בע"ה י' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תאילנד: 6,000 יהודים בשולחן הסדר • ראיון חג

על חצי יובל שנות שליחות, הסדרים הגדולים בעולם, יציאת מצרים הפרטית שלו והיחס לרחוקים ביותר - הרב נחמיה וילהלם מבנגקוק בראיון חגיגי לקול היהודי

  • דוד אור שחר
  • י"ג ניסן תשע"ט - 22:29 18/04/2019
גודל: א א א
תעודת זהות: הרב נחמיה וילהלם בן 48 ובעלה של הרבנית נחמי וילהלם 

מגורים: בנגקוק בירת תאילנד  

עושים סדר: בית חב"ד בנגקוק 

כל דכפין:  1200 יהודים בבנגקוק  וכ-6,000 בשאר מוקדי חב"ד

הרב נחמיה וילהלם ורעייתו נחמי הגיעו לבנגקוק בירת תאילנד לפני 24 שנים. למקום יצאו בשליחותו של הרבי מליובאוויטש כזוג צעיר וחסר נסיון.

היום, לאחר למעלה משני עשורים הפכה חב"ד תאילנד למעצמת שליחות המוערצת בפי ישראלים רבים. סדרי פסח בבנגקוק ושאר בתי חב"ד במדינה הפכו לשם דבר ואלפים רבים חוגגים בהם מידי שנה.

בראיון חג לקול היהודי מספר הרב וילהלם על הסדר, הלוגיסטיקה, השליחות ועל החיבור בלבבות עם מאות אלפי יהודים שנוצר בחצי היובל האחרון.

בית חב"ד בנגקוק:

את  בית חב"ד בבנגקוק הקמנו לפני 24 שנים.

כשהגענו לכאן היו מגיעים לתאילנד 30 אלף ישראלים בשנה, כיום יש כאן למעלה מ-200,000 אלף ישראלים כל שנה. פעם זה גם היה יותר חברה קרביים אחרי צבא היום אין אחד שלא מגיע לכאן.

מבוגרים, צעירים, משפחות עם ילדים-כולם. אנחנו כאן בשליחותו של הרבי מליובאוויטש כדי לספק לכל אחד כל מה שהוא צריך ברוחניות ובגשמיות וברוך ה' יש כאן פעילות נפלאה.

הפסח הראשון בתאילנד:

בחג הפסח הראשון שלנו בתאילנד השתתפו 400 יהודים. עשינו אותו כשהיינו חסרי נסיון גם בתפעול וגם בהיערכות.

הגיעו ארבע מאות איש כאשר למעשה הכנו מנות ל-1000 איש ולא היה לנו מקום אח"כ לאחסן את כל כמויות האוכל. אבל הייתה אווירה מיוחדת במינה. מאז התקדמנו הרבה.

צפו: ההכנות לחג בדקה וחצי

יציאת מצרים שלך:

יציאת מצרים האישית שלי, כרגע, היא זה שבמשך שנים אנחנו שוכרים את הבניין בו נמצא כעת הבית חב"ד. אנחנו 18 שנים באותו מקום. השכירות שאנו משלמים כאן היא יקרה מאוד ולאחרונה בעל הבית אמר שהוא רוצה להכפיל לנו את השכירות.

החלטנו על בנייה של בניין חדש וכעת זה יוצא לפועל. יש לנו בניין גדול גם כעת אבל נעבור לבניין עוד יותר גדול יהיו בו מקווה גברים ומקווה נשים מסעדות כשרות חלבית ובשרית. אולמות, בית כנסת, וכל מה שיהודי צריך בתאילנד.

סיפור מרגש:

סיפור יפה מאוד ומרגש שהיה לנו לפני כמה שנים. בחור צעיר ישראלי טייל במלזיה, מדינה מוסלמית סמוכה שבה אין בית חב"ד.

הבחור חלה מאוד בימים שלפני פסח וממש לא היה לו כוח לקום מהמיטה.

פתאום הוא קולט שעוד יומיים פסח והוא אומר לעצמו אין סיכוי שאני הולך לחגוג פסח במקום הנידח הזה לבד. אני חייב לצאת לתאילנד לבית חב"ד. הבחור היה בלי כוח לזוז מהמיטה אבל הוא לא וויתר.

איכשהו גירד את עצמו וקם. הוא מדדה בקושי לתחנת הרכבת ואיך שהוא מגיע לרציף הוא רואה את הזנב של הרכבת נעלם באופק.

הוא מתיישב על התיק שלו ופשוט בוכה. גמור. בלי כח לכלום.

פתאום מישהו טופח לו על הכתף ואומר לו בוא איתי. הוא מאוד נלחץ, זו מדינה יחסית עוינת אבל לא היה לו כוח להתנגד לכלום. הבחור הזה בא, מביא אותו לרכב ואומר לו שים את התיק בבגז'. הוא שם מתיישב והרכב נוסע. אחרי שעה נסיעה האיש אומר ליהודי לרדת ואומר לו שהרכבת לבנגקוק תהיה כאן עוד 10 דקות. תחכה כאן. ובאמת אחרי 10 דקות הגיעה הרכבת והבחור הגיע אלינו לבית חב"ד סיפר לנו את הסיפור ונדהמנו מההשגחה הפרטית. הוא זכה לחגוג את הסדר כהלכתו.

איך תופסים אנשים לאורך הסדר:

זו באמת נקודה שחשבתי עליה הרבה לאורך השנים ועם הזמן התפתחה לה נוסחה טובה.

אני נותן לכל אחד מהשולחנות לקרוא קטע מההגדה. ככה זה לא מישהו אחד שקורא, שולחן שלם של 15 אנשים צריכים לקרוא וככה כולם שומעים אותם.

אני גם רץ מקצה לקצה ואנשים תמיד מוכנים כדי שלא יהיה מצב שאני מגיע אליהם והם לא מוכנים. כמובן הכל עם המון שירים וריקודים ככה שהסדר כאן הופך להיות חוויה משמעותית שאנשים שבשנה אחת באו כמטיילים כבר מגיעים בהמשך לחגוג איתנו במיוחד את הסדר.

כמות האנשים:

אצלנו באולם של הבית חב"ד יש מקום ל-800 איש, לכן אנחנו שוכרים אולם של בית מלון מולנו, מכשירים אותו, ושם הבן שלי יעשה סדר עם עוד 400 איש סה"כ 1200 יהודים.

כמה סדרים יהיו בתאילנד השנה: יחד איתנו פועלים בתאילנד עוד 4 בתי חב"ד כאשר החמישי בדרך. בבית חב"ד בקוסמוי יהיו 2500 איש בסדר אחד, בפוקט יהיו שישה אוהלים שונים בהם יחגגו כולם ליל הסדר. סה"כ חב"ד תאילנד תארח קרוב ל6000 יהודים בכל הסדרים.  כמובן שגם לאחר הסדר במשך ימי הפסח אנו ערוכים לספק ארוחות כשירות למהדרין לכל היהודים.

חוץ מארבעת הבנים אותם אנו מזכירים בהגדה דיבר הרבי מליובאוויטש גם על הבן החמישי, זה שאפילו לא מודע לקיומו של הסדר וגם אותו אנו צריכים להושיב עמנו בשולחן הסדר.

הבן החמישי:

הרבי באמת דיבר הרבה על כך שעם כל הכבוד לבן הרשע, הוא עדיין חוגג איתנו בשולחן הסדר.

אבל ישנו הבן החמישי שהוא לא חוגג והוא אפילו לא יודע על הסדר. אנחנו צריכים להגיע אליו ולהזמין גם אותו. לכן הרבי כל כך עורר על העניין וקרא לעוד ועוד יהודים להזמין אליהם לשולחן הסדר עוד יהודים אחרים ככה שלא יהיה יהודי שאין לו איפה להיות.

לאחרונה בצילומים של סדרת 'ממתק לשבת' דברתי באחד הסרטונים לפסח על הבן החמישי. אז הצלם אמר הבן החמישי הוא כמוני.. אמרתי לו אתה ממש לא הבן החמישי אתה תשב איתי צמוד כל הסדר...

ממתק לשבת:

כבר שהתחלנו עם הפעילות כאן הבנתי שאי אפשר לדבר מול קהל בלי להכין מראש, אז הייתי יושב וכותב לי בדיוק מה אני רוצה לומר.

יש קונצפט שמאד התחברתי אליו והוא שאני קודם כל מספר סיפור קצר ואליו מקשר רעיון של פרשת השבוע.

הסדרה הזו החלה לפני שמונה שנים בערך כאשר אחד הבחורים שהיה אצלנו אמר לי תקשיב אתה חייב לפתוח דף פייסבוק. אמרתי לו תקשיב מה לי ולכל זה? הוא אמר אתה חייב, כולם שם, ושאל אם אכפת לי שהוא יפתח.

אמרתי שלא ואחרי כמה ימים הוא בא אלי ואומר תקשיב יש לך יותר מ-500 חברים. אתה מוכן להתחיל לתקשר איתם? אז התחלתי לקחת את כל אותן נקודות שכתבתי לעצמי ולעבד אותן, ולפרסם שם. בהמשך הגיע הוידאו. כיום יש לי למעלה מ-35,000 איש שעוקבים אחרי הפייסבוק שלנו ועוד תפוצה ענקית בווצאפ.

ממתק לחג הפסח

 

 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד