בע"ה ט"ו תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

על יהדות רוסיה

  • תוכן שיווקי
  • י"א תשרי תש"פ - 11:18 10/10/2019
גודל: א א א

שורשיה של יהדות רוסיה נטועים הרחק בתקופת בית המקדש הראשון  וממשיכים לפעום בעוז גם היום.

מה מייחד את יהדות רוסיה? כיצד השפיעו השלטונות השונים, הפוגרומים והתמורות הפוליטיות על ההוויה היהודית באזור? כיצד שרדו היהודים את ההגבלות הרבות? הנה הצצה מרתקת ליהדות רוסיה לאורך השנים.

על מנת לחוות את רוסיה הגדולה ולקבל טעימה בלתי נשכחת ממעוזי היהדות החשובים באזור, מומלץ לצאת אל טיול מאורגן לרוסיה, שיכלול ביקור בשכיות החמדה המדהימות של יהודי רוסיה לאורך הדורות – החל מבית הכנסת הגדול קורל הנחשב לאחד מבתי הכנסת היפים במוסקבה ופעיל עד היום, דרך אחוזת גינזבורג ו"חצר גלבוב" הממוקמת קרוב לקרמלין ובה התגוררו סוחרים יהודים ועד המרכז הקהילתי "יסוד" בסנט פטרסבורג.

יהודי רוסיה עד המאה ה-20

האימפריה הרוסית אסרה על יהודים להתגורר בשטחה עד לשנה הלועזית 1772, אך לאחר חלוקה גאוגרפית מחודשת של פולין וליטא, "אימצה" בעל כורחה את יהדות פולין, מי שנחשבה לקהילה היהודית הגדולה בעולם בזמנו. האימוץ החדש היה כרוך בלא מעט הגבלות. הבולטת שבהן כללה מגורים באזור תחום ומגודר בגבולות הקיסרות הרוסית, שנקרא: "תחום המושב". במאות שלאחר מכן, הורשו היהודים להתגורר באזורים נוספים ברחבי האימפריה, בעיקר בשטחיה המערביים שהיו שייכים למדינות כמו: ליטא, לטביה, פולין, אוקראינה ועוד.

עם זאת, היו יהודים שנהנו מזכויות יתר, בעיקר אלו שנחשבו ליעילים עבור האימפריה הרוסית – סוחרים, בעלי מקצועות חופשיים, אילי הון, חיילים משוחררים וכדומה. החוסן הזה, כך מסתבר, היה זמני בהחלט, שכן החל משנת 1881 החלו פרעות קשות ביהודים, שהובילו להרג כבד ולנטישתם של יהודים רבים את שטחיה של רוסיה. באותה תקופה החלה פורחת גם הציונות הרוסית, שעודדה יהודים להגר למולדתם – ישראל.

1917: האימפריה הרוסית נופלת

על אף שהיגרו מאזורים שונים ברחבי האימפריה הרוסית, אימצו היהודים את המנהגים המקומיים והפכו לרוסים לכל דבר. הם התערו בחיי הקהילה, שלחו את בניהם ובנותיהם לבתי ספר מקומיים ודיברו את השפה הרוסית על בוריה. בשנת 1913 חיו בגבולות האימפריה כ-5 מיליון יהודים, מה שהפך את רוסיה למקום בו פועלת הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם באותה התקופה. אך כשהגיעה שנת 1917 והאימפריה התמוטטה, השתנה גם גורלם של היהודים. המהפכה הבולשביקית שינתה את התוואי הגאוגרפי המוכר וניתקה אזורים קריטיים משליטה רוסית, כמו: ליטא, לטביה וחלק מאוקראינה ובלרוסיה.

1922: יהודי רוסיה תחת שלטון קומוניסטי

יהודי ברית המועצות סבלו מרורים רבים תחת השלטון הקומוניסטי. הם היו נתונים ללחץ מתמשך שמטרתו היא להרחיקם מהמסורת היהודית, ננקטו נגדם שורת הגבלות שמנעו מהם לקיים אורח חיים יהודי-דתי, נאסר עליהם לקיים פעילויות ציוניות ותחת שלטונו של סטאלין, שערך "מסע טיהורים" נרחב בחברה הסובייטית ובמפלגה, נסגרו ארגונים תרבותיים ויהודיים רבים. כחלק ממאמצי השלטון למנוע מיהודים לעלות לישראל, ננעלו שעריה של ברית המועצות ורק יהודים בודדים הצליחו לברוח, חרף השלטון הסובייטי הקשוח.

1991: ברית המועצות מתפרקת

בשנת 1991 התפרקה ברית המועצות, מה שהוביל לרווחה כמעט מיידית עבור היהודים המצויים בשטחה. עם התפרקות השלטון הסובייטי, נפרדו היהודים לקהילות עצמאיות במדינות השונות, גם ברוסיה עצמה ורבים מהם עלו לארץ.

יהדות רוסיה כיום

בשנת 2010, פרסם מרשם האוכלוסין הרוסי כי ברחבי המדינה מתגוררים כ-150,000 יהודים. רוב הפעילות היהודית נשמרת הודות לפעילי חב"ד, הפועלים תחת איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה. בראש האיגוד עומד הרב הראשי לרוסיה וכן איל ההון לב לבייב. הארגון דואג לפתיחתם ותחזוקתם של מוסדות חינוך, רווחה, מרכזים קהילתיים, בתי כנסת ועוד.

 

****

מערכת הקול היהודי אינה אחראית על התוכן הפרסומי באתר, האחריות הינה על המפרסם בלבד

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד