בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הכפלה במספר הדרוזיות בשירות האזרחי – לאומי

עלייה של 100% במספר המתנדבות הדרוזיות בשירות האזרחי-לאומי. 301 בנות מהמגזר הדרוזי משרתות השנה בשירות האזרחי-לאומי, לעומת 147 בנות שהחלו את שירותן אשתקד. לאחרונה נבחנת אפשרות של שילוב בנים מהעדה הדרוזית במסגרת השירות האזרחי-לאומי.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ג' חשון תשע"ד - 15:05 07/10/2013
גודל: א א א
שירות אזרחי - שר שלום ג'רבי במפגש עם מנהיגי העדה הדרוזית (ישראל הדרי)
שירות אזרחי - שר שלום ג'רבי במפגש עם מנהיגי העדה הדרוזית (ישראל הדרי)

301 מתנדבות מהעדה הדרוזית החלו השנה את שירותן בשירות האזרחי – לאומי, זאת לעומת כ – 147 מתנדבות שהחלו את השירות אשתקד. מדובר בהכפלה במספר המתנדבות, זאת תוך שנה בלבד. נתון זה הינו חסר תקדים ומהווה מספר שיא במספר בנות השירות הלאומי מהעדה הדרוזית.

בעקבות נתונים אלו, נערך מפגש מיוחד בין מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, שר-שלום ג'רבי, לראש העדה הדרוזית וראש המועצה הדתית הדרוזית העליונה, השייח מואפק טריף.

הפגישה נערכה במועצה הדתית הדרוזית העליונה שבכפר יאסיף ובמהלכה סקר ג'רבי בפני השייח את מסלולי השירות האזרחי- לאומי. כמו כן, הוא הציג לשייח טאריף פרטים ונתונים אודות השירות הלאומי בו משרתות כיום בנות העדה הדרוזית וכן את ההטבות המגיעות להן במהלך שירותן ובסיומו.

בוחנים שילוב בנים דרוזים בשירות האזרחי-לאומי

ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), בן העדה הדרוזית, אשר נכח במפגש, הסביר לראש העדה כי הבנות עושות עבודת קודש בתרומה לחברה בישראל בכלל ובעדה הדרוזית בפרט וציין את תרומתו הרבה של ג'רבי למהלך להרחבת השירות הלאומי בקרב העדה הדרוזית. כמו כן, ציין את העובדה כי הבנות מתנדבות בתוך הכפרים הדרוזים ומסייעות לקשישים, לילדים ובחינוך בבתי הספר. בהתאם לכך, הבנות זוכות בהטבות ומקבלות סיוע בהשכלה גבוהה והדבר רק מטיב עם העדה ולכן תומך בכך באופן מוצהר.

בסיום הפגישה הוסכם כי תיבדק אפשרות לבניית מסלול מיוחד בשירות הלאומי לבנים דרוזים אשר מקבלים פטור מהשירות הצבאי מטעמי דת. השייח החליט לקיים דיונים פנימיים בתוך העדה בעניין זה וכן לגבי שירותן של הבנות באופן עקרוני.

מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, שר- שלום ג'רבי אמר כי : "יש ברית דמים בין העם היהודי לבין העדה הדרוזית. העדה היא חלק בלתי נפרד מהחברה בישראל ובניה ובנותיה תורמים תרומה משמעותית למען ביטחון המדינה ולמען החברה בישראל. אני מאמין שגם לבנות העדה ישנו מקום חשוב בתרומה לחברה ולקהילה באמצעות התנדבות לשירות האזרחי- לאומי ואין לי ספק כי התנדבותן מועילה רבות הן להן באופן אישי והן לכלל המדינה והחברה".

בני מיעוטים משתלבים בכל שנה בשירות אזרחי – לאומי ומתנדבים במסגרות שונות ברחבי הארץ, רובם בישובים ערבים. לפי נתוני המנהלת, במהלך השנה הנוכחית מתנדבים למעלה מ – 2000 בני מיעוטים מכל מרכיבי החברה הערבית: בדואים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים.

חוק גיוס חובה לצה"ל בקרב בני העדה הדרוזית קיים למעלה מ- 50 שנה ולאורך השנים אלפי צעירים דרוזים התגייסו צבא. בקרב הבנות הדרוזיות נותרה זכות הבחירה האם להתנדב לשירות האזרחי-לאומי. לאורך השנים, כאמור, חלה עלייה עקבית במספר המתנדבות בשירות מהעדה הדרוזית. המתנדבות מגיעות מכלל הכפרים הדרוזים: מג'אר, ירכא, דליה, עוספיה, שפרעם, פקיעין, חורפייש ועוד.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד