בע"ה ג' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עוצר מוחלט בהודו. "כל עוד יש כאן יהודים – נישאר בבית חב"ד"

העוצר הרחב ביותר בעולם הוטל על למעלה ממיליארד אזרחים בהודו. עשרות מטיילים יהודים נתקעו במקום. בית חב"ד בדרמאסלה הוא מהבודדים שממשיך לפעול. "הקברניט עוזב אחרון"

  • יהודה פרל
  • א' ניסן תש"פ - 13:49 26/03/2020
גודל: א א א
בית חב"ד בדרמאסללה, אתמול
בית חב"ד בדרמאסללה, אתמול

מדינות רבות ברחבי העולם הטילו הגבלות שונות על התנועה במרחב הציבורי, בחלק מהמאבק בהתפשטות מגפת הקורונה, וחלקם אף הטילו עוצר מלא. המדינה העם העוצר הנרחב ביותר מסוגו בכל העולם, היא הודו.

כ-1.3 מיליארד אזרחים בהודו, נמצאים תחת עוצר מלא, החל יום שלישי האחרון. כאשר במשך שעתיים בלבד במהלך היום ניתן לצאת מהבית בכדי לרכוש מזון. תושבים בהודו מספרים כי החשש לצאת מהבית הוא גדול שכן המשטרה מכה באלימות מי שמעז לצאת מפתח ביתו.

אמנם כיום מדווחים על פחות מ-1,000 חולי קורונה מאומתים בהודו, וכ-10 מתים בלבד מהמגפה, אך מתברר כי ככל הנראה המספרים גבוהים בהרבה והם אינם יודעים כעת.

הסגר, שהטיל ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, תקף למשך שלושה שבועות והוא יסתיים רק לאחר חג הפסח. הסגר תפס עשרות או מאות מטיילים יהודים שעדיין נשארו במדינה. רבים עוד יותר עזבו את המדינה לאחר תחילת הדיווחים על התפשטות המגפה ברחבי העולם.

"אין שום דרך לצאת מהודו. כל התחבורה והכבישים חסומים. מי שיוצא מהבית השוטרים מרביצים לו", מספר בשיחה עם הקול היהודי הרב דרור שאול, מנהל בית חב"ד בדרמאסלה שבצפון הודו.

הרב שאול מספר כי רוב המטיילים היהודים בהודו עזבו את המדינה לפני העוצר המוחלט שהוטל עליה, אך עשרות מטיילים נתקעו במדינה. "שני בחורים צעירים מניו-יורק, מענדל ויוסף הגיעו בתחילת העונה, לפני פורים, להפעיל את בית חב"ד שלנו והם מפעילים אותו גם עכשיו".

   |  בתי חב"ד בהודו נסגרים. "נשאר כאן כל עוד נוכל לעזור ליהודים"

מספר בתי חב"ד ברחבי הודו נסגרו בשל המצב, או לייתר דיוק לא נפתחו לפני הטלת הסגר המלא ובבתי חב"ד אחרים אין חדרי שינה ואירוח. "אצלנו בבית חב"ד בדראמסלה יש ברוך השם מספר חדרים וכרגע מתגוררים אצלנו 20 מטיילים ישראלים שלא יכולים לצאת מהמדינה".

העוצר תפס את שני הבחורים, מענדל ויוסף, לא הכי מוכנים אך אחרי התייעצות עם השליח הרב דרור שאול הם החליטו להישאר. "בהחלטה משותפת, כפי שהורה הרבי במקרים דומים, החלטנו ש"הקברניט עוזב את הספינה אחרון". כל עוד יש ישראלים בהודו ואפשר לעזור להם, אנחנו ממשיכים להפעיל את בית חב"ד", אומר הרב שאול. "ככה כל אחד יכול להסתכל שהוא קברניט של ספינה, והוא רוצה להיות קברניט טוב שלא עוזב את עם ישראל כשהוא זקוק לנו".

עבור המטיילים שנתקעו בתוך בית חב"ד, דואגים מענדל ויוסי לאוכל, שינה, התוועדויות חסידיות, לימוד, תפילות משותפות ועוד. "בבית חב"ד עושים גם דברים בסיסיים עבור המטיילים, כמו כביסות ועוד. זה המקום השפוי היחיד שיש כאן באזור. עד אחרי פסח,  זה המצב".

הרב דרור שאול הצליח לדאוג למשלוח מצות לבית חב"ד ואת היין מכינים במקום. מתברר, כי מצב האינטרנט במקום לא מזהיר, ומשכך לא ניתן לתקשר בצורה מיטבית באמצעות שיחות וידאו וכדומה.

"המצב שנקלענו אליו מאפשר לנו ברוך השם לשרת את עם ישראל. אנחנו דואגים להם לתנאים בסיסיים, לאוכל כשר ולתוכן יהודי", מתאר הרב שאול. לאלו שאינם יכולים להגיע לבית חב"ד מסיבות שונות, דואג הרב שאול להעביר להם מצות. "בזכות קשרים שיש לנו עם המשטרה המקומית אנחנו מצליחים להעביר מצות ויין".

בכפר מקלאוד גאנג', הנמצא במרחק של כ-3 קילומטרים מבית חב"ד בדרמאסלה, נמצאות שתי יהודיות, אם ובתה, והן מספרות בהתרגשות כי שליחי חב"ד העבירו אליהן מצות לקראת הפסח. "יש כאן עוצר קשה מאוד, אי אפשר לזוז בכלל" הן אומרות. "אנשי חב"ד התגייסו והשיגו לנו מצות. אלו זמנים קשים מאוד ואנחנו רצינו להגיד תודה רבה לאנשי חב"ד היקרים".

הרב שאול מוסיף ואומר לכל היהודים, בכל מקום שהם, כי "זוהי הזדמנות טובה להתוועדות, ללמוד תורה ביחד. להשפיע על היהודים שאפשר להשפיע עליהם. משתדלים לתת הרגשה שאף יהודי לא בודד. שלכולנו אכפת אחד מהשני. רק ההרגשה הזו, לבדה, מאוד חשובה בימים אלו. על אחת כמה וכמה שזוכים לסייע גם ברוחניות וגם בגשמיות".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד