בע"ה ד' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"נעשה הכל על מנת לשמור על הצביון היהודי"

מאבקם של תושבי עפולה לשמירת הצביון היהודי בעיר נשמר בהתמדה. בכל מקום בו מתכננים ערבים לרכוש נכס מתארגנת מחאה חברתית

  • דוד אור שחר
  • ט"ו סיון תשע"ט - 21:35 18/06/2019
גודל: א א א

בשנים האחרונות נאבקים תושבים בעפולה יחד עם ראש העיר נגד מכירת בתים לערבים בעיר על מנת לשמור על הצביון היהודי.

במוצאי השבת האחרונה התקיימה הפגנה נוספת מול בית אשר בעליו ביקש למכור אותו לערבי מהאיזור.

הנושא שסוקר בעבר בהרחבה בקול היהודי, הינו מנושאי הליבה בתחום האחיזה היהודית בצפון הארץ. היום כבר ברור לכל כי הרוב היהודי בגליל ובצפון כולו נמצא על כף המאזניים. מלבד אחוזי הבנייה בלתי חוקית הגבוהים בכפרים השונים קיימת זליגה הולכת וגוברת של ערבים ליישובים וערים יהודיות.  

בעפולה עצמה, מה שהחל כהגעה של מספר משפחות ערביות לעיר בטענה של שיפור דיור ומצוקת קרקעות בכפרים הפך עד מהרה לנהירה המונעת במניעים אידיאולוגיים ומעודדת על ידי ארגוני השמאל השונים המאמינים בחזון "מדינת כל אזרחיה".

   | נהיה איפה שצריך אותנו כדי לשמור על הזהות

"ההפגנה במוצאי השבת האחרונה הייתה סביב מכירת בית לערבי. זה מאבק שאנחנו התחלנו אותו ב-2015 אחרי המכרז הגדול שהיה".

"ההפגנה היא חלק מהמגמה שלנו לשמור על הצביון היהודי. איפה שיזמינו אותנו, כל מכירה, כל תושב שיזמין אותנו אנחנו נהיה", כך סיפר לקול היהודי איתי כהן, ממחוללי המאבק על הצביון בעפולה וחבר מועצת העיר.

המכרז עליו מדבר איתי היה לפני כארבע שנים. 50 משפחות של ערבים זכו במכרז שהוצא לבנייה של בניין גדול בעיר.  

מכיוון שכלל הזוכים במכרז היו ערבים ביקשו תושבים לבדוק משפטית את חוקיותו של המכרז ואכן התברר כי רבים מהזוכים תיאמו את הצעותיהם אלה עם אלה בניגוד לחוק. לאחר מאבק משפטי ארוך ביטל בימ"ש את המכרז ברובו.

סיפור המכרז גיבש קבוצת תושבים שהחליטה לצאת למאבק על זהותה היהודית של העיר.

"ראינו מאז שיש מגמת השתלטות בכל האיזור. זה כבר הפך לאידיאולוגיה שלהם. בתמיכת ארגוני השמאל כמובן", ממשיך איתי.

   | כשיש מכירה - כל העיר נצבעת בכחול לבן

בין היתר הוא מספר גם כיצד מתנהלת פעילותו השוטפת של מטה המאבק.

"בשוטף, ברגע שמתקבל דיווח על בית שעומד להימכר לערבי אז מקשטים את כל העיר בדגלי ישראל. מגבירים את השיח בנושא ומגבירים את המודעות. כמו שאנחנו בתור יהודים לא יכולים לרכוש בתים בכפרים, אנחנו רוצים לשמור על הצביון היהודי. האוכלוסייה כאן היא יהודית, ימנית, ומי שמחפש אוכלוסייה אחרת יש את עכו, חיפה, נצרת, לא חסר".

לאיתי חשוב להדגיש כי המאבק המתנהל הינו מול מגמת ההשתלטות על העיר. בניהול קשרי מסחר ותעשייה עמם הוא אינו רואה בעיה: "אין לנו בעיה עם שיתוף במסחר, בתעשייה, בעסקים. אני גם אומר להם את זה. אני אומר זה הצביון היהודי חשוב לנו, אנחנו רוצים שהוא ישמר.

הערבים לא רק שהם מבינים את זה, הם גם מצדיקים אותי. אומרים איתי תעזור לנו שיפשירו לנו קרקעות בכפר אנחנו רוצים לגור ליד אמא".

"בסוף במקום לדאוג לערבים אזרחי ישראל ולמצוא את הדרך לטפל בהם מתעסקים בכל מיני דברים אחרים ובסוף הצביון היהודי שלנו נפגע".

"לערביי ישראל גם מגיע חינוך תרבות גם פנאי וספורט. האידאולוגיה שלי היא לא לגרש אותם ממדינת ישראל. אבל אנחנו רוצים לשמור על המרקם היהודי שלנו בעיר, שזו זכות לגיטימית".

   | יש מספיק ערים מעורבות

כדוגמא מביא איתי את העיר נצרת עילית. בנצרת עילית החלה לפני למעלה מעשור נהירה ערבית לעיר מכיוון העיר נצרת וכפרים נוספים באיזור.

 הדבר הביא לעזיבה המונית של משפחות יהודיות את העיר ונצרכה תכנית חירום לשמירה על צביונה. כחלק מהתכנית הגיע לעיר גרעין תורני משמעותי ותוכננו פרוייקטים ענקיים המיועדים לדיורי משפחות חרדיות. חלקם צלחו וחלקם נעצרו בשלב מסויים.

"מה קרה בנצרת עילית? משפחות רבות, מאות משפחות נהרו לעפולה בגלל זה. אם הייתי רוצה עיר מעורבת הייתי הולך לשם. אני קורא כל הזמן למנהיגי הציבור הערבי: תתחילו לדאוג לצעירים שלכם. שיפשירו קרקעות ולעשות שם סדר. במקום לייצר משטים לעזה.

אם יש יהודי בעפולה שרוצה למכור את הבית שלו תמורת בצע כסף השכנים שלו יבואו ויפגינו לו מול הבית", הוא אומר.

בהפגנה שהתקיימה במוצאי השבת האחרונה השתתף גם ראש העיר עפולה אבי אלקבץ יחד עם בכירים נוספים בעירייה.

אלקבץ העוסק רבות במאבק מאז שהחל זכה למתקפה מצד כלי תקשורת ואנשי שמאל שזעמו על שותפתו במאבק נגד הפלישה הערבית אך לאחר ההפגנה הוא הבהיר כי ימשיך במאבק לעפולה יהודית.

 

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד