בע"ה כ"ג אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

החיסולים, הסזון והפעילות הסודית לאחר קום המדינה

האזינו: ההתנקשות בוילקינס, החטיפה בידי ההגנה ותכנון חיסולו של שר החוץ הבריטי אחרי קום המדינה. יהודה עציון מספר על דודו טודי פלאי - ראיון

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ט"ו שבט תשפ"ב - 16:02 17/01/2022
גודל: א א א

לפני שבוע וחצי הלך לעולמו טודי מתתיהו פלאי, לוחם הלח"י האגדי, והוא בן 96.

בראיון לתכנית "מדברים בהר" בקול היהודי סיפר אחיינו יהודה עציון, מי שהוציא לאור את ספרו של טודי "הנני מתתיהו", על דמותו המיוחדת ופעולותיו השונות בימי המחתרת.

האזינו לראיון עם יהודה עציון בתכנית "מדברים בהר":

טודי היה אחד מאנשי הלח"י הבכירים והנמרצים בירושלים כאשר לצד פעולות מרכזיות כמו חיסולו של איש הבולשת וילקינס, פעולה שבשביל לבקש את האישור לביצועה נסע טודי לתל אביב בעיצומו של יום כיפור, או נסיונות ההתנקשות בנציב הראשי מק מייכל, ביצע טודי תפקידים מנהליים וכל פעולה שהועילה למחתרת.

זכרונו המופלא עזר לו במעקבים הרבים בהם זיהה פרצופים של בריטים שעניינו את המחתרת או מספרי רכבים שונים. "גם בגיל מבוגר הוא היה מדקלם מספרי רכב של בריטים ממבצעים שביצע", סיפר עציון.

עציון אף סיפר על מאורע שכמעט ולא סופר כאשר לאחר הקמת המדינה טודי יחד עם אנשי לח"י נוספים תכננו לחסל את שר החוץ הבריטי ארנסט בבין שהיה מראשי הלוחמים בבריטניה כנגד ההעפלה ושיבת עם ישראל לארצו. ברגע האחרון בוטלה הפעולה.

בימי הסזון נחטף טודי בידי אנשי ההגנה ועבר חקירות ועינויים. רק לאחר איומים מפורשים מצד הלח"י הוא שוחרר. עציון מספר כי טודי גילה בהמשך מי אלו אנשי ההגנה המעורבים במעשה וחלקם היו מכפר סבא, העיר בה גדל. 

ראיון שנערך עם טודי פלאי ז"ל במסגרת פרוייקט תיעוד דור תש"ח - עמותת תולדות ישראל. מראיין וצלם: פלג לוי

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 39 מהשבוע האחרון