בע"ה י"ג כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"אל תגידו לי זה לא יקרה" – תופעת ניצול והתבוללות חוצה מגזרים

הרב אליהו והרב ברמן אירחו את תחקירן הקול היהודי בתכנית הרדיו השבועית שלהם ושמעו על תחקיר 'מעורבבים' של הקול היהודי ודנו בתופעה הקשה החוצה מגזרים. האזינו

  • יהודה פרל
  • כ"ח תמוז תשע"ט - 09:13 31/07/2019
גודל: א א א

האזינו החל מהדקה ה-10:

בוגרת אולפנה, אחת מהטובות והנחשבות בארץ, נפלה לתופעה של התבוללות עם ערבי. בזכות פעילות של הקול היהודי וארגונים נוספים, הקשר נותק. התופעה הזו פוגעת גם משפחות ציוניות וערכיות רבות.

את הדברים אמר הרב שמואל אליהו בתכנית 'אקטואליה יהודית - עם הרב שמואל אליהו והרב אבי ברמן' ברדיו גלי ישראל בסוף השבוע האחרון.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

יחסית בתחילת התכנית, הועלה לראיון תחקירן הקול היהודי אלחנן גרונר. את הראיון פתח הרב אבי ברמן בהצגת גרונר לקהל המאזינים. "איתנו על הקו אלחנן גרונר מהקול היהודי. יהודי מיוחד ומקסים. הקול היהודי עושה עבודת קודש, באמת עבודת קודש. עושה דיווחים על דברים שאנשים אחרים לא מדווחים".

"בעולם שלנו זה דבר קצת מוזר אולי, אבל אין ספק שאנחנו ברוך ה' זוכים לתקשורת חדשה", אמר הרב ברמן. "גם גלי ישראל וגם רשתות אחרות. יש כלי תקשורת אחר בקול היהודי ואלחנן הוא חלק מהצוות המקסים הזה".

הרב שמואל אליהו אמר: "קראנו את התחקיר שעשיתם על ניצול קטינות בישראל, תחקיר שהרמתם בכוחות עצמכם בתקציב שלכם, מקווה שהוא יושלם", אמר הרב אליהו והשלים אותו הרב ברמן "מדובר על דוח ניצל קטינות במצבי סיכון".

גרונר: "אנחנו בשנתיים האחרונות נכנסנו לנסות לחשוף את התופעות האלו. אם זה תופעות שהרבה מהם עם ערבים, אך לא רק. כמו שאמרתם בתחילת התכנית, גם עם יהודים שמנצלים. חלק ניכר מהתופעות האלו מתרחשות ברשתות החברתיות. הקול היהודי חשף קבוצות בפייסבוק, חלקן גלויות חלקן סודיות, שרק מי שמזמינים אותו לתוכן יכול לראות".

גרונר הוסיף וסיפר על תחקיר 'מעורבבים' של הקול היהודי. "מצאנו קבוצות שמה שקורה שם זה ניצול, לפעמים אלפים ולפעמים עשרות אלפים. גם נערות וגם ילדות בנות 12. מדובר בעיקר על קבוצות של ערבים ויהודיות, אך לא רק".

"ישנה קבוצה בשם מעורבבים. מעלים לשם תמונות של נשקים, סמים סכומי כסף גדולים וכו'. הם קוראים לאנשים להגיע לכל מיני מקומות. יוצרים קשרים. יש כמה וכמה בנות שהופכות למעין סרסורות ומביאות בנות נוספות. אותם גברים מביאים אנשים נוספים. לתחקירן שלנו פנו השבוע בפרטי, כביכול חושבים שהוא נערה קטינה, וביקשו "בא אני אסדר לך בחור"", מתאר גרונר.

לקריאת תחקיר 'מעורבבים' המלא >>

"מה שקורה בהתכתבויות, גם בפרטי, שפשוט פונים 'בואי לבילוי, תשלחי תמונות'. גם ההורים לא כל כך מכירים מה קורה בדור הצעיר. תוך דקות דברים יכולים להיסגר. הוא שולח תמונה והיא שולחת תמונה. לפעמים הוא סוחט אותה עם התמונה. הדברים האלו הולכים ותפתחים".

   | גם בנות ממשפחות נורמטיביות לחלוטין נפלו לניצול ברשתות

הרב ברמן שאל את גרונר: "היהודי הפשוט ששומע אותנו שואל, מה קשור אלי? הבת שלי באולפנה, הבן שלי בישיבה, מה זה קשור אלי?"

גרונר: "אין ספק שמשפחות קשות יותר יש להם יותר סיכוי להגיע למקומות האלו. אך אנחנו נתקלים כל הזמן בסיפורים ממשפחות נורמטיביות ובנות אולפנה. מכל מקום. שבוע שעבר עסקנו במקרה של בת אולפנה שרוצה להתחתן עם בדואי מסיני", חשף גרונר.

גרונר ממשיך ומתאר מקרה נוסף: "בחורה דתיה ונורמטיבית שיצאה לטייל בסיני. לא כזו שהגיעה למסיבת טבע וסמים, אלא נורמטיבית לחלוטין. בדואי נתן לה בסיני כוס תה. בפנים היה סם אונס. בבוקר היא לא הבינה בכלל מה קרה לה. לא עשתה דבר חריג. בת אולפנה נורמטיבית. אלו סיפורים של יום-יום, שעה-שעה".

"לא צריך שהאבא יהיה נרקומן כדי להגיע למקום כזה. אותם עבריינים מנצלים בנות שיש להן קצת קושי, משבר, חוסר תשומת לב".

הרב אליהו: "כדי שזה לא יקרה צריך להגיע עם זה למשטרה. זה לא חוקי ניצול קטינות".

גרונר: "אנחנו מעבירים יום-יום חומרים למשטרה. לפעמים יש פעילות ולפעמים לא. חלק מהדברים יותר מורכבים משפטית. יש מחדלים לא פעם ולא פעמים. עסקנו במקרים של קטינות שנמצאות במוסדות רווחה ונעדרות, לפעמים בורחות ולפעמים מסיבות אחרות".

הרב אליהו תמה מדוע חברי הכנסת העוסקים ביקום מעמד האישה לא מתערבים בסוגיה: "איפה חברי הכנסת? איפה חברות הכנסת שמטפלות במעמד האישה? החרדים, הדתיים, החילונים – כולם? אם המשטרה מרפה ידיים או שלא מצליחה לטפל בזה, למה אתם לא מניחים את זה על השולחן של כל חברי הכנסת?", תמה הרב אליהו.

בשלב זה, גרונר ציין כי בעבר חברת הכנסת שולי מועלם התבטאה בנושא וגם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התערב בלא-מעט מקרים. כמו כן, חברי כנסת נוספים נרתמו לעניין.

"הרבה מטפלים מוצאים עצמם מול נער או נערה ורואים שהם לא רוצים להתלונן, זה קשה להם", מסביר גרונר. "לא תמיד המשטרה יכולה לפעול, לא תמיד מוגשת תלונה. מבחינה טיפולית זה לא תמיד פשוט".

   | אל תגידו – לי זה לא יקרה

"אותם גורמים עבריינים יודעים את זה. אספנו תיעודים כיצד הם מאיימים על נערות, בטח ממשפחות דתיות. אומרים 'אני אעביר את התמונה הזו לכל המשפחה שלך', וכך היא נשארת בתוך הקשר הזה".

גרונר מדגיש כי הוא אינו איש חינוך ואינו עוסק בטיפול, אך מוסיף ואומרי כי לדעתו יש צורך ב"טיפול יותר מערכתי. רווחה, משטרה, פרקליטות, רשויות אכיפת החוק ועוד. אבל זה גם חינוך, ומשפחה ועוד. כמובן שצריך להרעיף חום ואהבה לילדים. אני לא איש חינוך, אבל וודאי שצריך את זה ואסור להגיד 'לי זה לא יקרה'.

"ישבתי לפני מספר חודשים עם אשת חינוך מישוב תורני שאמרה לי 'אצלי זה לא יקרה' ואחרי חודשיים זה קרה שם. צריך להיות מודעים שזה נמצא בכל מקום. כולם חשופים לזה".

הרב אליהו: "אמר לי ראש אולפנה, אחת מהטובות והחשובות בארץ, שכמעט כל הורה היה רוצה לשלוח את הבת שלו לשם. הוא סיפר, כי השנה הייתה בוגרת שלהם שהלכה עם ערבי, ובעזרתכם הצליחו להוציא אותה משם. שמעתי מכמה רבנים על משפחות ציונות וערכיות שנתפסו בתופעות האלו. אין דילוגים בזה".

הרב אליהו דיבר נגד החזקת סמארטפון ואייפון ללא סינון. "ההורה צריך להיות מספיק גיבור להגיד לילד שלו – אם אתה משתמש עם מכשיר כזה – רק עם סינון. ואולי זה מספיק".

לסיום, קרה הרב אליהו לכלל המאזינים לתרום לפעילות הקול היהודי: "אני קורא בזאת לכל מי שרוצה למנוע ניצול קטינות, בין על ידי יהודים ובעין על ידי ערבים, תתרמו לקול היהודי. אין דבר חשוב מזה. להקים שכינתא מעפרה. במיוחד בתקופת בין הזמנים".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד