בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ראש אולפנא: "הבעיה גדולה עלי"

במהלך ראיון ל'קול היהודי' בנושא סכנת ההתבוללות בשירות האזרחי, לאחר שנשאל כיצד הוא מתמודד עם התופעה, דרש ראש אולפנא מכובדת ממרכז הארץ לעצור את הראיון, ולא לפרסם את דבריו. "עזבו אותי, זה גדול עלי", אמר וסיים את השיחה

  • אלחנן גרונר
  • ג' חשון תשע"ד - 14:25 07/10/2013
גודל: א א א
ראשי אולפנות לא מצליחים להתמודד עם התופעה. אולפנא
ראשי אולפנות לא מצליחים להתמודד עם התופעה. אולפנא

בעיית ההתבוללות בין בנות ישראל לערבים חוצה מגזרים,וכפי שפרסמנוחדרה עמוק אל השירות האזרחי. רק אתמול פורסם ב'קול היהודי' כי בשבועיים וחצי האחרונים הצטרפו23 בנותלרשימה הארוכה של ארגון להב"ה המטפל בתופעה. מתוכם שלוש בנות שירות דתיות.

פנינו למספר ראשי אולפנות, אשר בנות השמינית במוסדות שברשותם עסוקות בימים אלו בהחלטה אם להתנדב לשירות האזרחי והיכן, לשאול אותם כיצד הם מנחים את הבנות.

רק אחד מראשי האולפנה אליו פנינו, הסכים להתראיין בנושא, אולם כשהגיעו השאלות הקשות, חזר בו ודרש שלא נפרסם את דבריו בשל רגישות הדברים. "אני לא מישהו שדעתו חשובה" טען.

מדובר בראש אולפנא נחשבת בציונות הדתית. ראש אולפנה שאכפת לו ממצבן של הבוגרות והשתלבותן בשירות האזרחי. "אני עורך סיור אצל כל אחת מהבוגרות ומוודא כי יש כתובת לכל שאלה", סיפר. אולם נראה שהנושא טעון ומאיים כל כך, שאף הוא חושש מלהישיר מבט אל התופעה.

בתחילת הראיון סיפר הרב כי שמע על התופעה, אך לא מקרוב. "אני מכיר שמועות, הבאנו פעם הרצאה וסרט לבנות בנושא הזה. זה גם קורה לפעמים בסופרים. שמעתי שמועות על בנות שעובדות בסופרים כקופאיות ומתידדות עם ערבים שעובדים כמשלוחנים. זה מוכר לי מרחוק, לא מקרוב", אומר ראש האולפנה.

האם מדריכים באולפנא בנות לקראת שירות לאומי, גם בנושאים של התבוללות?

"בהחלט, גם היועצת, וגם המחנכות, וגם המנהלת, וגם הנציגות של האגודות שנמצאות פה בהחלט עוסקים בנושא הזה. נקודה מאוד חשובה זה הקשר של הבנות עם הרכזת שלהם בזמן שהן משרתות".

ראש האולפנה מסביר כי הוא נוהג לשמור על קשר עם בוגרות האולפנא המתנדבות בשירות האזרחי, ובודק שאכן יש להן כתובת לכל בעיה.

הבעיה היא בעיקר במקומות בהם קיים חיכוך עם ערבים. האם אתה קורא לבנות שלא לשרת במקומות בהם מועסקים או נמצאים ערבים?

"תראה, אני לא חושב שאני יכול להגיד דבר כזה. מה שאני יכול להגיד זה שכל בת צריכה לשים לב לתנאים ולמקום. אנחנו עובדים מול האגודות של ההתנדבות והם צריכים לשים לב", אומר ראש האולפנה.

"אם יש הדרכה של הרכזת, והבת מצידה מונחית לשים לב, אני לא חושב שאני הבן אדם שצריך להגיד אל תלכו לפה ואל תלכו לשם. אנחנו נשענים על ההפעלה של מערכת הרכזות של האגודות של השירות הלאומי".

"אני לא חושב שאני אמור ורשאי להחרים מקום. אם הרב צפניה דרורי אומר לנו במפגש של ראשי מוסדות – 'אם יש מקום מסוים עם בעיה אז תתלוננו, ואנחנו דואגים לפתרון הבעיות', אני לא יכול לומר שאני לא סומך עליו, שהכשרות שלו לא מהודרת. הרב דרורי מודע, וכיון שהוא מודע, הוא לוקח את זה בחומרה", הוסיף ראש האולפנה.

"אם הרב דרורי יאמר על מקום שהוא מסיר את האחריות ממנו, אז אוטומאטית אנחנו לא שולחים למקום שאינו תחת הפיקוח של אחת העמותות האלה שאנחנו סומכים עליהם".

דווקא הרב צפניה דרורי, יו"ר 'האגודה להתנדבות', אמרבראיון שערכנוכי רק בחודשים האחרונים התוודע להיקף התופעה וגם כעת אין לו פתרונות ברורים, ומשיחה עם יו"ר "בת עמי" עלה, כיהיא לא רואה צורך לערוך שיחות הכנה לבנותבנושא התבוללות, וטענה שבת שאמרה ששיחה כזו היתה מצילה אותה, אומרת "שטות והבל".אני מקשה.כיצד זה מסתדר עם ההסתמכות שלך על אגודות השירות האזרחי?

בשלב זה החל הרב להרתע, "אני בסך הכל מנהל בית ספר, מי אני שאגיב על הרב צפניה דרורי ועל יפה גיסר? אני מבקש למחוק את התגובה שלי".

"אלו גופים גדולים עתירי ידע וניסיון, אני לא. אל תפרסם בשמי כלום. אני לא בן אדם שמישהו צריך לשמוע את עמדתו כי אני סתם עוד בן אדם", אומר ראש האולפנא.

לא יודעים כיצד להתמודד

ראשי אולפנה נוספים אליהם פנינו, סירבו אף הם להתייחס לנושא בטענות דומות.

נראה שמדובר בתופעה הולכת וגדלה, שבציונות הדתית בכלל, ובאולפנות בפרט, מתקשים להכיר בקיומה.

הטיעון על כך שמדובר בבנות מבתים בעיתיים בלבד, הפך מזמן ללא רלוונטי, כאשר בנות טובים מגוש עציון החלו לעבור למזרח ירושלים עם החבר החדש.

"עזוב אותי, זה גדול עלי", אמר לנו ראש אולפנא השבוע כששאלנו על הנושא הכה משמעותי, שנראה כי לראשי האולפנות אין את הכח והאפשרות להתמודד איתו.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד