בע"ה ט"ו סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מסירות נפש וניצוץ יהודי - מסע בעקבות יהדות מוסקבה

מנהרת המסתור בבית הכנסת, והיהדות השוקקת כיום חיים במדינה בה יהודים חירפו את נפשם עבור שמירת הגחלת • יומן מסע אישי - חלק א'

  • דוד אור שחר
  • י"ח אלול תשע"ח - 19:48 29/08/2018
גודל: א א א

בסוף השבוע האחרון הוזמנה קבוצת יהודים מארץ ישראל לביקור מיוחד בקהילה היהודית בעיר מוסקבה, ולטקס בעיירה החסידית ההיסטורית, ליובאוויטש.

דוד אור שחר שהתלווה לנסיעה משתף את קוראי הקול היהודי בתיעוד המסע הכולל סיפורים מיוחדים על החיים היהודיים הפורחים במוסקבה של היום, היסטוריית מסירות הנפש בעבר, והצצה קטנה לחייהם של שליחי חב"ד במדינה הענקית, שעד לפני שנים לא רבות הייתה לאחת המדינות רודפות היהדות בהיסטוריה.

***
התאספנו בנתב"ג ביום חמישי (י"ב באלול) ולאחר טיסה של מספר שעות הגענו לרוסיה.

משדה התעופה יצאנו לכפר נופש בעיירה רמינסקא הסמוכה למוסקבה. כפר הנופש משמש למקום מנוחה ואגירת כוחות לשליחי חב"ד מהאיזור. הכפר שייך לרב יצחק קוגן, מגדולי שליחי חב"ד ברוסיה ומי שהזמין את הקבוצה.

הרב קוגן כונה על ידי הרבי בתקופת הקומוניזם "הצדיק מלנינגרד", זאת בעקבות פעילותו הבלתי פוסקת לשמירת היהדות ברוסיה.   | בית הקברות היהודי  

על הבוקר, לאחר שינה קצרה, אנו יוצאים בהסעה לכיוון מוסקבה. לאורך הדרך נהנו המשתתפים משיעור חסידות של הרב אפרים ארנברג ראש ישיבת תום ודעת בירושלים, שלאורך המסע התוועד ומסר שיעורים למשתתפים. בדרך חולפים ליד העיירה מלחובקה, שם נמצא אחד מבתי הקברות היהודים הגדולים ברוסיה.

במקום קבורים יהודים רבים שמסרו נפשם על קיום היהדות בתקופות הקשות של רוסיה. דמות מיוחדת מבניהם הוא הרב מרדכי דובין ע"ה. הרב דובין  נפטר לאחר ששוחרר ממאסר קשה וממושך בתקופת השואה על חלקו בהפצת יהדות. הרב דובין ע"ה ידוע כאחד מהעסקנים הבולטים לשחרורו של הרבי הריי"צ ממאסרו בשנת תרפ"ז.

במוסקבה הגענו לבית הכנסת הגדול "בלשוייא ברוניא".

מדובר בבניין גדול מימדים שבתוכו קיימים משרדים של הקהילה היהודית, חנות יודאייקה, מקווה, מסעדות כשרות, ישיבה ועוד.

לאחר טבילה במקווה המפואר במקום, תוך מחשבה שברוסיה של פעם פתיחה של כל סוג מקווה הייתה כרוכה בסכנת חיים מיידית, אנו מתפללים שחרית ומיד אחריה פוגשים את הרב קוגן.

הרב ערך אתנו סיור בבית הכנסת והסביר מעט על ההיסטוריה המיוחדת שלו.

 | מנהרת מסתור בבית הכנסת

"עד לשנת 1921-ה'תרפ"א התקיים בבית הכנסת חיידר לילדים היהודים של מוסקבה", מספר הרב קוגן. "במקום למדו הילדים היהודים תורה בתנאים לא פשוטים תחת עינו הפקוחה של השלטון הסובייטי".

הרב הולך ומרים שטיח הנמצא מתחת ארון הקודש ומתחתיו נראית פלטת שיש מעט רופפת. עם הרמתה מתגלה כי זהו פתח של מנהרה באורך של שמונה מטרים בה היו מתחבאים הילדים היהודים כאשר הגיעו למקום אנשי הק.ג.ב על מנת לחפשם. לאחר שסגרו השלטונות את בית הכנסת המקום הפך למועדון ששירת את חברי המפלגה".

   | למעלה ממיליון יהודים במוסקבה

נתון מעניין נוסף ששמענו מהרב הוא כי באופן וודאי ישנם במוסקבה כיום מיליון יהודים (!) מתוך 25 מליון תושבי העיר. רובם של היהודים אינם מתעניינים לצערנו ביהדותם אך שליחי חב"ד הפזורים ברחבי העיר משתדלים לעורר אצלם את הניצוץ הטמון בלבבות.

בהמשך הוסיף הרב קוגן כי על מיליון היהודים המדוברים הם יודעים בוודאות, אך ישנם עוד רבבות שלאורך השנים התבוללו חלקית והיום הקשר שלהם ליהדות ניתק כמעט לגמרי. לדברי הרב קוגן אחד מכל עשרה אנשים במוסקבה הוא בעל שורשים יהודיים.

    | השלמת לימוד התורה בגיל 80

הרב קוגן שיתף עימנו סיפור מרגש. "לפני מספר שנים הגיע לבית הכנסת יהודי מבוגר שאומר כי הוא בא על מנת להשלים את חוק לימודי היהדות שלו. בבית הכנסת שאלו אותו מיהו והוא סיפר לנו כי לפני עשרות שנים כשהיה ילד קטן למד ממש כאן, בחיידר היהודי. אימו עבדה אצל הקומוניסטים שאיימו עליה כי אם ימשיך ילדה ללמוד אצל היהודים היא תפוטר ממשרתה. האם הוציאה את הילד, וכיום כשהוא בן למעלה משמונים שנה הוא בא להשלים את לימודיו".

הרב קוגן הינו השוחט הראשי של יהדות רוסיה של היום. הוא עומד בראשו של 'מכון ר"ן' מכון ללימודי רבנות ושחיטה, אליו מגיעים בחורים גם מישראל על מנת ללמוד את מקצוע השחיטה בצורה מקצועית מנסיונו של הרב קוגן.

   | מבחן קבלה מאתגר ללימודי שחיטה

"פעם ברוסיה, היו שני מקצועות נחשבים. שוחט, ובעל עגלה. על מנת להתקבל לאחד מהמקצועות היה נצרך לעבור מבחן קבלה מאתגר. בעל עגלה היה צריך להרים על גבו סייח, ושוחט היה צריך לשאת על הכתפיים עגל בן שנה.  אבי ז"ל, שממנו למדתי את אומנות השחיטה רצה ללמוד את המקצוע על מנת לספק בשר כשר ליהודים ואחריו גם אני הגעתי לעסוק בזה", מספר הרב קוגן.

כיום מספק מפעל הבשר של הקהילה היהודית בשר כשר מכל הסוגים לכל מרחבי רוסיה.

הרב סיפר עוד כי פעם בזכות מצוות השחיטה ניצל מאנטישמים שניסו לפגוע בו. בקבוקי תבערה נזרקו לחדרו על מנת לשרוף אותו חי. הרב, שבאותו הזמן היה במהלך שחיטה עבור יהודי האזור, ניצל בנס.

   | אנטישמיות ומסירות נפש

סיפור נוסף של מסירות נפשו של הרב אנחנו שומעים מאחד היהודים במקום. פעם ראה הרב קבוצת צעירים גויים המנסים להתנכל לבחורה יהודיה. הרב רץ לעבר חבורת הגויים והחל להכות אותם עד שאלה עזבו את הבחורה שהצליחה לברוח. בתגובה החלו הצעירים הגויים להכות את הרב מכות רצח, אך הבחורה ניצלה.

הרב סיפר עוד כי לא מזמן הטמינו גורמים אנטישמים פצצה בכניסה לבית הכנסת, הפצצה התפוצצה ובנס נגרם רק נזק ברכוש.

לפני מספר שנים החזיר נשיא רוסיה פוטין לאחר שנים רבות של מאבקים את ספרי אדמו"רי חב"ד שנלקחו בזמן הקומוניסטים. הספרים מאוחסנים במוזיאון היהודי במוסקבה.

איש חברון ברוך מרזל שהיה שותף לסיור, הזכיר כי בתקופה בה היה הרב קוגן מסורב עליה הגיעו הוריו של מרזל לרוסיה בשליחות הרבי מליובאוויטש כשבבגדיהם מוסתרים זוגות תפילין רבים עבור הרב קוגן ויהודי רוסיה. על פניו של הרב קוגן נראית התרגשות גדולה כשהסיפור עולה בזכרונו.

לסיום סיפר הרב כי באחד ממפגשיו עם הרבי אמר לו הרבי כי הוא מפקיד בידיו, ככהן, כוח לברך. בחיוך רחב ומלא באהבת ישראל חיבק הרב את כולנו, ברך בברכת כהנים ואיחל בלבביות לכל אחד מחברי הקבוצה שנה טובה ומתוקה.

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד