בע"ה י"ז אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תשובה - "העניין של הדור"

הרב רפאל ג'יאמי מקרב את ישראל לאביהם שבשמיים. "לכל יהודי יש נקודה אלוקית, והתפקיד שלנו הוא לגלות אותה, הבעיה של הדור היא שאנחנו לא יודעים מי אנחנו"

  • טוביה אריאל
  • י"ג חשון תשע"ו - 11:13 26/10/2015
גודל: א א א

הרב רפאל ג'יאמי מתעסק בשנים האחרונות בקירוב ישראל לאביהם שבשמיים. בין היתר הוא מלמד בישיבה לבעלי תשובה, מעביר שיעורים בכלא שש, וכן מתעסק בפעילויות נוספות ברחבי הארץ. הקסם הגדול של הרב ג'יאמי הוא הפשטות והזרימה שלו, שתמיד מגיעות עם חיוך ענק ומחזק.

בין שיעור לשיעור תפסנו את הרב ג'יאמי לשיחת חיזוק, וביקשנו ממנו שיספר לנו קצת איך דברים כאלה קורים. לרב ג'יאמי סיפורים רבים, ומאחוריו רשימה ארוכה של יהודים, "שהצליח לגלות להם את הנקודה היהודית שכבר קיימת אצלם" כמו שחשוב לו להדגיש.

"פעם אחת בא אלי חבר בעל תשובה וביקש ממני לבא לברית של הבן של אחיו לדבר", מספר הרב ג'יאמי. הכרתי את האח, וידעתי שאצלו גם ברית לבן שלו אינה דבר מובן מאליו. ממילא ניחשתי שהאירוע יראה בהתאם, ואמרתי לחבר שאני לא יכול לבא. החבר לחץ אז שאלתי את הרב שלי מה לעשות והוא אמר שאני חייב ללכת.

הגעתי לברית, ראיתי את האנשים והבנתי שבאתי לשווא. הרגשתי שאין סיכוי לדבר יהדות עם כאלה אנשים. התישבתי בצד עם כמה חברים מפעם, והתפללתי לה' שיתן לי רעיון מה לעשות. תוך כדי שאנחנו מדברים מגיע בעל השמחה כולו מאושר. שאלתי אותו 'איך זה לקשר את הבן שלך עם אברה ם אבינו'? והוא אמר שהוא באמת מאוד התרגש".

הרב ג'יאמי 'ניצל את ההזדמנות', וסיפר סיפור אישי שלו בו הוא זכה לראות את ההשגחה הפרטית של ה' יתברך. לאחר מכן פנה לאורחים האחרים ואמר להם שהוא בטוח שלכל אחד מהם גם היה סיפור כזה, בו הוא הרגיש את השגחת ה'. "מי רוצה לספר", שאל.

"פשוט ישבתי בצד ונהניתי", מספר הרב. "כל אחד סיפר סיפור ובאמת היו סיפורים מיוחדים. הם פשוט ישבו וחיזקו את עצמם". מהאירוע הזה שהרב בכלל לא רצה לבא אליו יצאו מספר אנשים שביקשו מהרב לשמור על קשר.

הרב אומר שהסיפור ממחיש נקודה חשובה. "לכל יהודי יש חלק אלוקא ממעל שנמצא בתוכו. "התפקיד שלנו הוא רק לבא ולהאיר ביהודי את הנקודה האלוקית שכבר קיימת בו", אומר הרב, ומספר עוד סיפור שממחיש את העניין.

לפני התשובה היה לי חבר שהיה מטייל איתי ברחבי העולם", מספר הרב ג'יאמי. היינו מארגנים מסיבות בהודו ועוד כל מיני מרעין בישין". בד בבד עם התקרבותו של הרב ליהדות, התחיל החבר 'להסתובב' בכל מיני סדנאות חילוניות של מודעות עצמית וכדומה. "אני חושב שזה דברים לא טובים, אבל זה פתח את הבחור. היה אפשר לדבר אתו על עניינים עמוקים, מה שלפני לא היה סיכוי", אומר הרב ג'יאמי.

יום אחד הבחור מתקשר לרב ג'יאמי שאז עוד לא היה 'הרב', ואמר לו "עכשיו חזרתי מתאילנד ואני רוצה לבא אליך שבת". הרב הזמין אותו בשמחה. "כשהבחור הגיע אמרתי לו שיש לי מנהג ללכת להתבודד ביער כל יום שישי לפני שבת, ושאלתי אותו אם הוא רוצה לבא", מספר הרב ג'יאמי. הבחור אמר שיבא אבל יישאר באוטו.

גם כשהגיעו ליער' הבחור עמד בדיבורו ואכן נשאר באוטו. "הלכתי התפללתי על השבת, התפללתי על עצמי וגם על החבר וחזרתי לאוטו", מספר הרב ג'יאמי. "כשהתחלנו לנסוע, החבר פתאום אומר "תעצור, אני רוצה ללכת גם". חזרנו, ואמרתי לו תלך תגיד תודה לה' יתברך, ותבקש ממנו על החיים שלך בכלל, ועל השבת בפרט. אחר כך שוב תגיד תודה וניסע".

"אחרי חצי שעה הבחור חוזר 'כולו דמעות'" מספר הרב ג'יאמי. "בחור בן עשרים וחמש בוכה כמו תינוק. ''דיברתי עם ה' והוא הקשיב לי! איך לו סיפרת לי את זה עד היום" ? "זו השבת הראשונה שהוא שמר, והיום הוא ברוך ה' אברך בירושלים", מספר הרב ג'יאמי את סופו המתבקש של הסיפור.

"גם הסיפור הזה מראה לנו שלכל יהודי יש נקודה יהודית שאנחנו רק צריכים למצא",מסביר הרב ג'יאמי. "זה מה שכתוב על אברהם אבינו שהציץ עליו בעל הבירה', המונה והחזרה בתשובה לא מגיעות מאיתנו, זו הארה שה' מאיר עלינו ואנחנו רק צריכים להיפתח אליה".

מאיפה מגיע הכח לכל העבודה האינטנסיבית?

"מה שמניע אותי זו הידיעה שאני יודע בנפשי שזה מה שהדור שלנו צריך. להכניס דעת ליהודי". אומר הרב ג'יאמי. "אני מאמין באמונה שלימה בדברירבי נחמן מברסליו, כי 'הרחמים הכי גדולים צריכים להיות על יהודי שעושה עוון', יהודי עושה עוון כיוון שנכנסה בו רוח שטות, אצל יהודי לא שייך עוון הוא כל כולו קדש. וכשהוא סוחב איתו עוון זה סבל עצום לנשמה לכן אומר רבינו שעיקר הרחמנות זה על זה", מסביר הרב ג'יאמי.

הרב ג'יאמי מאמין שזו הבעיה של הדור, "אין לנו בעיות אחרות. יש לנו שפע של גשמיות, יש לנו חיילים, אבל הבעיה שאנחנו שוכחים מי אנחנו". לדברי הרב ג'יאמי תנועת התשובה צריכה להיות תנועה כללית של כל עם ישראל. "אין לנו תפקיד אחר, התפקיד שלנו להחדיר אמונה בעם. שיהודים יבינו מה זה יהודי, זה מה שיביא את הגאולה".

"אני יודע שבזה אני מציל את העולם" אומר הרב ג'יאמי, ומספר שאכן מדובר במאמץ, "זה קשה, אני אחרי שני שיעורים, ולפני שלושה שבעזרת ה' עוד אתן היום, וזה אחרי שהייתי רם בבוקר. אבל הזהר אומר 'שכל מי שהיה יודע מה זה לזכות יהדי היה רודף אחריו כמו שהוא רודף אחרי החיים שלו' ואנימרגישאת העניין הזה מאוד חזק.

| "לראות יהודי שמוכן לעשות הכל בשביל ה' יתברך"

נקודה נוספת שמחזקת את הרב ג'יאמי היא בעלי התשובה עצמם. "אני רואה איך אנשים משתנים מקצה אל הקצה, ו'הולכים' על ה' יתברך בלי חשבון. זה נותן לי דחיפה להמשיך הלאה". הרב ג'יאמי מספר כי לא מזמן התקשר אליו בעל תשובה לספר שהוא זורק את כל הכלים בבית. הוא השתמש בסקוץ' החלבי לשטוף את הבשרי והוא כבר לא יודע מה הוא שטף אחרי זה, אז הוא זורק הכל. "הסברתי ליהודי את ההלכה 'והצלתי' לו את המטבח, אבל הפלא העצום הזה, לראות איך יהודי מוכן לעשות הכל בשביל ה' יתברך נותן לך דחיפה וטעם של עוד", אומר הרב גיאמי.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד