיאור ממנו הורכב קלסתרון של שוחט ובעקבות כך הוצא נגדו צו מעצר.

התנדב ב"שמירה"

שוחט נמלט לקנדה ומשם הגיע לישראל. לפני כשלוש שנים הגישה ממשלת ארצות הברית בקשה לממשלת ישראל להסגירו לצורך העמדתו לדין. הסיבה לבקשת ההסגרה החריגה יחסית היא ככל הנראה עובדת היותו של הצעיר שהוכה בנו של קצין משטרה.

בעקבות בקשת ארה"ב, הגיש לפני כשנה וחצי היועץ המשפטי לממשלה עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים, במסגרתה ביקש להכריז על שוחט כ'בר הסגרה'.

אולם מתשובתו של שוחט לבית המשפט המחוזי בירושלים שדן בבקשת ההסגרה, עולה תמונה שונה, שלא עולה בקנה אחד עם כתב האישום שהוגש.

מתיאורו של שוחט עולה כי האירוע התרחש בעת שפעל במסגרת ארגון "השמירה". הארגון הוא מעין משמר אזרחי, שהוקם במטרה להגן על יהודי השכונה לאור אירועי תקיפה ואלימות שהם חווים מצד כושים.

\
r\n[caption id="attachment_52217" align="aligncenter" width="100%" caption="קראון הייטס (ויקיפדיה)"]

באותו ערב בו התרחש האירוע, הוזעק שוחט בידי מוקד הארגון לאחר שהגיע דיווח על שני צעירים כושים התוקפים יהודי חרדי. שוחט הביא חיזוק מעדותם של שני הצעירים שסיפרו כי מי שתקף אותם עם אלה שאל "מה עשיתם לבחור הזה?".

עורך דינו של שוחט טען כי מהעדויות בתיק עולה כי שוחט היכה את אחד הצעירים שתיים או שלוש מכות שטחיות באמצעות אלה שקיבל מהמשטרה.

בסופם של דיונים ארוכים קבע בית המשפט המחוזי כי שוחט הינו בר הסגרה. שוחט ערער על ההחלטה לבית המשפט העליון, ולפני כשבועיים דחה בית המשפט העליון את הערעור. פסק הדין ניתן בידי השופט סלים ג'ובראן וקיבלו את עמדתו השופטים יורם דנציגר ודפנה ברק ארז.

כעת הועבר הכדור לידיו של שר המשפטים יעקב נאמן שיחליט האם לאשר את ההסגרה. נאמן אינו מחויב לעשות זאת, והדבר נתון להחלטה מדינית. בינתיים נתון שוחט במעצר בית ובני משפחתו מנסים ליצור לחץ ציבורי שימנע את רוע הגזירה.

על מכתב רבנים הקוראים שלא להסגיר את שוחט חתמו עד עתה בין השאר הרב שטיימן, הרב וואזנר, הרב עובדיה יוסף והרב חיים קנייבסקי.

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד