בע"ה כ"ב אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תנועת דרך חיים - לבנות ממסד ולא אנרכיה

למה אני חבר בתנועת דרך חיים? – יהושע הַס במאמר שלישי בסדרה. על הצורך בגיבוש ממסד מתוקן מול האנרכיה, על הקוטב המוסרי האלטרנטיבי ועל סדר יהודי חדש.

  • יהושע הַס
  • כ"ז תשרי תשע"ב - 17:01 25/10/2011
גודל: א א א

למה אני חבר בתנועת דרך חיים? – יהושע הַס במאמר שלישי בסדרה. על הצורך בגיבוש ממסד מתוקן מול האנרכיה, על הקוטב המוסרי האלטרנטיבי ועל סדר יהודי חדש.

למאמרים קודמים בסדרה:

האנרכיה של היום

כשאזרחים פוגעים באזרחים אחרים, בלי שהשלטון יודע לעצור זאת, זו אנרכיה. זה קורה בלי הפסקה מצד המגזר הערבי כלפי היהודים. החל מרכוש (מכת הגניבות החקלאיות הפכה להיות בגדר של אסון, גניבות רכבים, סמים ועוד) דרך פגיעה במרקם החיים (חדירה ממוסדת לשכונות יהודיות, הטרדת בנות בשכונות ובמרכזי בילוי, פרוטקשן ועוד) וכלה בפגיעה בנפש – שעליה בדרך כלל כבר שומעים יותר (אם כי גם אותה מצניעים כלי התקשורת במידת האפשר, ראה לאחרונה דוגמאות בפיגוע הדריסה של משאית בתל אביב וברצח אב ובנו בחלחול, כאשר הצבא ו/או התקשורת ניסו לומר שמדובר בתאונות דרכים ולא בפיגוע).
לאחרונה זה קורה גם מצד יהודים כלפי ערבים, מה שנקרא תג מחיר, ועל זה שומעים כבר יותר. מדוע? כי זה מעיד שגם היהודים כבר מרגישים שאינם יכולים לעמוד יותר מנגד בעוד האנרכיה משתוללת והממשלה לא רק שותקת, אלא משתיקה.
התגברות של אנרכיה היא תופעה המדאיגה את כולם. אבל נשאלת השאלה, מה אנחנו אמורים לעשות עם זה?
יש דבר אחד שבטוח לא יעזור: להלחם באנרכיה רק מהצד היהודי, ולתת לערבים להשתולל. את זה כידוע רוצה הממשלה לעשות, אבל זה כל כך לא צודק שאין לזה שום סיכוי. אבל מה אפשר בכל זאת לעשות, אם אנחנו אזרחים שמעוניינים בשלטון – שלטון צודק ומוסרי, כמובן?

מרכז כובד מוסרי

החולשה של המדינה, שהיא המאפשרת את האנרכיה הזו, היא קודם כל חולשה מוסרית. מהחולשה המוסרית נובעת גם החולשה המעשית ההולכת וגוברת. כי לכל סדר צריך להיות שלד מוסרי, שעליו הוא נשען. בלי מוסר, שום חוק לא יחזיק מעמד. וזה בניגוד לאלו שטוענים שיש להעלות לדרגה עליונה את שלטון החוק. החוק תקף רק כאשר הוא מייצג מוסר. בלי מוסר, החוק הופך לפאשיזם, וגם מאבד בדרך את כוחו כי האזרחים פשוט לא ממלאים אותו. אגב, גם בחוק של מדינת ישראל של היום יש לזה ביטוי, כשמדובר למשל בהכרח שלא למלא פקודה בלתי חוקית ובלתי מוסרית בעליל.
לכן כדי להלחם באנרכיה צריך לייצר שלד מוסרי, שעליו נשענים. לעם ישראל יש שלד כזה: התורה. וכשהתורה מדברת על איך צריך להיראות הממסד המתוקן, היא אומרת לנו כלל אחד חשוב: שלטון של יהודים.

סדר יהודי

כי כשהתורה מתארת לנו מה הדרישה ממי שממנים למלך, היא אומרת לנו במפתיע רק דבר אחד: "מקרב אחיך תשים עליך מלך, לא תוכל לתת עליך איש נוכרי". כלומר, יהודים צריכים לשלוט ביהודים. אחר כך, מהמלך עצמו, יש דרישות נוספות של נאמנות לתורה, והגבלת הכח שבידיו (סוסים ונשים, בלשון התורה). אבל קודם כל המסגרת השלטונית היא יהודית.
על כן, כל מי שעתידו של עם ישראל חשוב לו, כל מי שמבין שבכדי לחיות חיים מתוקנים צריך שיהיה גם ממסד מתוקן, צריך לחשוב כיצד הוא מקדם את המסגרת שתיבנה להיות ממסד כזה.  כדאי לשים לב שמדינת ישראל איננה כזו, אף על פי שהיא עדיין מנסה להתיימר להיות כזו – לפחות חלקים ממנה. לא ברור לה, למדינה, אם היא מדינה יהודית או מדינת כל אזרחיה, ומה זה אומר בכלל מדינה יהודית. לכן היא מאגדת בתוכה לא רק יהודים, ולא את כל היהודים – ראה מאמרי הקודם בסדרה.
על כן צריך לקדם מסגרות חלופיות. גם אם לא מדובר על מדינה אחרת; גם אם לא ברור אם בכלל תוחלף המדינה הקיימת, או שהיא תעבור שינוי פנימי שיהפוך אותה מהמדינה שהיא היום למדינה יהודית אמיתית; מה שנדרש היום הוא לפעול במסגרת שתקדם את המטרה הזו – יצירת שלטון יהודי מתוקן, על פי כללי התורה.

מודל לממסד מתוקן

כמו כל דבר, צריך להתחיל בקטן. לבנות מודל, ולהגדיל אותו ככל שנצליח. להתחיל תהליך של למידה מעשית, התנסות, החל מקבוצה קטנה ועד לקבוצה הכי גדולה שאפשר – כל היהודים.
וזו סיבה נוספת עבורי להיות חבר בתנועת דרך חיים. כדי לקדם את הסדר, את הממסד, ולהלחם באנרכיה המדאיגה.

שינוי מיידי במציאות

חשוב להדגיש: לא רק תהליך של למידה מתרחש כאשר בונים כזה מודל. השינוי משפיע על המציאות כולה באופן כמעט מיידי.
כי עבור מי שחבר בתנועה, כל הפעילות שלו משתנה, כולה לובשת אופי אחר. מתוקן יותר, בעל יעד ברור. כל מה שעושים מצטרף להיות חלק מתהליך של בניית הממסד המתוקן של עם ישראל. קודם כל יש לו הרבה יותר כח לפעול, ושנית – מה שהוא פועל: אם זה מאבקים על ארץ ישראל, או פעילות בנושא כבוד בנות ישראל וצביון השכונות, או עבודה עברית, או חינוך יהודי, או פסיכולוגיה יהודית, או נוער נושר, או תקשורת יהודית או שאר הדברים שחברי התנועה עסוקים בהם, הכל מקבל צביון יותר מתוקן ושלם, של חלק מציבור שבונה לעצמו מבנה מתוקן של ממסד בריא.
על כן החברות בתנועת דרך חיים נותנת לי ערך מוסף גם כהכנת כלים בריאים לעתיד, וגם כעוגן ומצפן לפעילות שלי בהווה. ובע"ה נרחיב על כך עוד במאמר הבא.
לקבלת חומר על התנועה ולהצטרפות: t.derechhaim@gmail.com
תגובות לכותב ניתן גם לשלוח למייל: shuki34@gmail.com
 
תגובות (9) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד