בע"ה ד' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ענק, גאון, מחנך וחסיד

הנער הירושלמי שגדל בבית רחוק מתורה ומצוות, והפך לאחד מגדולי ישראל - על דמותו של הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ זצ"ל

  • י"ז אב תש"פ - 11:46 07/08/2020
גודל: א א א
התוועדות י"ט כסלו עם הרב עדין צילום: ישיבת תקוע
התוועדות י"ט כסלו עם הרב עדין צילום: ישיבת תקוע

הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ הסתלק הבוקר (שישי) והוא בן 83. הרב היה ענק שבענקים, העמיד אלפי תלמידים, חיבר עשרות ספרים ובהם סדרות ביאור שחוללו מהפיכות בלימוד התורה בדורינו.

הרב שטיינזלץ נולד בשנת תרצ"ז (1937) בירושלים. את מרבית שנות ילדותו והתבגרותו העביר בשכונת קטמון הישנה כבן יחיד בבית ספוג אידיאלים אך רחוק משמירת מצוות. בשכונה זו התוודע גם לחלק מן הדמויות שטבעו בו את חותמן: הרב אברהם חן והרב דב אליעזרוב ז"ל. 

בשנות לימודיו בתיכון, כמו גם במהלך לימודי הכימיה והפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, הקדיש את מרבית זמנו ללימודי יהדות, בנגלה ובנסתר. בשנים אלה הכיר את הרב שמריהו ששונקין והרב שלמה זוין ז"ל, ובילה במחיצתם שעות רבות. בהשפעתם, למד למשך תקופה קצרה בישיבת חב"ד בלוד.

בשנים הבאות עסק הרב במגוון תחומים. הוא החל בכתיבה בכתבי עת שונים, במסירת הרצאות ושיעורים ובפעילות חינוכית עם בני נוער. בגיל 24, היה למנהל התיכון הצעיר ביותר בארץ. בשנת תשכ"ה נישא הרב לרעייתו שרה. לזוג נולדו שלושה ילדים. באותה שנה, הקים הרב בירושלים את "המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים" והחל להתמסר למה שנודע כמפעל חייו: תרגום וביאור התלמוד הבבלי. 

התרגום המדויק, הביאור בעברית מודרנית וקולחת, יחד עם תרשימים ותמונות, הסברים ומבואות, מידע ביוגרפי על חכמי התלמוד, עיונים ומפתחות מפורטים – כל אלה, הפכו את התלמוד לפתוח ונגיש עבור הקהל הרחב, קהל תאב ידע שלא יכול היה עד אז לגשת ולפתוח את דלתות התלמוד. 

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >>

ספרי התלמוד, הנודעים כ"תלמוד שטיינזלץ", תורגמו לשפות אירופאיות רבות והם תופסים מקום מרכזי הן בארון הספרים היהודי המודרני והן בעולם הידע האקדמי. משימת הפירוש, שארכה כ-45 שנה, הסתיימה לפני כעשור. 

יחד עם העיסוק האינטנסיבי בביאור התלמוד, כתב הרב כשישים ספרים נוספים. ספריו חובקים תחומים רבים ומגוונים בעולם הידע היהודי, כמו ביאורים בתורת הנסתר והחסידות (ביניהם: מבוא לתורת הסוד – "שלושה עשר עלי השושנה" ופרשנות לספר היסוד של חב"ד –"ביאור התניא"), ספרי מבוא והדרכה לתלמוד ("המבוא לתלמוד" ו"המדריך לתלמוד"), פרשנות והגות, עיון ופילוסופיה. 

ספריו של הרב תורגמו לשפות רבות כמו אנגלית, צרפתית, רוסית, ספרדית, איטלקית, גרמנית, פורטוגזית ואפילו סינית. לפני 29 שנה שינה הרב את שם משפחתו ל"אבן ישראל" בהכוונתו של הרבי מליובאוויטש. במרוצת השנים הקים הרב מוסדות רבים, ביניהם: מוסדות "מקור חיים", רשת מוסדות חינוך עבור הקהילה היהודית ברוסיה, ביניהם הישיבה הראשונה שהוכרה על ידי השלטונות (עוד טרם נפילת ברית המועצות), אוניברסיטה יהודית ובית ספר למורות וגננות. ישיבה גבוהה בישוב תקוע, "מרכז שטיינזלץ לידע יהודי", המאגד תחת קורת גג אחת את מרכז החינוך בו מועברות הרצאות וסדנאות, את "המכון הישראלי לפרסומים  תלמודיים" ואת פעילות ההנהלה של מוסדות הרב.                          

גם הממסד בארץ ובעולם גילה הערכה והוקרה רבה לרב ולפועלו. הרב זכה בפרסים ותארי כבוד רבים, ביניהם פרס ישראל על מפעל חיים, פרס הנשיא וראש הממשלה לזכר זלמן שז"ר, תארי ד"ר כבוד מהאוניברסיטאות "בר אילן" ו"בן גוריון" בארץ, ומאוניברסיטאות "ישיבה יוניברסיטי", ברנדייס ופלורידה בארה"ב, עיטור הנשיא ויקיר ירושלים. 

*המידע על תולדות הרב מתוך אתר מרכז שטיינזלץ

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד